Marian Majkowski

Marian Majkowski (kasz. Marión Majkòwsczi, ur. 5 października 1926 roku w Skrzeszewie w gminie Sierakowice, zm. 6 lutego 2012 w Ustce[1]) - polski pisarz kaszubski. Przed wojną ukończył szkołę powsze... Marian Majkowski (kasz. Marión Majkòwsczi, ur. 5 października 1926 roku w Skrzeszewie w gminie Sierakowice, zm. 6 lutego 2012 w Ustce[1]) - polski pisarz kaszubski.

Przed wojną ukończył szkołę powszechną, a po wojnie w Liceum Ogólnokształcącym w Lęborku oraz architekturę na Politechnice Gdańskiej (1955). w 1961 r. ukończył Podyplomowe Studium Planowania i Architektury Wsi. W 1975 obronił pracę doktorską na Politechnice Warszawskiej. Pracował kolejno w Bydgoszczy, Grudziądzu i Poznaniu, gdzie także prowadził wykłady na Politechnice Poznańskiej. W 1981 zamieszkał w Ustce.

Pisze opowiadania. Debiutancki tekst W lagrze ukazał się w Pomeranii, nr 12 z 1979 i 1 z 1980. Ten sam tekst, bardziej obrobiony literacko i o zmienionym tytule Na robōtach oraz opowiadanie Jesénnô droga zostały ogłoszone w antologii współczesnej prozy kaszubskiej Dёrchôj królewiónkō (1996). Ich druk zainspirował Majkowskiego do napisania wspomnień. Pierwszy tom Na kaszubskich pustkach ukazał się w 2000 roku. W roku 2002 ukazał się drugi tom Z pustek w świat. Trzeci Na skraju Pomorza, ujrzało światło dzienne w 2006 roku. Tom czwarty (2010) jest kontynuacją wspomnień do czasów współczesnych, w głównej części dotyczącej pracy i życia w Ustce.

Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

źródło opisu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Marian_Majkowski

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Z pustek w świat
Z pustek w świat
Marian Majkowski

5 (1 ocen i 1 opinii)
Z pustek w świat
Marian Majkowski urodzony w 1926 w Skrzeszewie pod Sierakowicami, mieszka w Ustce. Autor drugiego tomu wspomnień o tytule "Z pustek w świat". Przedstawiona jest tam fascynująca droga ka...
czytelników: 2 | opinie: 1 | ocena: 5 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

1
1
1
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd