Michał Fajbusiewicz

Polski dziennikarz telewizyjny, scenarzysta i realizator filmowy. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Ukończył dwuletnie Studium Kulturalno-Oświatowe w Łodzi, następ... Polski dziennikarz telewizyjny, scenarzysta i realizator filmowy.

Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Ukończył dwuletnie Studium Kulturalno-Oświatowe w Łodzi, następnie pedagogikę (1976) i politologię (1978) na Uniwersytecie Łódzkim. Pracował jako zastępca kierownika w Domu Kultury Milicjanta, kierownik Międzyzakładowego Centrum Kultury „Dąbrowa” i kierownik ośrodka wczasowego.

Od 1982 związany z telewizją, podjął pracę jako redaktor w TVP3 Łódź. Zajmował się głównie tematyką kryminalną. Debiutował reportażem Nabici w butelkę. Był twórcą programu i prowadzącym m.in. takich programów jak Stan krytyczny (1983–1986) i poświęconego osobom zaginionym Dajcie znak życia. Prowadził także autorski cykl programów o tematyce podróżniczej na antenie TVP3 Łódź i następnie również w TVP2 (Z Dwójką dookoła świata).

Od 1986 realizował Magazyn Kryminalny 997. W latach 1990–2010 był równocześnie jego autorem i prowadzącym. W 2013 zaczął realizować nawiązujący do tej produkcji nowy program 997. Fajbusiewicz na tropie w stacji telewizyjnej Polsat Play. W 2017 ogłoszono powrót prowadzonego przez Michała Fajbusiewicza programu Magazyn Kryminalny 997 do TVP2.

Jest również realizatorem lub scenarzystą około 200 filmów dokumentalnych i reportaży, wśród nich takich produkcji jak Moja misja (1996), Łukasz (1996), Namibia. Caprivi czyli polski Hel w Afryce (2000), Żyć w kibucu (2001), Malarz ekranu (2001), Dusia znad jeziora Como (2003), Tugereng czyli zamieszkaj tu na zawsze (2005), O Hamerach, Mursi, Dorsi i nie tylko, czyli wyprawa do perły Afryki (2006). Jego twórczość telewizyjna prezentowana była m.in. na zagranicznych festiwalach filmów kryminalnych w Oberhausen i Monte Carlo. W 1997 wydał książkę 997. 100 niewykrytych zbrodni, a w 2004 objął stanowisko szefa działu reportażu w czasopiśmie „Moda i Styl”. Uzyskał członkostwo w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Podróżników „Globtroter”.

Gościnnie wystąpił w serialach telewizyjnych: Badziewiakowie, Świat według Kiepskich, Święta wojna i Sprawa na dziś. Jako narrator wziął w 2010 udział w pracy nad albumem Tylko dla dorosłych rapera O.S.T.R..

źródło opisu: Wikipedia

źródło zdjęcia: Wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Opowiem Ci o zbrodni
Opowiem Ci o zbrodni
Katarzyna Bonda, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński, Marta Guzowska, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Puzyńska, Igor Brejdygant, Michał Fajbusiewicz

6,9 (284 ocen i 57 opinii)
Opowiem Ci o zbrodni
Najgłośniejsze polskie „pióra kryminalne”, czyli Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuzminscy, Katarzyna Puzynska i sześć wybranych przez nich pr...
czytelników: 746 | opinie: 57 | ocena: 6,9 (284 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
365
362
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (365)

zgłoś błąd zgłoś błąd