Scholastique Mukasonga

Scholastique Mukasonga urodziła się w Rwandzie w 1956 roku. Od wczesnego dzieciństwa doświadczyła przemocy i upokorzenia spowodowanymi przez konflikty etniczne wstrząsające jej krajem. W 1960 jej rodz... Scholastique Mukasonga urodziła się w Rwandzie w 1956 roku. Od wczesnego dzieciństwa doświadczyła przemocy i upokorzenia spowodowanymi przez konflikty etniczne wstrząsające jej krajem. W 1960 jej rodzina została zesłana do zanieczyszczonej i słabo rozwiniętej prowincji Bugesera. Mukasonga została później zmuszona do opuszczenia szkoły oraz ucieczki do Burundi. W 1992 roku wyemigrowała do Francji. Było to zaledwie dwa lata przed brutalnym ludobójstwem ludu Tutsi jakie przetoczyło się przez Rwandę. W trakcie masakry zginęło 27 członków rodziny pisarki. Dwanaście lat później zadebiutowała w świecie literatury autobiografią „Inyenzi ou les Cafards”. Następnie wydała książki „ La femme aux pieds nus” (2008 r.) i „ L’Iguifou” (2010 r.). Jej pierwsza powieść, pt. „Maria Panna Nilu” została nagrodzona w 2012 roku Ahamadou Kourouma Prize i Renaudot Prize, a także Océans France Ô prize rok później oraz French Voices Award w 2014 r.

źródło opisu: opis własny

źródło zdjęcia: http://www.scholastiquemukasonga.net/home/

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Maria Panna Nilu
Maria Panna Nilu
Scholastique Mukasonga

6,67 (108 ocen i 29 opinii)
Maria Panna Nilu
Powieść uhonorowana Nagrodą Renaudot, jedną z najważniejszych francuskich nagród literackich. Rwanda, lata 70. XX wieku. W katolickim liceum im. Marii Panny Nilu, kształcącym żeńską elitę kraju, rozp...
czytelników: 404 | opinie: 29 | ocena: 6,67 (108 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
121
279
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (121)

Powiązane treści
15 powieści, na które czekamy tej jesieni

Knausgård, Despontes, Strout, Mendoza, Oates, Twardoch – te nazwiska znów będą częściej na ustach czytelników, bo w najbliższych miesiącach ukażą się kolejne książki tych pisarzy. To jednak nie koniec książkowych emocji. Na księgarskich półkach pojawią się również polskie wydania powieści, o których było w tym roku głośno na świecie. Jest na co czekać.


więcej
Z 13 książkami dookoła świata

Bez względu na to, czy często podróżujecie, czy wolicie spędzać czas w domu, czytając, możecie przemierzyć cały świat. Ogranicza Was tylko odpowiedź na pytanie „dokąd jechać?”. Polecamy 13 tytułów, z którymi zwiedzicie 11 krajów, nie ruszając się ze swojego wygodnego fotela. 


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd