Balys Sruoga

Balys Sruoga (ur. 2 lutego 1896 w Baibokai koło Birż, zm. 16 października 1947 w Wilnie) - litewski poeta, prozaik, dramaturg i teatrolog, profesor Uniwersytetu Litewskiego w Kownie. Ukończył gimn... Balys Sruoga (ur. 2 lutego 1896 w Baibokai koło Birż, zm. 16 października 1947 w Wilnie) - litewski poeta, prozaik, dramaturg i teatrolog, profesor Uniwersytetu Litewskiego w Kownie.

Ukończył gimnazjum realne w Poniewieżu. W 1914 roku przeniósł się do Petersburga, gdzie studiował w tamtejszym Instytucie Leśnym oraz na Wydziale Historii i Filologii Uniwersytetu Piotrogrodzkiego. Od 1916 roku studiował literaturę w Uniwersytecie Moskiewskim.

Po powrocie na Litwę pracował w redakcji dziennika "Lietuvos", by w 1921 roku wyjechać na stypendium do Monachium, gdzie kształcił się w dziedzinie slawistyki oraz teatrologii. W 1924 roku obronił dysertację i uzyskał tytuł doktora filozofii. Podjął pracę w Uniwerystecie Kowieńskim na Wydziale Nauk Humanistycznych, gdzie wykładał m.in. literaturę rosyjską, wiedzę o teatrze.

W czasie okupacji niemieckiej aresztowany i przewieziony do obozu koncentracyjnego w Sztutowie. Po II wojnie światowej działał i pracował w Wilnie. Jest pochowany na cmentarzu na Rossie.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Balys_Sruoga

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Las bogów
Las bogów
Balys Sruoga

7,4 (5 ocen i 1 opinii)
Las bogów
Autor:
Wspomnienia litewskiego poety Balysa Sruogi z okresu niewoli w obozie koncentracyjnym Stutthof. Sruoga pełnił w Stutthofie funkcję pisarza w kancelarii obozowej, z tej racji wizja ”świata za drutami”...
czytelników: 20 | opinie: 1 | ocena: 7,4 (5 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
7
13
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (7)

zgłoś błąd zgłoś błąd