Ville Ranta

Już jako dziesięciolatek chciał tworzyć komiksy, choć wtedy marzył wyłącznie o rysowaniu Kaczora Donalda oraz innych disney’owskich postaci. Zetknięcie się z dziełami europejskich twórców takich jak E... Już jako dziesięciolatek chciał tworzyć komiksy, choć wtedy marzył wyłącznie o rysowaniu Kaczora Donalda oraz innych disney’owskich postaci. Zetknięcie się z dziełami europejskich twórców takich jak Enki Bilal, czy Hugo Pratt sprawiło, że zrozumiał, co chce robić w życiu: tworzyć literaturę w formie komiksu. Podjął studia na Wydziale Literatury Uniwersytetu w Helsinkach, by doskonalić warsztat pisarski, natomiast rysowanie było dla niego czynnością tak naturalną, że zdobycie formalnego wykształcenia w tym kierunku wydawało mu się zbędne – przecież i tak cały czas rysował. W wywiadach podkreśla, że tekst jest dla niego integralną częścią komiksu, a jego prace powstają w oparciu o rozbudowane scenariusze.

Do tej pory opublikował cztery albumy, najnowszy Célébritiz, stworzony we współpracy z Lewisem Trondheimem ukaże się w styczniu 2006 roku nakładem wydawnictwa Dargaud. Ville Ranta stale publikuje komiksy prasowe m.in.: w fińskim magazynie "Kaltio". Wybór jego pasków komiksowych znalazł się we włoskiej antologii Kerosene. Najbardziej znane dzieło fińskiego rysownika - Deszcz (Sade) - bywa porównywane do Niebieskich pigułek Fredrika Peetersa zarówno pod względem formy, jak i zawartych w nim treści. Prywatnie obaj twórcy znają się i darzą sympatią.

Ville Ranta zaistniał również jako odnoszący sukcesy autor sztuk teatralnych. Pracował także jako dziennikarz i nauczyciel. Mieszka w swoim rodzinnym mieście Oulu, słynącym z dość niekonwencjonalnego męskiego chóru, o którym powstał film Miki Ronkainena pt. Wrzeszczący faceci.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Deszcz
Deszcz
Ville Ranta

6,64 (58 ocen i 2 opinii)
Deszcz
Autor:
Pewnego dnia nad miastem zebrały się gęste, czarne chmury. Nie trzeba było długo czekać aż zacznie z nich padać deszcz. A jak już zaczął to pada i pada, jakby nigdy nie miał przestać. Miasto powoli za...
czytelników: 114 | opinie: 2 | ocena: 6,64 (58 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
77
37
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (77)

zgłoś błąd zgłoś błąd