Urho Kekkonen

(Urho Kaleva Kekkonen)

Polityk partii centrowej Finlandii (Suomen Keskusta, w skrócie: Kesk), po sześciu latach na stanowisku premiera, w 1956 roku został prezydentem Finlandii i pełnił ten urząd przez 5 kadencji, czyli 25... Polityk partii centrowej Finlandii (Suomen Keskusta, w skrócie: Kesk), po sześciu latach na stanowisku premiera, w 1956 roku został prezydentem Finlandii i pełnił ten urząd przez 5 kadencji, czyli 25 lat.
Urodził się na północy kraju w rodzinie leśniczego, był w młodości wybitnym sporotwcem - w 1924 roku został mistrzem kraju w skoku wzwyż z miejsca. Brał udział w finskiej wojnie domowej 1917/18 po stronie białogwardyjskiej. Po uzyskaniu przez Finlandię niepodległości, pracował jako policjant i dziennikarz. W 1921 roku przeniósł się do Helsinek, gdzie w 1928 skończył prawo (doktorat obronił w 1936). Pracował w administracji państwoweh, m.in. w ministerstwie rolnictwa, w latach 1936-1956 był też deputowanym do fińskiego parlamentu. Był też w latach 1936-1947 przewodniczącym finskiego związku sportowego. Od 1936 roku zasiadał w różnych gabinetach ministerialnych i był przeciwnikiem kontynuacji wojny z ZSRR w 1941 roku. Zasadą jego urzędowania było zbudowanie przyjaznych sąsiedzkich stosunków z ZSRR.
W 1981 roku wydał swoje wspomnienia.

źródło opisu: Opis autorski

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Nie szukajcie przyjaciół daleko, a wrogów blisko
Nie szukajcie przyjaciół daleko, a wrogów blisko
Urho Kekkonen

6,5 (2 ocen i 0 opinii)
Nie szukajcie przyjaciół daleko, a wrogów blisko
Autor:
Wspomnienia długoletniego premiera Finlandii, współautora powojennej polityki jego kraju, zorientowanej na zbudowaniu pokojowego sąsiedztwa z wrogim mocarstwem, jakim było ZSRR.
czytelników: 6 | opinie: 0 | ocena: 6,5 (2 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
2
4
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (2)

zgłoś błąd zgłoś błąd