Kenneth Koch

Amerykański poeta, dramaturg, profesor, aktywny od lat 50. aż do śmierci w wieku 77 lat. Koch był prominentnym członkiem szkoły nowojorskiej w poezji, obok m.in. Franka O’Hary i Johna Ashbery... Amerykański poeta, dramaturg, profesor, aktywny od lat 50. aż do śmierci w wieku 77 lat. Koch był prominentnym członkiem szkoły nowojorskiej w poezji, obok m.in. Franka O’Hary i Johna Ashbery'ego.

Kenneth Koch urodził się jako Jay Kenneth Koch w Cincinnati w stanie Ohio. Będąc nastolatkiem poznał twórczość Shelley'a i Keatsa, wcześnie zaczął tworzyć poezję. Jako osiemnastolatek służył podczas II wojny światowej w amerykańskiej piechocie na Filipinach.

Po wojnie wstąpił na Uniwersytet Harvarda, gdzie jednym z jego wykładowców był poeta i prozaik Delmore Schwartz. Tam też poznał m.in. Johna Ashbery'ego, wraz z którym Koch tworzył jedne z filarów tzw. szkoły nowojorskiej w poezji i który wywarł na jego twórczość znaczny wpływ. Po ukończeniu Harvardu w 1948 Koch wyjechał do Nowego Jorku, gdzie kontynuował edukację i obronił doktorat w Uniwersytecie Columbia.

W 1951 spotkał na Uniwersytecie Stanowym Kalifornii w Berkeley (UC Berkeley) pierwszą żonę Janice Elwood. Pobrali się w 1954 i przez ponad rok mieszkali we Francji i Włoszech (Koch uzyskał na te podróże stypendium Fulbrighta). Ich córka Katherine urodziła się w 1955 w Rzymie. W 1959 został zatrudniony na wydziale anglistyki i literatury porównawczej Uniwersytetu Columbia, gdzie wykładał przez ponad 40 lat, m.in. w szkole twórczego pisania. W latach 1960-1962 był redaktorem legendarnego pisma „Locus Solus”. W 1962 Koch przebywał na stypendium w Wagner College, jako pisarz-rezydent (ang. writer in residence).

Jego pierwsza żona zmarła w 1981, Koch ożenił się po raz drugi w 1994 z Karen Culler. W 1996 Kenneth Koch został członkiem elitarnej Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury. Zmarł w 2002 po ciężkiej walce z białaczką.

Jako student Harvardu Koch zdobył w 1948 prestiżową Nagrodę Poetycką Glascock.

źródło opisu: Wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Od Walta Whitmana do Boba Dylana. Antologia poezji amerykańskiej
Od Walta Whitmana do Boba Dylana. Antologia poezji amerykańskiej
Edgar Allan Poe, John Updike, Stanisław Barańczak, Herman Melville, Stephen Crane, Emily Dickinson, Charles Simic, James Dickey, Sylvia Plath, Henry David Thoreau, Ogden Nash, Derek Walcott, Mark Strand, Robert Frost, Allen Ginsberg, Bob Dylan, Walt Whitman, Ralph Waldo Emerson, Robert Lowell, Thomas Stearns Eliot, Frank O’Hara, John Ashbery, Anne Sexton, Wystan Hugh Auden, Edgar Lee Masters, Edward Estlin Cummings, Adrienne Rich, Charles Reznikoff, Ezra Pound, Henry Wadsworth Longfellow, Archibald MacLeish, Philip Levine, William Carlos Williams, John Berryman, Edwin Arlington Robinson, Wallace Stevens, Robinson Jeffers, John Crowe Ransom, Langston Hughes, Theodore Roethke, Carl Sandburg, Howard Nemerov, Elizabeth Bishop, Donald Justice, Edna St. Vincent Millay, Anthony Hecht, James Merrill, Robert Pinsky, Hart Crane, Robert Creeley, Edward Taylor, Kenneth Koch, Anne Bradstreet, Philip Freneau, Phillis Wheatley, Francis Scott Key, William Cullen Bryant, Marianne Moore, Cole Porter, Jean Toomer, Robert Hayden, Randall Jarrell, William Stafford, Gwendolyn Brooks, Amy Clampitt, Richard Wilbur, Alan Dugan, X. J. Kennedy, James Wright, A.R. Ammons, Louis Simpson

7,64 (25 ocen i 3 opinii)
Od Walta Whitmana do Boba Dylana. Antologia poezji amerykańskiej
Antologia poezji amerykańskiej. Po raz pierwszy w Polsce tak obszerna autorska antologia poezji amerykańskiej w przekładzie i opracowaniu Stanisława Barańczaka. "Mam nadzieję, że w Od Walta Whitm...
czytelników: 108 | opinie: 3 | ocena: 7,64 (25 głosów)
O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich
O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich
Piotr Sommer, Allen Ginsberg, Robert Lowell, Frank O’Hara, John Ashbery, Edward Estlin Cummings, Charles Reznikoff, James Schuyler, John Cage, William Carlos Williams, John Berryman, Kenneth Koch, David Schubert

7,11 (18 ocen i 0 opinii)
O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich
Nowe, rozszerzone wydanie legendarnej antologii przekładów najważniejszych poetów amerykańskich XX wieku. Każdy z poetów – Charles Reznikoff, e.e. cummings, John Berryman, Robert Lowell, Allen Ginsber...
czytelników: 124 | opinie: 0 | ocena: 7,11 (18 głosów) | inne wydania: 1

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
42
156
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (42)

Powiązane treści
Czytamy w Święta

Na pewno w najbliższych dniach, jak uporacie się ze świątecznymi przygotowaniami, znajdziecie chwilę na przeczytanie chociaż jednego rozdziału. Zespół LC już dziś planuje czas na zaczytanie w nadchodzące dni. Z naszych czytelniczych wyborów wyszedł niezły świąteczny bigos: trochę opowiadań, odrobinę stoicyzmu, dodane odpowiedzi na wielkie pytania, poezję, powrót do przeszłości, szczypta mafii, filozofii, reportażu, a do tego kryminał i duża dawka nowych technologii. A jakie książki znajdą się w Waszym świątecznym menu?


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd