Max Keller

Max Keller jest jednym z głównych światowych projektantów oświetlenia. Już w latach siedemdziesiątych XX wieku wyniósł oświetlenie sceniczne do rangi samodzielnej sztuki – dekoracje zmieniły się w obs... Max Keller jest jednym z głównych światowych projektantów oświetlenia. Już w latach siedemdziesiątych XX wieku wyniósł oświetlenie sceniczne do rangi samodzielnej sztuki – dekoracje zmieniły się w obszary światła, a sztuka oświetlenia zaistniała jako nieodzowny element dramaturgiczny. Jego kreatywność i wyjątkowe innowacje techniczne stały się podstawą tego wszystkiego, w czym sztuka oświetlenia znajduje dziś swoje korzenie.

W toku swojej kariery Max Keller pracował w wielu technicznych, artystycznych i pedagogicznych instytucjach. Wraz z firmami OSRAM i ARRI przygotował pierwszy reflektor o barwie światła dziennego do zastosowania w teatrze. Z jego umiejętności korzysta nie tylko scena teatralna, ale także coraz większa liczba międzynarodowych inscenizacji operowych. Od 1978 roku jest nierozerwalnie związany ze swoją główną bazą, Münchner Kammerspiele. Gościnne wykłady na uczelniach w Niemczech i zagranicą, między innymi jako wizytujący profesor na Uniwersytecie Salzburskim, umożliwiają mu przekazywanie wiedzy studentom.

Poza cyklami wykładów, które dawał od São Paulo do Szanghaju, Max Keller wydał także szereg publikacji. W 1985 roku jego „Handbuch der Bühnenbeleuchtung” został wydany przez DuMont, a „Faszination Licht” („Fascynujące Światło”), opublikowane w 1999 roku przez wydawnictwo Prestel, miało już kilka wydań zarówno niemieckich, jak i angielskich, zostało też przetłumaczone na inne języki. Od wielu lat książka ta uznawana jest za najważniejszą publikację specjalistyczną na temat oświetlenia teatralnego i wszystkich aspektów projektowania oświetlenia. Spośród pozostałych publikacji dotyczących tej dziedziny pracę Kellera wyróżnia to, że autor uwzględnia w niej psychologię koloru, często nawet uznając ją za ważniejszą od aspektów technicznych. Keller wydał również DVD dotyczące tego tematu, „Eine Reise ins Licht” („Podróż w światło”), do nabycia bezpośrednio u autora.

Max Keller otrzymał wiele nagród za swoją pracę: w 1993 r. zdobył Münchner Theaterpreis (Monachijska Nagroda Teatralna), w 2001 r. – Nagrodę Złotego Pióra, oraz Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Dziedzinie Projektowania Oświetlenia. W 2005 r. otrzymał Opus - Deutscher Bühnenpreis za całokształt swoich osiągnięć. Niemiecki Stiftung Buchkunst ogłosił „Faszination Licht” najlepszą publikacją roku 1999 w kategorii książki specjalistyczne/podręczniki, natomiast „Light Fantastic” zostało umieszczone na liście Outstanding Academic Titles (Wybitne Publikacje Akademickie) w 2000 roku.

źródło opisu: http://ltt.com.pl/fascynujace-swiatlo

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Fascynujące Światło. Oświetlenie w teatrze i na estradzie
Fascynujące Światło. Oświetlenie w teatrze i na estradzie
Max Keller

8 (1 ocen i 0 opinii)
Fascynujące Światło. Oświetlenie w teatrze i na estradzie
Autor:
LTT ma przyjemność przedstawić Państwu polskie wydanie światowego bestsellera, fundamentalnej książki o oświetleniu scenicznym. Przed Państwem polska wersja "Light Fantastic" Maxa Kellera!...
czytelników: 7 | opinie: 0 | ocena: 8 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
1
5
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (1)

zgłoś błąd zgłoś błąd