Jan Doroziński

(prof. Jan Doroziński)

Urodził się 11 maja 1862 r. w Trzęsówce, pow. kolbuszowski. Na przełomie lat 80- tych i 90-tych uczył propedeutyki filozofii w I Gimnazjum w Krakowie (Korta, 1938, s. 138). Do Wadowic przybył w r. 189... Urodził się 11 maja 1862 r. w Trzęsówce, pow. kolbuszowski. Na przełomie lat 80- tych i 90-tych uczył propedeutyki filozofii w I Gimnazjum w Krakowie (Korta, 1938, s. 138). Do Wadowic przybył w r. 1895 z Bochni i uczył sześć lat j. greckiego, łacińskiego i propedeutyki filozofii. Był ponadto zawiadowcą biblioteki nauczycielskiej i zbiorów archeologicznych. W r. 1898 uzyskał tytuł profesora, a w trzy łata później odszedł do Tarnowa. W r. 1908 wrócił ponownie do Wadowic z Gimnazjum św. Anny i objął obowiązki dyrektora. Pełnił je przez 16 lat do 1924 r. Był członkiem Rady Miejskiej, Rady Szkolnej Okręgowej, a po wojnie (od 1921 r.) - Powiatowej. Uczył głównie propedeutyki filozofii, rzadziej łaciny i greki. Był jedynym dyrektorem w Galicji z dwoma egzaminami nauczycielskimi: z filozofii i j. greckiego. W r. 1915 pracował przez kilka miesięcy w polskim gimnazjum w Brnie Morawskim.

Miał bardzo rozległe zainteresowania. Zajmował się psychologią (wydał „Zarys psychologii elementarnej. Podręcznik do użytku szkolnego i prywatnego”, wyd. II 1925), poezją, sztuką, z zamiłowaniem uprawiał turystykę, był bardzo dobrym szachistą, znał również współczesne języki obce. W latach wojny zajmował się niesieniem pomocy jej ofiarom (był w Wadowicach delegatem Krakowskiego Książęco - Biskupiego Komitetu Pomocy dla dotkniętych klęską wojny), działał w kasynie urzędniczym.

Kiedy w roku 1913 zmarła nagle w wieku 38 lat, po urodzeniu szóstego dziecka, żona J. Dorozińskiego, Julia, wstrząśnięty jej śmiercią napisał i wydał w r. 1924 pod pseudonimem Juliana Mroka tomik poezji zatytułowany „Z woli przeznaczeń” 3 . Odszedł na emeryturę w r. 1924. Przez trzy lata mieszkał jeszcze w Gimnazjum, a potem przeniósł się do Krakowa. Tam zmarł w r. 1942 w wieku 80 lat.

źródło opisu: http://www.wadowita.net/dyrektorzy.php

źródło zdjęcia: http://www.wadowita.net/dyrektorzy.php

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Zarys psychologii elementarnej
Zarys psychologii elementarnej
Jan Doroziński

7 (1 ocen i 1 opinii)
Zarys psychologii elementarnej
Podręcznik do użytku szkolnego i prywatnego
czytelników: 1 | opinie: 1 | ocena: 7 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
1
0
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd