William Wordsworth

Angielski poeta, wraz z Samuelem Taylorem Coleridge'em uznawany za prekursora romantyzmu w literaturze brytyjskiej. Jeden z tzw. poetów jezior. William Wordsworth urodził się w Cockermouth w pó... Angielski poeta, wraz z Samuelem Taylorem Coleridge'em uznawany za prekursora romantyzmu w literaturze brytyjskiej. Jeden z tzw. poetów jezior.
William Wordsworth urodził się w Cockermouth w północnej Anglii, w tzw. Krainie Jezior. Pochodził z rodziny skromnego prowincjonalnego adwokata Johna Wordswortha, który był pełnomocnikiem sir Jamesa Lowthera, bogatego i ekscentrycznego arystokraty. Wcześnie osierocony (jego matka zmarła, gdy miał osiem lat, ojciec – gdy William był w wieku lat trzynastu), wraz z czworgiem rodzeństwa wychowywał się u krewnych. Przebywał najczęściej tylko we własnym towarzystwie; od wczesnego dzieciństwa czytał wiele książek na różne tematy – zastępowały mu kontakt z rówieśnikami. Niebagatelny wpływ na dzieciństwo poety miała również przyroda, która ukształtowała jego wrażliwość. Swoisty hołd poeta złożył przyrodzie, wspominając o jej roli w rozwoju jego osobowości w "Odzie o przeczuciach nieśmiertelności ze wspomnień wczesnego dzieciństwa".

W 1787 William skończył liceum w Hawkshead i, jako siedemnastolatek, zadebiutował kilkoma sonetami na łamach czasopisma "The European Magazine". W czasie nauki w liceum zaprzyjaźnił się z Ann Tyson, nauczycielką, która stała się dla niego drugą matką, i która jako pierwsza pokazała mu piękno natury Krainy Jezior. W tym samym roku dostał się na Uniwersytet Cambridge. Jednak w końcu wieku XVIII uniwersytety angielskie stały na niskim poziomie i sam Wordsworth przyznawał, że studia niewiele mu dały; wolny czas spędzał w bibliotekach i na samotnych kontemplacjach okolicznej natury. Jednak jeden epizod z czasów uniwersyteckich wart jest odnotowania. W czasie wakacji 1790 roku poeta wraz z przyjacielem, Robertem Jonesem, wybrał się na pieszą wycieczkę w Alpy przez Francję. I właśnie we Francji udzielił mu się wielki zapał do rewolucji.

Już w następnym roku, po ukończeniu nauki na uniwersytecie i zdobyciu tytułu Bachelor of Art (licencjat nauk humanistycznych), Wordsworth zamieszkał we Francji, gdzie uczył się języka i z bliska poznawał tamtejszą kulturę. W czasie rocznego pobytu we Francji całkowicie przekonał się do rewolucyjnych ideałów. Również w tym okresie miało miejsce ważne wydarzenie – młody Wordsworth po raz pierwszy się zakochał. W wyniku krótkiego romansu z o trzy lata starszą od niego Annette Vallon, córką orleańskiego lekarza, poczęła się nieślubna córeczka poety Ann-Caroline (epizod z Annette opisał później we fragmencie Preludium pt. Vauddracour i Julia).

źródło opisu: wikipedia

źródło zdjęcia: wikipedia

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Angielscy "poeci jezior"
Angielscy "poeci jezior"
William Wordsworth, Samuel Taylor Coleridge, Robert Southey

7,8 (10 ocen i 0 opinii)
Angielscy "poeci jezior" Seria: Biblioteka Narodowa: Seria II
Gdybyśmy zadali pytanie "kto był największym angielskim poetą romantycznym?" pierwszemu lepszemu wykształconemu Europejczykowi (...) możemy być pewni, że usłyszelibyśmy odpowiedź "Byro...
czytelników: 74 | opinie: 0 | ocena: 7,8 (10 głosów)
Guide to the Lakes
Guide to the Lakes
William Wordsworth

0 (0 ocen i 0 opinii)
Guide to the Lakes
Wordsworth's Guide to the Lakes gives a first-hand account of his feelings about the unique countryside that was the source of his inspiration. He addresses concerns that are relevant today, such as...
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Poezje wybrane
Poezje wybrane
William Wordsworth

8,25 (8 ocen i 1 opinii)
czytelników: 53 | opinie: 1 | ocena: 8,25 (8 głosów)
Selected Poems
Selected Poems
William Wordsworth

7 (10 ocen i 0 opinii)
Selected Poems Seria: Penguin Classics
One of the major poets of Romanticism, Wordsworth epitomized the spirit of his age with his celebration of the natural world and the spontanous expression of feeling. This volume contains a rich...
czytelników: 22 | opinie: 0 | ocena: 7 (10 głosów) | inne wydania: 1
The Prelude
The Prelude
William Wordsworth

0 (0 ocen i 0 opinii)
The Prelude
This book is the first to present Wordsworth's greatest poem in all three of its separate form. It reprints, on facing pages, the version of "The Prelude" was was completed in 1805,...
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

5
54
106
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (13)

Czytelnicy (54)

Cytaty tego autora (3)
lista cytatów dodaj cytat
Powiązane treści
Biografia Humboldta wyróżniona nagrodą Science Book Prize

Andrea Wulf, autorka biografii Alexandra von Humboldta, została 29. laureatką nagrody Science Book Prize przyznawanej przez angielskie towarzystwo naukowe The Royal Society. Jak dotąd, wyróżnieniem tym uhonorowano m.in. Stephena Hawkinga, Jareda Diamonda, Stephena Jay Goulda i Billa Brysona.


więcej
W cieniu wielkich pisarzy

Pisanie i publikowanie w okresie, w którym pisze prawdziwy geniusz jest wyjątkowo trudne. A historia bywa okrutna i często spośród kilku znakomitych pisarzy wybiera jednego, który zyska chwałę i uznanie potomnych.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd