Adam Lewicki

Lewicki Adam (zm. w czasie II wojny świat., przed 1943). Dziennikarz we Lwowie, taternik , jeden z założycieli Sekcji Tur. TT (późniejszego Klubu Wysokogórskiego ) i członek jego pierwszego, tymcza... Lewicki Adam (zm. w czasie II wojny świat., przed 1943). Dziennikarz we Lwowie, taternik , jeden z założycieli Sekcji Tur. TT (późniejszego Klubu Wysokogórskiego ) i członek jego pierwszego, tymczasowego zarządu w 1902. W 1928 został członkiem hon. STPTT. (Uwaga: nie był nigdy prof. uniw., jak o nim mylnie pisano.)

Był taternikiem z przełomu XIX i XX w., tj. z okresu, kiedy taternictwo na modłę Chałubińskiego przekształcało się w taternictwo nowoczesne. L. chodził po Tatrach czasem jeszcze z przewodnikami (np. przy I wejściu pn. ścianą Jagnięcego Szczytu w 1901), a kiedy indziej już bez przewodnika (np. przy I zejściu z Granackiej Przełęczy do Buczynowej Dolinki w 1901, lub przy wejściu na Orlą Basztę w 1902).

Najżywszą działalność pisarską na tematy tatern. rozwinął L. w 1901-02 na łamach "Przeglądu Zakop ." Z większych artykułów ogłosił potem jeszcze: Wycieczka na Orlą Basztę ("Pam. TT" 1904) oraz Alpinizm i taternictwo ("Gaz. Lwow." 1906, nry 181-188). Ten ostatni artykuł zasługuje na uwagę jako jedna z pierwszych pol. prac o teoretycznych zagadnieniach taternictwa i w ogóle alpinizmu. Ogłosił też pierwszą chyba pol. nowelkę o tematyce tatern.: Przygoda w Tatrach (w księdze zbior. "Wieczory Polskie", Lw. 1909). Po wielu latach ogłosił jeszcze krótkie Wspomnienie ("Tat." 1929), dotyczące lat swego czynnego taternictwa, i wspomnienie pośmiertne: Mieczysław Świerz ("Zakopane" 1929).

źródło opisu: http://z-ne.pl/t,haslo,2765,lewicki_adam.html

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Czarny szczyt. Proza taternicka lat 1904-1939
Czarny szczyt. Proza taternicka lat 1904-1939
Ferdynand Goetel, Wawrzyniec Żuławski, Jan Kazimierz Dorawski, Jan Alfred Szczepański, Tadeusz Bernadzikiewicz, Jan Gwalbert Pawlikowski, Adam Lewicki, Janusz Chmielowsk, Roman Kordys, Zygmunt Aleksander Klemensiewicz, Mieczysław Świerz, Marian Piotr Sokołowski, Jan Humpola, Kazimierz Piotrowski, Stanisław Krystyn Zaremba, Konstanty Narkiewicz-Jodko, Wiesław Jan Stanisławski, Halina Ptakowska-Wyżanowicz, Justyn Wojsznis, Wincenty Birkenmajer, Zdzisław Dąbrowski, Zbigniew Korosadowicz, Ludwik Januszewicz

6,67 (3 ocen i 0 opinii)
czytelników: 14 | opinie: 0 | ocena: 6,67 (3 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
4
10
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (4)

zgłoś błąd zgłoś błąd