Paweł Jerzy Starzeński

Paweł Jerzy Starzeński herbu Lis (ur. 27 listopada 1901 w Kościelcu, zm. 31 maja 1971 w Buenos Aires), polski dyplomata i publicysta, autor wspomnień Trzy lata z Beckiem i Ostatni polscy rycerze (Lo... Paweł Jerzy Starzeński herbu Lis (ur. 27 listopada 1901 w Kościelcu, zm. 31 maja 1971 w Buenos Aires), polski dyplomata i publicysta, autor wspomnień Trzy lata z Beckiem i Ostatni polscy rycerze (Londyn, 1968).

Służbę w polskiej dyplomacji rozpoczął w 1930 i w jej trakcie pracował m.in. w konsulacie w Strasburgu, w londyńskiej ambasadzie oraz w Misji Polskiej przy Lidze Narodów w Genewie. W latach 1937-1939 pełnił funkcję sekretarza Józefa Becka, po wybuchu wojny wraz z nim przedostał się do Rumunii, a następnie do Paryża. W czasie wojny współpracował też ze Stanisławem Catem-Mackiewiczem w redakcji wydawanego na emigracji wileńskiego "Słowa". Służąc w polskim wojsku w 1 Dywizji Pancernej, brał udział m.in. w inwazji na Normandię. Po wojnie pracował przez pewien czas w Edynburgu jako delegat Ministerstwa Kultury, a następnie wyjechał na stałe do Argentyny, gdzie zmarł.

źródło opisu: Polskojęzyczna Wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Trzy lata z Beckiem
Trzy lata z Beckiem
Paweł Jerzy Starzeński

6,67 (3 ocen i 1 opinii)
Trzy lata z Beckiem Seria: Seria Dyplomatyczna
"Trzy lata z Beckiem" obejmują najciekawszy okres kariery dyplomatycznej Autora, kiedy to pełnił on funkcje sekretarza Józefa Becka. Niemal z gabinetu ministra, pozostając z nim w codz...
czytelników: 10 | opinie: 1 | ocena: 6,67 (3 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
4
6
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (4)

zgłoś błąd zgłoś błąd