Eberhard Bethge

Duchowny ewangelicki, biograf Bonhoeffera i wydawca jego dzieł - poznał Bonhoeffera w 1935 r. w utworzonym przez niego w Finkenwalde (Szczecin-Zdroje)seminarium kaznodziejskim Kościoła Wyznającego. By... Duchowny ewangelicki, biograf Bonhoeffera i wydawca jego dzieł - poznał Bonhoeffera w 1935 r. w utworzonym przez niego w Finkenwalde (Szczecin-Zdroje)seminarium kaznodziejskim Kościoła Wyznającego. Był jego współpracownikiem aż do przerwania działalności przez gestapo w 1940 r. W tym czasie narodziła się przyjaźń z Dietrichem Bonhoefferem trwająca aż do jego śmierci. Ponadto przez małżeństwo z jego siostrzenicą Renatą Schleicher, także bardzo zaangażowaną w prace nad dorobkiem Bonhoeffera, łączyły ich więzi rodzinne.
Po uwolnieniu z więzienia gestapo przez wkraczających Rosjan, Bethge pracował jako asystent biskupa Dibeliusa, a od 1946 r. jako duszpasterz akademicki w Berlinie. W latach 1953-1961 opiekował się niemieckimi parafianami w Londynie i spędzał wiele czasu jako wykładowca w Harvardzie, Nowym Yorku i Chicago. W latach 1961-1976 prowadził studium pastoralne Krajowego Kościoła Ewangelickiego Nadrenii w Rengsdorf, a także był członkiem kierownictwa tegoż Kościoła (1967-1976). W 1976 r. przeszedł na emeryturę.
Doctor honoris causa uniwersytetów niemieckich i zagranicznych, został uznany profesorem tytularnym na uniwersytecie w Bonn. Od 1974 r. był członkiem niemieckiego PEN-Clubu. Otrzymał Wielki Państwowy Krzyż Zasługi. Międzynarodowy Komitet Bonhoefferowski powołał go na swojego prezydenta.

źródło opisu: http://www.ksiegarnia.augustana.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Dietrich Bonhoeffer świadek Ewangelii w trudnych czasach
Dietrich Bonhoeffer świadek Ewangelii w trudnych czasach
Eberhard Bethge

5 (1 ocen i 1 opinii)
Dietrich Bonhoeffer świadek Ewangelii w trudnych czasach
Jedyna w języku polskim biografia ewangelickiego teologa, straconego w niemieckim obozie koncentracyjnym za działalność antyhitlerowską. Widząc zagrożenia ze strony narodowego socjalizmu, Bonhoeffer p...
czytelników: 3 | opinie: 1 | ocena: 5 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
1
1
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd