Pierre de Coubertin

Pierre de Fredy, baron de Coubertin - francuski arystokrata i pedagog - ojciec nowożytnego ruchu olimpijskiego. W młodości interesował się rugby. Był nawet sędzią pierwszego w historii meczu decyduj... Pierre de Fredy, baron de Coubertin - francuski arystokrata i pedagog - ojciec nowożytnego ruchu olimpijskiego.
W młodości interesował się rugby. Był nawet sędzią pierwszego w historii meczu decydującego o klubowym mistrzostwie Francji w rugby.
Założyciel Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (Comité International Olympique, CIO - 1894).
Zmienił Greka, Demetriusa Vikelasa na stanowisku przewodniczącego MKOl. Po prawie 30 latach oddał ster rządów w ręce Belga, Henri'ego de Bailleta-Latoura.
Wcześniej, bo w 1912 roku, na V Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie, baron de Coubertin zdobył złoty medal w dziedzinie sztuki za utwór poetycki "Ode du Sport" ("Oda do Sportu). W 1996 roku Spółka Wydawnicza "Heliodor" wydała "Odę do Sportu" jako pierwszą samodzielną publikację książkową.
Pierre de Coubertin był również twórcą ponad 15 publikacji książkowych, z których najbardziej znane to: "L'Éducation en Angleterre" (1888), "L'Évolution française sous la Troisième République" (1896), "La Chronique de France" (cz. 1-7, 1900-1906), "Essais de psychologie sportive" (1913), "Pédagogie sportiv" (1922), "Mémoires olympiques" (1931).

Żona: Marie Rothan (1895-02.09.1937, jego śmierć), 2 dzieci: córka Renée i syn Jacques.

źródło opisu: opracowanie własne użytkownika takisobiejac

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Oda do Sportu
Oda do Sportu
Pierre de Coubertin

7 (1 ocen i 0 opinii)
Oda do Sportu
"Oda do Sportu" (słowo "Sport" celowo pisane dużą literą) to utwór poetycki, za który baron de Coubertin otrzymał złoty medal olimpijski w dziedzinie sztuki na V Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie.
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 7 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
2
0
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (2)

zgłoś błąd zgłoś błąd