Nauczyciel, śląskocieszyński folklorysta, publicysta i historyk, bibliofil. Jako uczeń seminarium nauczycielskiego w Cieszynie przeniósł się do nowo otwartego ewangelickiego seminarium nauczy... Nauczyciel, śląskocieszyński folklorysta, publicysta i historyk, bibliofil. Jako uczeń seminarium nauczycielskiego w Cieszynie przeniósł się do nowo otwartego ewangelickiego seminarium nauczycielskiego w Ostrzeszowie w Wielkopolsce. Po jego ukończeniu przez siedem lat nauczał w kilku okolicznych wioskach, po czym w 1938 r. wrócił w Cieszyńskie, gdzie był nauczycielem w Gutach na Zaolziu. W latach II wojny światowej pracował jako robotnik w hucie w Trzyńcu. Pod koniec wojny został wcielony do niemieckiego wojska, skąd zbiegł. Po wojnie wrócił do nauczania. Najdłużej uczył w szkołach w Pruchnej i Górkach Wielkich. Na emeryturze zamieszkał w Skoczowie.

Już jako student cieszyńskiego seminarium nauczycielskiego redagował pismo pt. Ku rozrywce i nauce. Pracował jako bibliotekarz Biblioteki Tschammera. Odkrył i zachował dla nauki oryginalne rękopiśmienne pamiętniki cieszyńskich chłopskich "piśmiorzy" i "zapiśnikorzy", a także Kronikę Filipa Melanchtona z 1563 r. z zpisem nieznanej polskiej pieśni ludowej. Wiele publikował – ponad 850 prac z bibliografii, etnografii, historii, krajoznawstwa, folkloru, oświaty, m.in. biografię Ks. Jerzy Badura (Jego życie i twórczość) (Cieszyn 1949), Stonava - prameny k dějinám obce (Opawa 1963, współautor: A. Grobelný), opracowanie historyczne Dzieje parafii diecezji cieszyńskiej (Warszawa 1978), zbiory opowieści o wierzeniach ludowych z zakresu demonologii słowiańskiej, m.in. O czarownicach, utopcach i nocnicach (Bielsko-Biała 1980)[1] oraz wiele artykułów.

Przez całe życie zbierał stare książki, pamiętniki, dokumenty. Zgromadzone prywatnie ogromne zbiory biblioteczne pod koniec życia przekazywał różnym instytucjom, również kościelnym. W 2001 r. otrzymał doktorat honorowy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu ewangelickim w Skoczowie.

źródło opisu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Broda

źródło zdjęcia: http://wlkp24.info/static/upload/img/nekro/broda-jpg-6ac48.JPG

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Com widział i słyszał, spisałem. Strzyżew 1936 r.
Com widział i słyszał, spisałem. Strzyżew 1936 r.
Jan Broda

0 (0 ocen i 1 opinii)
Com widział i słyszał, spisałem. Strzyżew 1936 r.
Autor:
W 2013 roku Urząd Gminy Sieroszewice wydał książkę autorstwa Jana Brody. Książka nosi tytuł: „Com widział i słyszał, spisałem”. Publikacja jest uwieńczeniem projektu „Nad wszystkie inne, ceń strony ro...
czytelników: 1 | opinie: 1 | ocena: 0 (0 głosów)
Muzyka ziemi żywieckiej
Muzyka ziemi żywieckiej
Jan Broda

0 (0 ocen i 0 opinii)
Muzyka ziemi żywieckiej
Autor:
Seria: Dziedzictwo Kulturowe
Opracowanie autorstwa znanego muzyka-folklorysty, laureata licznych festiwali i konkursów folklorystycznych, twórcy opracowań muzycznych dla wielu zespołów folklorystycznych, instrumentalisty graj...
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
1
1
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd