Narcyz Łubnicki

Polski filozof, wieloletni pracownik Instytutu Filozofii UMCS. Absolwent Sorbony (praca "Critique des elements fondamentaux de la doctrine kantienne" u Lalande'a w roku 1929). Łubnicki był... Polski filozof, wieloletni pracownik Instytutu Filozofii UMCS. Absolwent Sorbony (praca "Critique des elements fondamentaux de la doctrine kantienne" u Lalande'a w roku 1929).

Łubnicki był krytykiem i przeciwnikiem metafizyki i teologii. Przyjmował pogląd materialistyczny i ateistyczny, twierdząc o metafizyce, mistyce i religii, że ich przedmiot na pewno, kategorycznie nie istnieje. Filozofię, której był zwolennikiem, nazywał Łubnicki krytycyzmem. Jest on przeciwieństwem metafizyki i odznacza się, zdaniem Łubnickiego, niezależnością myślową. Jest on także naukowy, zgodny z kryteriami naukowości. Jest także przeciwny dogmatyzmowi. Systemy metafizyczne natomiast, zbliżone do religii, poezji nie są naukowe, mogą mieć natomiast walory estetyczne.

W swoich pracach zajmował się głównie historią filozofii, teorią poznania i metodologią nauk, psychologią, antropologią filozoficzną i etyką.

Za swoją pracę naukową i dydaktyczną profesor Łubnicki otrzymał Krzyż Kawalerski i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1957, 1964), a także tytuł doktora "honoris causa UMCS" (1982).
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Światopogląd Jesienina w świetle jego twórczości
Światopogląd Jesienina w świetle jego twórczości
Narcyz Łubnicki

8 (1 ocen i 0 opinii)
Światopogląd Jesienina w świetle jego twórczości
Światopogląd Jesienina w świetle jego twórczości
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 8 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
1
1
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd