Adolf Abrahamowicz

polski komediopisarz pochodzenia ormiańskiego. Był ziemianinem, ale większość życia spędził w rodzinnym Lwowie. Jego bratem był Dawid Abrahamowicz, polityk. Zadebiutował w 1880 jednoaktówką Dwie teśc... polski komediopisarz pochodzenia ormiańskiego. Był ziemianinem, ale większość życia spędził w rodzinnym Lwowie. Jego bratem był Dawid Abrahamowicz, polityk.

Zadebiutował w 1880 jednoaktówką Dwie teściowe. Współpracował z wieloma reżyserami i aktorami, przede wszystkim z Ryszardem Ruszkowskim (w latach 1884-1891). Wraz z nim napisał m.in. farsy Mąż z grzeczności (wyst. 1885), Oddajcie mi żonę (wyst. 1886), Florek (wyst. 1887). Mąż z grzeczności został przetłumaczony na języki niemiecki i czeski.

Jego farsy i krotochwile przynależą do tzw. "dramatu popularnego". Odznaczają się dużym zmysłem obserwacyjnym, a komizm oparty jest na pomysłowości i zręczności w tworzeniu sytuacji komicznej, przy czym mimo ukazywania przywar ludzkich - humor Abrahamowicza jest humorem pogodnym. Akcja przebiega przeważnie w galicyjskim środowisku wielkomiejskim, pojawiają się też często dziwacy i oryginałowie stanu szlacheckiego. Farsy Abrahamowicza spełniają warunki formalno-kompozycyjne dobrze napisanych utworów tego gatunku. Były też bardzo popularne w polskim repertuarze rozrywkowym XIX wieku.

źródło opisu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Adolf_Abrahamowicz

źródło zdjęcia: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f9/Adolf_Abrahamowicz.jpg/200px-Adolf_Abrahamowicz.jpg

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Florek
Florek
Adolf Abrahamowicz, Ruszkowski Ryszard

0 (0 ocen i 0 opinii)
Florek
Florek. Krotochwila w 3 aktach to dzieło spółki autorskiej Adolfa Abrahamowicza, polskiego komediopisarza pochodzenia ormiańskiego, oraz aktora i śpiewaka Ryszarda Ruszkowskiego. Abrahamowicz, ziem...
czytelników: 0 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Jego zasady
Jego zasady
Adolf Abrahamowicz

5,22 (9 ocen i 1 opinii)
Jego zasady Seria: Wolne Lektury
Komedia w jednym akcie.
czytelników: 17 | opinie: 1 | ocena: 5,22 (9 głosów) | inne wydania: 1
Po burzy
Po burzy
Adolf Abrahamowicz

6 (6 ocen i 2 opinii)
czytelników: 14 | opinie: 2 | ocena: 6 (6 głosów) | inne wydania: 1

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

3
15
5
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (15)

zgłoś błąd zgłoś błąd