Jan Henryk Janczak

Jan Henryk Janczak, oficer lotnictwa (porucznik), radiotelegrafista, kontroler ruchu lotniczego, nawigator przyziemia, działacz społeczny. W latach 1937-1939 odbywał zasadniczą służbę wojskową w 1. Pu... Jan Henryk Janczak, oficer lotnictwa (porucznik), radiotelegrafista, kontroler ruchu lotniczego, nawigator przyziemia, działacz społeczny. W latach 1937-1939 odbywał zasadniczą służbę wojskową w 1. Pułku Lotniczym w Warszawie. Pojmany przez Armię Czerwoną zesłany do łagru na Syberii (Workuta). Pod koniec 1941 r. na mocy traktatu Sikorski-Majski zwolniony z niewoli radzieckiej. Wstąpił do Wojska Polskiego tworzonego na terenie ZSRR przez gen. W. Andersa. W grupie lotników i marynarzy pod dowództwem kmdr ppor. (mjr.) Henryka Kłoczkowskiego.
Wstępując do lotnictwa polskiego u boku Royal Air Force otrzymał numer ewidencyjny 703396. W 1942-1943 uczył się w szkołach łączności RAF: Halton i Madley. W 1943 r. służył w 307. Nocnym Dywizjonie Myśliwskim Lwowskim. Latem 1944 r. lądował na kontynencie w składzie 131. Polskiego Skrzydła Myśliwskiego.
W listopadzie 1946 r. powrócił do Polski. Od stycznia 1947 r. podjął pracę w charakterze radiotelegrafisty, kontrolera ruchu lotniczego i nawigatora przyziemia, początkowo w PLL LOT, a następnie Zarządzie Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych. W 1977 r., po 40 latach pracy w służbie polskiego lotnictwa, przeszedł na emeryturę. Wychował pokolenie polskich kontrolerów ruchu lotniczego. Zorganizował Pracownicze Ogródki Działkowe im. Żwirki i Wigury. Współzałożyciel Stowarzyszenia Lotników Polskich. Wystąpił w dwóch filmach fabularnych, odgrywając w nich rolę kontrolera ruchu lotniczego: "Dwaj panowie N" (1962 r.), "Przerwany lot" (1964 r.).
Opublikował książki wspomnieniowe: "Podcięte skrzydła", "Na śniegach Kołtubanki i piaskach Kermine". Trzecią z tego cyklu jest "Halo, tu Okęcie wieża!".

źródło opisu: www.marpress.pl

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Halo, tu Okęcie wieża!
Halo, tu Okęcie wieża!
Jan Henryk Janczak

7,5 (4 ocen i 1 opinii)
Halo, tu Okęcie wieża!
Wspomnienia nestora kontrolerów ruchu lotniczego Międzynarodowego Dworca Lotniczego w Warszawie, oficera lotnictwa, radiotelegrafisty, bohatera lotnictwa czasów II wojny światowej. Autor w barwny spo...
czytelników: 14 | opinie: 1 | ocena: 7,5 (4 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
5
8
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (5)

zgłoś błąd zgłoś błąd