Mieczysław Koral

Druh Mieczysław Koral urodził się dnia 18 października 1925 roku w Częstochowie. Do harcerstwa wstąpił w 1936 roku. Od roku 1938 był uczniem Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Wybuch w... Druh Mieczysław Koral urodził się dnia 18 października 1925 roku w Częstochowie. Do harcerstwa wstąpił w 1936 roku. Od roku 1938 był uczniem Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Wybuch wojny we wrześniu 1939 roku przerwał dalszą naukę. Wychowanie w duchu patriotyzmu w rodzinnym domu i harcerstwie skłoniło go do wstąpienia w roku 1941 do konspiracyjnego Związku Harcerstwa Polskiego – Szarych Szeregów, gdzie występował pod pseudonimem „Michał”.
Był dowódcą drużyny wywiadowczej, która zbierała różne wiadomości o niemieckich instytucjach, transportach wojskowych i konfidentach będących na usługach gestapo. Brał udział w wielu akcjach sabotażowych. Jednocześnie wraz z innymi członkami Szarych Szeregów uczęszczał na tajne komplety, na których kontynuowano przerwaną naukę. 8 kwietnia 1944 roku po nieudanym zamachu na konfidenta gestapo musiał opuścić Częstochowę . Wstąpił do 74 Pułku Armii Krajowej, 2 kompanii „Andrzeja” w batalionie „Marcina”.
Brał udział w walkach Kosów-Krzepin na terenach pow. Włoszczowa i wielu innych akcjach bojowych oddziału. W grudniu 1944 roku wrócił do Częstochowy i ukrywał się do 17 stycznia 1945 roku.
Po rozwiązaniu Armii Krajowej i Szarych Szeregów wstąpił do konspiracyjnej organizacji „NIE”. Zdekonspirowany musiał uciekać i przez Czechosłowację, Niemcy i Austrię dotarł do Włoch. W grudniu 1945 roku został żołnierzem II Korpusu Generała Andersa z przydziałem do Sekcji Bezpieczeństwa.
W roku 1947 wyjechał do Anglii. Przez okres trzech lat ciężko pracował w stalowni ucząc się jednocześnie języka angielskiego, w czwartym roku zdał państwowy egzamin z języka angielskiego. Znalazł pracę na brytyjskiej kolei. Otrzymanie brytyjskiego obywatelstwa i skończenie dwuletniej technicznej szkoły kolejowej ułatwiło mu dostanie się na studia na Uniwersytecie w Manchesterze, po ukończeniu których został bakalaureatem prawa, nauk politycznych i psychologii.
W roku 1953 wyjechał do Afryki do pracy na kolei w Północnej Rodezji, która była członkiem Federacji Centralnej Afryki, ale w sprawach bezpieczeństwa i administracji podlegała Londynowi. Okres jego pobytu w Afryce przypadł na lata najbardziej burzliwych przemian ustrojowych i politycznych, kiedy to Biały kolonializm ustępował Czarnemu nacjonalizmowi. Był jedynym Polakiem, a właściwie jedynym nie „urodzonym Anglikiem”, który po wielu awansach i specjalnych kursach dosłużył się nominacji na wyższego oficera i komendanta dystryktu rezerw policji. Był także jedynym oficerem, który nosił przypiętą do munduru miniaturkę polskiego Krzyża Walecznych i Krzyża za Zasługi z Mieczami. Opuścił policję po czterech latach, kiedy został mianowany kontrolerem bezpieczeństwa i dowódcą oddziału ochrony kolei. Po odejściu Brytyjczyków, na zaproszenie rządu prezydenta Zambii, Kaundy, przez pięć lat był szefem bezpieczeństwa i policji zambijskiej kolei. Z racji pozycji jaką zajmował, brał czynny udział w transformacji Północnej Rodezji na Zambię.
Po siedemnastu latach pobytu w Afryce, pomimo lukratywnej pracy w Australii, wrócił do Anglii. Była bliżej Polski, a on wierzył, że kiedyś wróci do ojczyzny. Marzenie jego spełniło się po kilku latach. W 2005 roku wrócił do Polski. Po powrocie do rodzinnej Częstochowy reaktywował Stowarzyszenie Szarych Szeregów i przez cztery lata był jego przewodniczącym. Brał udział w wielu spotkaniach z młodzieżą szkolną, dla której spotkania z nim były prawdziwymi lekcjami patriotyzmu. Był jednym z inicjatorów budowy na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie pomnika „Krzyż Pamięci” ku czci harcerek i harcerzy z Szarych Szeregów, którzy zginęli w latach 1939-1945.
Druh Mieczysław Koral żołnierz-harcerz odznaczony został między innym: Krzyżem Walecznych, Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Niezłomnych, Brytyjskim medalem Służby Kolonialnej, Złotym Krzyżem za Zasługi dla ZHP, Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej i wieloma innymi odznaczeniami polskimi i brytyjskimi.

źródło opisu: http://www.gazetacz.com.pl/drukuj.php?id=16659

źródło zdjęcia: http://absolwenci.sieniu.czest.pl/index.php?show=art&which=1204

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Marumbele. Z Szarych Szeregów na Czarny Ląd
Marumbele. Z Szarych Szeregów na Czarny Ląd
Mieczysław Koral

10 (1 ocen i 1 opinii)
Marumbele. Z Szarych Szeregów na Czarny Ląd
Mieczysław Kowal - bakalaurent prawa, nauk politycznych i psychologii, żołnierz Szarych Szeregów i partyzant Armii Krajowej. Odznaczony między innymi Krzyżami: Walecznych, Zasługi z Mieczami , Partyz...
czytelników: 1 | opinie: 1 | ocena: 10 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
1
0
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd