Janko Kráľ

Słowacki poeta romantyczny i działacz narodowy. Z zawodu był urzędnikiem i prawnikiem. W 1844 roku brał udział w wejściu grupy słowackich patriotów na szczyt Krywania. Była to jedna z pierwszych wyci... Słowacki poeta romantyczny i działacz narodowy.

Z zawodu był urzędnikiem i prawnikiem. W 1844 roku brał udział w wejściu grupy słowackich patriotów na szczyt Krywania. Była to jedna z pierwszych wycieczek narodowych mająca na celu manifestację przynależności narodowej.

W marcu 1848 r. czynnie uczestniczył w pierwszej fazie powstania węgierskiego: wraz z nauczycielem ze wsi Príbelce Jánem Rotaridesem podburzał poddanych do spalenia wykazów powinności pańszczyźnianych i do powstania przeciw feudałom. Uwięziony 30 marca, ponad 10 miesięcy spędził w więzieniu. Zwolniony po interwencji bana Josipa Jelačića przebywał w Wiedniu i na Morawach, by we wrześniu 1949 r. wziąć jeszcze udział w bojach w rejonie Krupiny jako kapitan słowackich ochotników walczących z Węgrami.

Uznawany jest za jednego z najbardziej radykalnych szturowców (słow. štúrovci), słowackich literatów i działaczy narodowych, popierających idee i poglądy Ľudovíta Štúra.

źródło opisu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Janko_Kr%C3%A1%C4%BE

źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Janko_Kr%C3%A1%C4%BE

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Antologia poezji czeskiej i słowackiej XX wieku
Antologia poezji czeskiej i słowackiej XX wieku
Vladimír Holan, Miroslav Holub, Josef Kainar, Jaroslav Seifert, Janko Jesenský, František Halas, Otokar Březina, Karel Toman, Fráňa Šrámek, Vitězslav Nezval, Jiří Wolker, Štefan Žáry, Miroslav Válek, Vladimir Reisel, Stanislaw Kostka Neumann, Jindřich Hořejší, Josef Hora, Konstantin Biebl, Oldřich Mikulášek, Jan Pilař, Jan Skala, Vlasta Dvořáčková, Jiří Pištora, Jana Štroblová, Josef Hanzlik, Ivan Krasko, Štefan Krčméry, Ján Smrek, Laco Novomeský, Janko Kráľ, Ján Poničan, Maša Haľamová, Andrej Plávka, Ján Kostra, Rudolf Fabry, Pavel Bunčák, Ján Rak, Július Lenko, Pavol Horov, Ján Lajčiak, Vojtech Mihálik, Ivan Kupec, Karl Kraus, Mikuláš Kováč, Marián Kováčik, Štefan Strážay, Dezider Banga, Jozef Mihalkovič

7,75 (4 ocen i 0 opinii)
czytelników: 14 | opinie: 0 | ocena: 7,75 (4 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
4
10
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (4)

zgłoś błąd zgłoś błąd