Doroteusz Fionik

Urodził się w 1968 r. w Bielsku Podlaskim. Absolwent Wyższego Prawosławnego Seminarium Duchownego w Jabłecznej. Studiował historię i muzealnictwo. W 1986 r. założył i prowadzi do dzisiaj Muzeum Małej... Urodził się w 1968 r. w Bielsku Podlaskim. Absolwent Wyższego Prawosławnego Seminarium Duchownego w Jabłecznej. Studiował historię i muzealnictwo. W 1986 r. założył i prowadzi do dzisiaj Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach na przedmieściu Bielska Podlaskiego.

Od kilkudziesięciu lat zajmuje się historią i etnografią Podlasia oraz Polesia. Autor, współautor i redaktor blisko 30 książek, w tym serii poświęconej historii miejscowości na Podlasiu (wspólnie z o. Grzegorzem Sosną). Redaktor naczelny almanachu historyczno-krajoznawczego „Bielski Hostineć” (od założenia w 1998 r.). Współzałożyciel Białoruskiego Towarzystwa Historycznego. Współpracownik pism: „Niwa”, „Przegląd Prawosławny”, „Czasopis”; członek redakcji „Białoruskich Zeszytów Historycznych”. Pomysłodawca Podlasko-Poleskich Spotkań w Tradycji „Tam po majowuj rosi” oraz współzałożyciel studia folkloru tradycyjnego podlaskich Białorusinów „Żemerwa”. Na kanwie działalności Doroteusza Fionika powstało wiele reportaży i felietonów telewizyjnych, radiowych i prasowych. W 2014 r. odbyła się premiera pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Siewca” w reżyserii Jerzego Kaliny.

W 1996 r. otrzymał jedną z najwyższych nominacji w konkursie Fundacji Kultury „Małe Ojczyzny – tradycja dla przyszłości” za projekt „Bielsk Podlaski – serce pogranicza” (wspólnie z Eugeniuszem Wappą). W 2006 r. został laureatem Nagrody im. Zygmunta Glogera. W 2010 r. nagrodzony odznaczeniem cerkiewnym - orderem św. Marii Magdaleny III stopnia. W 2011 r. wyróżniony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz nagrodą fundacji POLCUL Jerzego Bonieckiego. W 2014 r. został laureatem nagrody i medalu Księcia Konstantego Ostrogskiego oraz Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

źródło opisu: muzeumstudziwody.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Bieżeństwo. Droga i Powroty. 1915-1922
Bieżeństwo. Droga i Powroty. 1915-1922
Doroteusz Fionik

9 (1 ocen i 0 opinii)
Bieżeństwo. Droga i Powroty. 1915-1922
“Wydarzenia, związane z bieżeństwem dotknęły milionów ludzi z zachodnich regionów Imperium Rosyjskiego, w którego skład wchodziły, między innymi, ziemie polskie, białoruskie i litewskie. Bieżeństwo st...
czytelników: 15 | opinie: 0 | ocena: 9 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
2
13
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (2)

zgłoś błąd zgłoś błąd