Franciszek Sędzicki

Franciszek Sędzicki (11.03.1882 – 19.04.1957) był społecznikiem, uczestnikiem wielokierunkowej pracy kulturalnej i oświatowej w tym popularyzatorem tradycji pomorskich. Realizował się jako członek To... Franciszek Sędzicki (11.03.1882 – 19.04.1957) był społecznikiem, uczestnikiem wielokierunkowej pracy kulturalnej i oświatowej w tym popularyzatorem tradycji pomorskich. Realizował się jako członek Towarzystwa Młodokaszubów, publicysta i działacz regionalny oraz narodowy. Propagował pracę u podstaw na rzecz utrwalania tożsamości i świadomości kaszubskiej oraz jej powiązaniu ze sprawami narodowo-polskimi. Został odznaczony Srebrnym Wawrzynem Polskiej Akademii Literatury, nadanym mu przed wojną za krzewienie kultury.

Był epigonem Derdowskiego stąd w jego pracach przebija wielka miłość do rzeczy rodzinnych, kaszubsko – pomorskich. Zawsze kierowało nim gorące uczucie do „Ludu Kaszubskiego i Polski”. Należał do grona pisarzy, których działalność poza Kaszubami, związana była także z Gdańskiem, zarówno wtedy, kiedy to miasto było szkieletowym państewkiem, jako Wolne Miasto jak i po II wojnie światowej, kiedy miasto to wróciło do polskiej Macierzy.

źródło opisu: http://www.gazetakaszubska.pl/

źródło zdjęcia: Okładka książki

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Baśnie kaszubskie
Baśnie kaszubskie
Franciszek Sędzicki

6 (3 ocen i 0 opinii)
Baśnie kaszubskie
Zbiór baśni i opowiadań kaszubskich: Na początek, Lis i wilk, Wilk i baran, Pies i kot, Czemu bocian ma czarne plamy, Pochodzenie gryfa, Muzalf i gryf, O głupim co strachu nie miał, Diabelski inter...
czytelników: 12 | opinie: 0 | ocena: 6 (3 głosy) | inne wydania: 1

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
4
8
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (4)

zgłoś błąd zgłoś błąd