Anna Wesołowska-Firlej

Ur. w 1949 r. w Łodzi. Edukację pianistyczną rozpoczęła w PPSM i PLM w Łodzi. Studiowała w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie doc. W. Parczewskiego. Studia ukończyła z wyróżnieniem... Ur. w 1949 r. w Łodzi. Edukację pianistyczną rozpoczęła w PPSM i PLM w Łodzi. Studiowała w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie doc. W. Parczewskiego. Studia ukończyła z wyróżnieniem w 1972 r. Swoją wiedzę pogłębiała na kursie mistrzowskim pod kierunkiem prof. Guido Agostiego w Hochschule für Musik „Franz Liszt” w Weimarze oraz w trakcie studiów podyplomowych w wiedeńskiej Hochschule für Musik und darstellende Kunst w klasie prof. Hermana Schwertmanna, które zakończyła uzyskaniem dyplomu uczelni w 1977 r.

Swoją działalność artystyczną rozpoczęła jeszcze w trakcie studiów w łódzkiej PWSM. W 1971 zdobyła I nagrodę na Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej (w kategorii tria fortepianowe). W 1974 na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w ‘s-Hertogenbosch w Holandii otrzymała dyplom dla najlepszego akompaniatora. W 1976 została laureatką Międzynarodowego Konkursu „Gaudeamus” w Rotterdamie, a rok później finalistką Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. L. van Beethovena w Wiedniu.

Anna Wesołowska-Firlej jest czynną artystką koncertującą. Występuje zarówno jako solistka, jak i kameralistka z czołowymi muzykami polskimi (m.in. z B. Górzyńską, S. Firlejem) i zagranicznymi. Wielokrotnie koncertowała w Europie: we Francji, Włoszech, w Niemczech, Anglii, Irlandii, Holandii, Rosji, Bułgarii, Austrii, Finlandii, Hiszpanii, Szwajcarii oraz w Kanadzie i na Kubie.

Poza działalnością koncertową realizuje nagrania dla radia i telewizji w Polsce, a także dla radiofonii w Niemczech, Anglii, Finlandii, Francji i Hiszpanii. Wielokrotnie współpracowała z takimi firmami fonograficznymi jak WIFON czy LE CHANT DU MONDE. Do ważniejszych pozycji w jej dyskografii należą: H. Wieniawski Utwory skrzypcowe (z B. Górzyńską) WIFON, 1989; Antologia miniatury wiolonczelowej (z S. Firlejem) WIFON, 1987; F. Chopin Utwory kameralne (z S. Firlejem) WIFON, 1987; F. Schubert Tria fortepianowe (z S. Kosteckim i S. Firlejem, jako „Rubinstein Trio”) LE CHANT DU MONDE (nagranie CD); F. Chopin Sonata g-moll op. 65, Polonez C-dur op.3, Trio g-moll op. 8 (z B. Górzyńską i S. Firlejem) LE CHANT DU MONDE (nagranie CD); S. Moniuszko, F. Chopin - utwory różne na jeden i dwa fortepiany (z K. Makowską) LE CHANT DU MONDE (nagranie CD).

Równolegle z działalnością artystyczną Anna Wesołowska-Firlej od 1973 r. prowadzi działalność pedagogiczną - początkowo jako asystentka w Katedrze Fortepianu, następnie od roku 1981, po przeprowadzonym przewodzie artystycznym, jako adiunkt w tejże Katedrze. W 1985 uzyskała awans na stanowisko docenta, a 1991 r. otrzymała tytuł profesora nadzwyczajnego. Aktualnie jest profesorem zwyczajnym AM w Łodzi.

Praca prof. Wesołowskiej-Firlej w Akademii Muzycznej w Łodzi to, obok działalności dydaktycznej, także liczne funkcje w strukturach uczelni. W latach 1990–1993 była prodziekanem na Wydziale Wykonawstwa Instrumentalnego i Wokalno-Aktorskiego, a w latach 1993–1999 prorektorem do spraw naukowo–dydaktycznych. Od 1999 do 2005 pełniła funkcję rektora Akademii Muzycznej w Łodzi. W latach 2005-2007 była kierownikiem Katedry Fortepianu łódzkiej uczelni. Przez pięć lat (2005-2010) była prezesem Międzynarodowej Fundacji im. Artura Rubinsteina.

Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

źródło opisu: http://www.amuz.lodz.pl/lifemotion/pl/pedagodzy/spis-pedagogow/profesorowie-tytularni/183-prof-anna-wesolowska-firlej/

źródło zdjęcia: http://www.wesolowska-firlej.art.pl/glowna.php?p=bio&l=pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Pianistyka łódzka
Pianistyka łódzka
Ewa Kaczmarek, Małgorzata Szubert, Marek Bielacki, Irena Poniatowska, Wojciech Grochowalski, Tadeusz Jan Chmielewski, Krystyna Juszyńska, Anna Wesołowska-Firlej, Piotr Soszyński, Maria Korecka-Soszkowska, Magdalena Krajewska-Sochala, Agnieszka Sanecka, Tadeusz Chmielewski, Beata Cywińska, Bogusław Wódka, Lucjan Cieślak, Violetta Przerembska, Irena Fabiszewska, Aleksandra Nawe, Anita Krochmalska-Podfilipska, Joanna Hajn-Romanowicz, Janusz Janyst

0 (0 ocen i 0 opinii)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
0
0
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (0)

Lista jest pusta

zgłoś błąd zgłoś błąd