Halina Ptakowska-Wyżanowicz

Taterniczka, literatka, mgr inż. chemii, pracownik Centr. Instytutu Informacji Nauk.-Techn. i Ekon. w Warszawie, autorka dwóch cennych prac o klejeniu metali i ich obróbce, tłumaczonych na kilka jęz... Taterniczka, literatka, mgr inż. chemii, pracownik Centr. Instytutu Informacji Nauk.-Techn. i Ekon. w Warszawie, autorka dwóch cennych prac o klejeniu metali i ich obróbce, tłumaczonych na kilka języków.

W Tatry przyjechała po raz pierwszy jeszcze jako uczennica i odtąd bywała w nich prawie corocznie. W 1933 wzięła udział w I wejściu pn. granią Rysów, a w 1937 w pierwszych wejściach w Grani Apostołów. W 1958 była w Kaukazie. Należała do KWOWPTT, a od 1935 do Klubu Wysokogórskiego i pracowała w nim organizacyjnie jeszcze przed wojną, a po wojnie działała b. aktywnie w jego sekcji propagandy.

Pozostawiła liczne wiersze, wiele z nich o treści tatrz., tatern. i alpin. (kilka drukowanych). Publikowała szkice, nowelki, reportaże, wspomnienia na różne tematy, także z Tatr, np. Z Niżnich Rysów na Przełęcz pod Rysami ("Tat." 18,1934, nr 5-6), 1165 J (tamże 1956, nr 1-2), Pierwsza turystka w Tatrach ("Turysta" 1958, nr 6), Pierwsza Polka na szczycie Łomnicy (tamże 1958, nr 23-24), W rocznicę śmierci Wawrzyńca Żuławskiego (tamże 1959, nr 18); Żuławskiemu poświęciła też wiersz ("Tat." 1960, nr 3-4, podpisany kryptonimem H.P.W.).

Jest autorką książki o taterniczkach i ich alpinizmie: Od krynoliny do liny (Wa.1960). Przetłumaczyła z rosyjskiego książkę P. Łuknickiego Wędrówki po Pamirze (Wa.1966). Napisała kilka radiowych słuchowisk fantastyczno-nauk., nadawanych w 1959 i 1964.

źródło opisu: http://z-ne.pl/t,haslo,3947,ptakowska-wyzanowicz_halina.html

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Czarny szczyt. Proza taternicka lat 1904-1939
Czarny szczyt. Proza taternicka lat 1904-1939
Ferdynand Goetel, Wawrzyniec Żuławski, Jan Kazimierz Dorawski, Jan Alfred Szczepański, Tadeusz Bernadzikiewicz, Jan Gwalbert Pawlikowski, Adam Lewicki, Janusz Chmielowsk, Roman Kordys, Zygmunt Aleksander Klemensiewicz, Mieczysław Świerz, Marian Piotr Sokołowski, Jan Humpola, Kazimierz Piotrowski, Stanisław Krystyn Zaremba, Konstanty Narkiewicz-Jodko, Wiesław Jan Stanisławski, Halina Ptakowska-Wyżanowicz, Justyn Wojsznis, Wincenty Birkenmajer, Zdzisław Dąbrowski, Zbigniew Korosadowicz, Ludwik Januszewicz

6,67 (3 ocen i 0 opinii)
czytelników: 14 | opinie: 0 | ocena: 6,67 (3 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
4
10
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (4)

zgłoś błąd zgłoś błąd