Joanna Hajn-Romanowicz

Pianistka, pedagog, urodzona w Łodzi. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Reginy Smendzianki (1982) oraz w klasach kameralistyki: prof. Mai Nosowskiej i... Pianistka, pedagog, urodzona w Łodzi. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Reginy Smendzianki (1982) oraz w klasach kameralistyki: prof. Mai Nosowskiej i prof. Jerzego Marchwińskiego (kurs ukończony z wyróżnieniem). W czasie studiów uczestniczyła w Międzynarodowym Mistrzowskim Kursie Pianistycznym w Waimarze, koncertowała z ramienia uczelni w Grazu (Austria), dała szereg recitali chopinowskich na terenie Warszawy, brała udział w XIX Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Po studiach koncertowała głównie w charakterze kameralistki, współpracując z Cezarym Saneckim, z którym założyła zespół „The Twenty Fingers”, specjalizujący się w grze na 2 fortepiany i 4 ręce. Zespół w tym składzie dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia.


W późniejszych latach koncertowała z takimi artystami, jak: Andrzej Niemierowicz, Tomasz Bartosiak, Piotr Pławner, Łukasz Błaszczyk, Stanisław Firlej, Andrzej Orkisz, Tomasz Strahl, Andrzej Wróbel, Urszula Kryger, Justyna Piątkowska-Duraj, Dorota Cegielska, Anna Dzionek-Kwiatkowska, Bernadetta Grabias, Ziemowit Wojtczak, Arkadiusz Dobrowolski, Maja Tomaszewska-Klimek, Anna Werecka.

Jej repertuar koncertowy obejmuje cykliczne instrumentalne utwory kameralne, miniatury kameralne, a także liczne cykle pieśni, zróżnicowane pod względem stylistycznym i wyrazowym. Uczestniczyła w charakterze akompaniatorki w konkursach wiolonczelowych i altówkowych w Poznaniu, a także dwukrotnie w I i II Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana, towarzysząc w finałach konkursów studentom prof. Stanisława Firleja: Markowi Szpakiewiczowi i Annie Szarek. Brała udział w wielu „Wieczorach muzycznych”, a także ogólnopolskich sesjach artystyczno-naukowych, odbywających się na terenie Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

Uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu „La Folle Journe'e” w Nantes we Francji, wykonując wraz z Bernadettą Grabias pieśni op.74 Fryderyka Chopina. Brała udział w spektaklu teatralnym upamiętniającym 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina pt. „Fortepian Chopina” w charakterze solistki (utwory Fryderyka Chopina) oraz kameralistki (pieśni op.74, 3 mazurki w transkrypcji Pauliny Viardot na głos i fortepian). Jest autorką wykładów: „Problematyka gry zespołowej w utworach fortepianowych na 4 ręce Franciszka Schuberta” (wraz z Cezarym Saneckim), „Porównanie roli pianisty w kształtowaniu obrazu sonaty kameralnej z rolą pianisty w miniaturach kameralnych na przykładzie wybranej literatury na wiolonczelę i fortepian”, „Bronisław Hajn. Pianista, kameralista i pedagog” (wykład został umieszczony w publikacji „Pianistyka łódzka”), „Twórczość pieśniarska Stanisława Niewiadomskiego w świetle cyklu »Jaśkowa dola«”.

Joanna Hajn-Romanowicz ma w swoim dorobku także następujące płyty: Katedra Kameralistyki w hołdzie Poulencowi, Stanisław Niewiadomski – Płyń pieśni moja (2-płytowy album) oraz Gabriel Fauré / Reynaldo Hahn – L'alle est sans fin...

Joanna Hajn-Romanowicz pracuje na stanowisku profesora AM w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, prowadząc klasę kameralną. Otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi za wybitne osiągnięcia pedagogiczne. Prowadzony przez nią zespoły kameralne otrzymały wyróżnienia w ramach dwóch edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza: Bernadetta Grabias i Michał Grabias (XIV Konkurs), Łukasz Kwiatkowski i Kamil Klimek (XVII Konkurs).

Była członkiem Jury I Konkursu Zespołów Kameralnych dla Liceów Miast Polski Północnej. Prowadziła warsztaty w zakresie kameralistyki fortepianowej „Radość muzykowania kameralnego” w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Brzezinach. Wielokrotnie uczestniczyła w pracach Komitetów Organizacyjnych kolejnych Międzynarodowych Konkursów Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza.

źródło opisu: http://www.amuz.lodz.pl/lifemotion/pl/pedagodzy/spis-pedagogow/profesorowie-nadzwyczajni/143-kw-ii-st-joanna-hajn-romanowicz/

źródło zdjęcia: http://www.amuz.lodz.pl/lifemotion/pl/pedagodzy/spis-pedagogow/profesorowie-nadzwyczajni/143-kw-ii-st-joanna-hajn-romanowicz/

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Pianistyka łódzka
Pianistyka łódzka
Ewa Kaczmarek, Małgorzata Szubert, Marek Bielacki, Irena Poniatowska, Wojciech Grochowalski, Tadeusz Jan Chmielewski, Krystyna Juszyńska, Anna Wesołowska-Firlej, Piotr Soszyński, Maria Korecka-Soszkowska, Magdalena Krajewska-Sochala, Agnieszka Sanecka, Tadeusz Chmielewski, Beata Cywińska, Bogusław Wódka, Lucjan Cieślak, Violetta Przerembska, Irena Fabiszewska, Aleksandra Nawe, Anita Krochmalska-Podfilipska, Joanna Hajn-Romanowicz, Janusz Janyst

0 (0 ocen i 0 opinii)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
0
0
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (0)

Lista jest pusta

zgłoś błąd zgłoś błąd