Ryszard Gębuś

Ryszard Gębuś urodził się w Blachowni 15 lutego 1938 r. w znanej i cenionej w tej miejscowości rodzinie. (Jego stryjowie zostali odznaczeni - jeden krzyżem Virtuti Militari, drugi Krzyżem Walecznym ja... Ryszard Gębuś urodził się w Blachowni 15 lutego 1938 r. w znanej i cenionej w tej miejscowości rodzinie. (Jego stryjowie zostali odznaczeni - jeden krzyżem Virtuti Militari, drugi Krzyżem Walecznym jako żołnierze w wojnie 1919-1920r.). Ukończył V Liceum Ogólnokształcące im. R, Traugutta w Częstochowie, a następnie Politechnikę Częstochowską. Podczas pobytu w Krakowie (od roku 1968) odbył też studia humani-styczne z zakresu historia filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wcze-śniej pracował w przedsiębiorstwach w Częstochowie, w Dusznikach Zdroju oraz Skarżysku-Kamiennej. W Krakowie m.in. w Akademii Górni-czo-Hutniczej im S. Staszica był pracownikiem naukowo-dydaktycznym.

Zainteresowania humanistyczne dały asumpt do popełnienia różnych prób literackich. Początkowo niektóre swe utwory publikował w prasie lokalnej, potem też w ogólnopolskiej. A więc w "Głosie Nowej Huty", w "Zarzewiu", w "Twórczości Robotników" (w stanie wojennym), w "Res Humana". oraz w wielonakładowych gazetach zakładowych (o charakte-rze biuletynów) - "Nasza Paczka" oraz "BiS" - wydawanych w firmie Phi-lip Morris PL. SA. (Wcześniej: Zakłady Tytoniowe w Krakowie-Czyżynach); także w "Echu Szczekocin" - gazecie wydawanej w tym miasteczku, z którym związany jest rodzinnie - i w którym bywa.

Dotychczas opublikował w niszowych nakładach (własnym sumptem) następujące tomiki poetyckie: "Tylko bez mrzonek", "Wzrok odzyskany", "Tańce z myślami", Impulsy", "Letnisko", "Podszepty", "Sny sowy", "Olśnienie". oraz własny przekład z chińskiego wydania esperanckiego epos narodowy pt. "Aszma" - himalajskiego ludu Saniów. Z tekstu espe-ranckiego dokonał też przekładu klasycznego czeskiego poematu saty-rycznego pt. "Chrzest św. Włodzimierza" - literata i dziennikarza Karela Havlicka (czyt. Hawliczka). Poemat ten wydany w połowie 19 w. (w okre-sie Wojny Krymskiej) opisuje czasy tak odległe (chrzest Rusi), że w laicy-zującym się społeczeństwie znalazłby czytelników (ale nie szersze uznanie; także ze względów politycznych). Autor przekładu zamierza opublikować ten szeroko znany w Czechach utwór w postaci e-booka.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Zwierzenia ateisty
Zwierzenia ateisty
Ryszard Gębuś

9 (1 ocen i 1 opinii)
Zwierzenia ateisty
Interesujące krytyczne rozważania na temat chrześcijaństwa. Autor zwierza się młodemu człowiekowi ze swych refleksji w związku z jego zamiarem zostania w niedalekiej przyszłości aktywistą „nowej ewang...
czytelników: 1 | opinie: 1 | ocena: 9 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
1
0
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd