Anna Wyganowska-Eriksson

Urodziła się 15 lutego 1926 w Warszawie jako jedyne dziecko Janiny z domu Gedgozd i Bronisława Wyganowskich. Jej ojciec był dyrektorem Towarzystwa Wyścigów Konnych Ziem Zachodnich. Anna Wygan... Urodziła się 15 lutego 1926 w Warszawie jako jedyne dziecko Janiny z domu Gedgozd i Bronisława Wyganowskich. Jej ojciec był dyrektorem Towarzystwa Wyścigów Konnych Ziem Zachodnich.
Anna Wyganowska-Eriksson przed wojną uczęszczała do elitarnego stołecznego Gimnazjum i Liceum im. Cecylii Plater-Zyberkówny. Ukończyła tę szkołę już w czasach okupacji na tajnych kompletach (matura w 1944 roku).
W 1941 roku wstąpiła w szeregi Armii Krajowej i odbyła przeszkolenie wojskowe z zakresu służby informacyjnej. Pracowała jako łączniczka, pozyskiwała też informacje dotyczące funkcjonowania hitlerowskich instytucji.
W 1942 roku została aresztowana przez gestapo (na skutek donosu). Spędziła trzy miesiące w izolatce oddziału kobiecego więzienia na Pawiaku, torturowana podczas przesłuchań. Wyszła na wolność 4 października dzięki staraniom rodziny. Do wybuchu powstania warszawskiego była stale obserwowana przez gestapo.
W powstaniu warszawskim pełniła funkcję łączniczki batalionu "Czata 49", później plutonu pancernego batalionu "Zośka". Za udział w walkach na Woli, Starym Mieście, Czerniakowie i Mokotowie została podwójnie odznaczona Krzyżem Walecznych.
Po kapitulacji powstania trafiła wraz z rodzicami do obozu w Pruszkowie. Całej trójce udało się zbiec z transportu do III Rzeszy podczas przejazdu przez Kielce. W tym czasie Anna Wyganowska-Eriksson na nowo podjęła służbę łączniczki kieleckiej AK (pełniła ją aż do rozwiązania Armii Krajowej).
Po wojnie Anna Wyganowska-Eriksson rozpoczęła studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studiowała także na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Pracowała potem jako trenerka wychowania fizycznego (instruktorka wioślarstwa) w Szkole Głównej Służby Zagranicznej, w Szkole Stenotypii i Języków Obcych oraz w Akademii Medycznej. W 1971 roku wyemigrowała do Szwecji, gdzie uczyła wychowania fizycznego w szkołach podstawowych. W 2008 roku powróciła do Polski. Mieszka w Warszawie.

źródło opisu: http://www.audiohistoria.pl/

źródło zdjęcia: http://www.audiohistoria.pl/

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Pluton Pancerny Batalionu „Zośka” w Powstaniu Warszawskim
Pluton Pancerny Batalionu „Zośka” w Powstaniu Warszawskim
Anna Wyganowska-Eriksson

7 (3 ocen i 1 opinii)
Pluton Pancerny Batalionu „Zośka” w Powstaniu Warszawskim
Anna Wyganowska-Eriksson, wykorzystując zarówno wspomnienia własne, jak i relacje swoich kolegów – członków Plutonu Pancernego Batalionu „Zośka” - stworzyła niezwykłą opowieść o tym mało znanym, ale j...
czytelników: 16 | opinie: 1 | ocena: 7 (3 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
4
12
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (4)

zgłoś błąd zgłoś błąd