Borys Łewycki

(Borys Łewyćkyj, Borys Lewickyj, Левицький Борис Васильович, Borys Lewytzkyj, Borys Rostyslaw Lewytzkyj, Борис Васильевич Левицкий, Paul Sikora)

Ukraiński pedagog, dziennikarz, publicytsa i polityk, w latach 1936-9 redaktor pisma "Nowe Seło" we Lwowie. Ukończył studia filozoficzne na uniwersytecie we Lwowie i w latach 30-ych wst... Ukraiński pedagog, dziennikarz, publicytsa i polityk, w latach 1936-9 redaktor pisma "Nowe Seło" we Lwowie. Ukończył studia filozoficzne na uniwersytecie we Lwowie i w latach 30-ych wstąpił do OUN. Po rozłamie związany z OUNb, następnie w 1942 wystąpił i wraz z I.Mitryngą współzałożyciel Ukraińskiej Partii Narodowo-Demokratycznej (UNDP). Jeszcze w czasie wojny wyjechał do Monachium, gdzie mieszkał do końca życia. Tam w 1946 roku wspołzałożyciel Ukraińskiej Partii Rewolucyjno-Demokratycznej (URDP) i redaktor ukraińskiego pisma "Wpered". Po 1956 wycofał się z diałalności w politycznych organizacjach ukraińskiej emigracji, zająwszy się badaniami sowietologicznymi (doradca SDP w sprawach Rosji). Pisał w czasopismach Osteuropa i Osterreichische Hefte (pod pseudonimem Paul Sikora). Wykładał na Wolnym Uniwersytecie Ukraińskim w Monachium. Od lat 50ych współpracował z paryską "Kulturą".

źródło opisu: opis autorski

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Terror i rewolucja
Terror i rewolucja
Borys Łewycki

7 (1 ocen i 1 opinii)
Terror i rewolucja
Prezentowana praca to klasyczna już pozycja sowietologiczna. Przedstawia ona szczegółowo rozwój i organizację sowieckich organów bezpieczeństwa od CzKa do KGB. Szczegółowo przedstawione zostały począt...
czytelników: 7 | opinie: 1 | ocena: 7 (1 głos) | inne wydania: 1

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
1
6
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd