Andrzej Rumiński

Ur. 5 grudnia 1938 r. w Wilnie. Dzieciństwo spędził z matką w majątku Jana hr. Tyszkiewicza w Wace k./Wilna (ob. w granicach miasta), gdzie jego dziadek Franciszek Iwanowski był przez 40 lat organ... Ur. 5 grudnia 1938 r. w Wilnie. Dzieciństwo spędził z matką w majątku Jana hr. Tyszkiewicza w Wace k./Wilna (ob. w granicach miasta), gdzie jego dziadek Franciszek Iwanowski był przez 40 lat organistą w kaplicy przypałacowej. Na początku lipca 1944 został razem z matką wywieziony przez Niemców na roboty przymusowe do Breslau (Wrocławia), a potem do Rothenburga (ob. Czerwieńsk k./Zielonej Góry nad Odrą). Wyzwolenie zastało ich w Hamburgu, a po rocznym pobycie w alianckim obozie repatriacyjnym w Siegen, przyjechali do Wrocławia w czerwcu 1946.
Po skończeniu technikum pracował jako laborant na Politechnice i Uniwersytecie Wrocławskim. W energetyce dolnośląskiej przepracował 25 lat. Od młodości uprawiał turystykę rowerową, motorową, kajakową, żeglarską i pieszą. Na rowerze przejechał całe wybrzeże Bałtyku, a w pieszych wędrówkach przeszedł całą południową granicę Polski. W czasie rozlicznych wędrówek poznał wszystkie regiony Polski. Od 1961 r. należy do kadry Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W 1962 r. ożenił się z Joanną - nauczycielką i opiekunką SKKT. Przez 14 lat razem prowadzili wycieczki z dziećmi specjalnej troski z Domów Dziecka i Polskiego Związku Głuchych oraz wycieczki szkolne. Był ich przewodnikiem i kronikarzem.
W latach 1977-1980 był prezesem Koła Przewodników "Rzepiór" przy Towarzystwie Miłośników Wrocławia. Przez wiele lat był sekretarzem Komisji Krajoznawczej oraz członkiem Zarządu Oddziału Wrocławskiego PTTK i Regionalnego Kolegium Instruktorów Krajoznawstwa.
Odznaczony: 1980 - "Medal za wybitne osiągnięcia w realizacji kampanii Polska Naszych Dni", 1982 - Brązowa Odznaka "Zasłużony Działacz Turystyki", 1987 - Złota Odznaka "Zasłużony dla Województwa Wrocławskiego i Miasta Wrocławia", 1989 - "Srebrny Krzyż Zasługi", 1990 - "Złota Honorowa Odznaka PTTK", 2000 - "Medal 50-lecia PTTK", 2003 - Odznaką Honorową "Za Zasługi dla Turystyki".
Jest Zasłużonym Przewodnikiem PTTK, Zasłużonym Instruktorem Krajoznawstwa, Honorowym Członkiem Oddziału Wrocławskiego PTTK oraz współorganizatorem wystaw fotograficznych i prelekcji multimedialnych.
Od grudnia 2006 r. jest sekretarzem redakcji internetowego miesięcznika "Na Szlaku" (wwww.naszlaku.pttk.pl). Jego hobby to krajoznawstwo, książki, a szczególnie dzieje Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego i rodzinne Wilno. Z plecakiem i aparatem fotograficznym przeszedł wszystkie miejsca zaznaczone śladami "legunów" z I wojny światowej na terenie naszego kraju. Jego amatorska wystawa fotograficzna od niemal trzydziestu lat jest co roku eksponowana w różnych miejscowościach Polski. W 2000 roku trafiła nawet do Domu Polskiej Misji Katolickiej w Rotterdamie w Holandii, wzbudzając duże zainteresowanie. Jest autorem licznych artykułów prasowych i kilku broszur.

źródło opisu: http://www.wtn.wroc.pl/

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Cmentarz Parafialny Świętej Rodziny we Wrocławiu. Przewodnik biograficzny
Cmentarz Parafialny Świętej Rodziny we Wrocławiu. Przewodnik biograficzny
Andrzej Rumiński

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
0
2
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (0)

Lista jest pusta

zgłoś błąd zgłoś błąd