Tadeusz Wegener

Tadeusz Wegener urodził się w Warszawie 31 grudnia 1920 roku. Ukończył ewangelickie gimnazjum im. M. Reja w 1938 roku. Powołany do podchorążówki artylerii we Włodzimierzu, po jej ukończeniu otrzymał p... Tadeusz Wegener urodził się w Warszawie 31 grudnia 1920 roku. Ukończył ewangelickie gimnazjum im. M. Reja w 1938 roku. Powołany do podchorążówki artylerii we Włodzimierzu, po jej ukończeniu otrzymał przydział do III dywizjonu 21. PAL w Cieszynie, z którym ruszył na front. W niemieckiej niewoli przebywał w stalagach, pracując fizycznie. Po wojnie odbył studia politechniczne w Getyndze, Łodzi i Warszawie. W latach 1950-1981 pracował zawodowo w warszawskim Biurze Studiów i Projektów Łączności. W 1950 roku zawarł związek małżeński z Marią Sachsówną. Z racji wychowania w rodzinie oddanej Kościołowi ewangelickiemu, przez całe życie był w centrum spraw kościelnych. Przez 35 lat pracował w radzie parafialnej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, przez kilka lat pełniąc funkcję jej przewodniczącego. Był długoletnim członkiem Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Konsystorza Kościoła, którego przez sześć lat był wiceprezesem.
Tadeusz Wegener jest po kądzieli wnukiem biskupa Juliusza Burschego. W latach międzywojennych spędzał wakacje wraz z dziadkiem w jego wiślańskiej willi "Zacisze", a z rodzicami często bywał w jego warszawskim mieszkaniu przy ul. Wierzbowej. Dzięki temu był świadkiem trudnych wydarzeń kościelnych lat przedwojennych. Cały okres powojenny zbierał pamiątki po swym dziadku; gromadził i opracowywał artykuły i przyczynki dotyczące biskupa. Pisywał do "Strażnicy Ewangelicznej", "Zwiastuna Ewangelickiego" i "Kalendarza Ewangelickiego".

źródło opisu: http://www.ksiegarnia.augustana.pl/

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Juliusz Bursche. Biskup w dobie przełomu
Juliusz Bursche. Biskup w dobie przełomu
Tadeusz Wegener

6,5 (2 ocen i 1 opinii)
Juliusz Bursche. Biskup w dobie przełomu
Książka przedstawia dzieje służby Juliusza Burschego na kolejnych stanowiskach kościelnych, od diakona do biskupa Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego. Omawia jego działalność w dwudziestoleciu między...
czytelników: 3 | opinie: 1 | ocena: 6,5 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
2
0
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (2)

zgłoś błąd zgłoś błąd