100 lat, Bruce!
30-11-2016
100 lat, Bruce! Autor: yodapl

Gotham City roku 2039 to ponura metropolia, w której każdy z mieszkańców jest ściśle kontrolowany przez władzę. Prywatność zanikła, a wszędobylskie kamery przypominają każdemu o obecności i woli orwellowskiego Wielkiego Brata. Jednak jedna postać wciąż pozostaje zagadką dla władzy; miejska legenda, Mroczny Rycerz, który pierwszy raz pojawił się w tym mieście równe 100 lat temu, zdaje się zaprzeczać niemożliwemu i wciąż walczyć o ideały, o których większość już zapomniała…

Mistrzowska selekcja
30-11-2016
Mistrzowska selekcja Autor: Agnieszka

Czym Lem może dzisiaj zaskoczyć czytelników? Moim zdaniem przede wszystkim dwiema rzeczami: wspaniałą językową ekwilibrystyką, biorącą się z świetnego wyczucia brzmienia słów (będzieje na określenie analogicznej do historii nauki, ale traktującej o przyszłości to absolutny, prześmieszny majstersztyk) i poczuciem humoru - każdy wielbiciel absurdu powinien Lema poznać: Ijon Tichy i Trulr to gwiazdy na tym samym firmamencie co Monty Python.

Niepamięć
30-11-2016
Niepamięć Autor: Leśna_czytelnia

„To, co nam zostaje” to losy trzech bohaterek – Anny, Eve oraz Clementine, córki Eve. Ich opowieści przeplatają się ze sobą, tworząc historię o pokonywaniu trudności, walce o to, co najważniejsze, o samą siebie, o swoje dobre samopoczucie. To opowieść poruszająca trudny temat, lecz napisana lekkim piórem, dzięki czemu można pochłonąć ją w jedno deszczowe popołudnie. 

30-11-2016
Jak dobrze znasz „Anię z Zielonego Wzgórza”? [QUIZ] Autor: LubimyCzytać

Dzisiaj przypada 142 rocznica urodzin Lucy Maud Montgomery – autorki m.in. serii książek o Ani Shirley – dziewczynce z temperamentem równie ognistym jak jej włosy i nieograniczoną wyobraźnią. Na przygodach Ani z Zielonego Wzgórza wychowywały się całe pokolenia. Sprawdźcie ile pamiętacie z jej przygód!

30-11-2016
Dobrze wyjść z pisarzem: Zadie Smith Autor: Joanna Janowicz

Czas nie jest tym, czym jest w istocie, tylko tym, jak się go odczuwa. To słowa z powieści Zadie Smith „O pięknie”. Od tej książki zaczęła się nasza wspólna historia. Jednak bliską mi pisarką stała się po publikacji „Jak zmieniałam zdanie”, zbioru esejów poświęconych m.in. takim ważkim kwestiom jak pisanie i czytanie.

30-11-2016
Współczesne i historyczne traumy rodzinne Autor: LubimyCzytać

Czeska Praga, koniec XVII w. Szymon Abeles, żydowski chłopiec, który chciał przejść na chrześcijaństwo, umiera we własnym domu w niewyjaśnionych okolicznościach. W mieście roznosi się podsycana przez władze plotka, że chłopiec zginął z rąk ojca. Ta śmierć staje się iskrą, która na nowo rozpala skrywaną przez lata nienawiść. O książce Marka Tomana „Straszna nowina o okrutnym mordzie Szymona Abelasa”.

„Uwagę naszą ściąga ten, kto po krawędzi rzeczy stąpa”*
30-11-2016
„Uwagę naszą ściąga ten, kto po krawędzi rzeczy stąpa”* Autor: Monika Stocka

Nie będę deliberować nad wielkością prozy Carofiglio, nie mniej podkreślę chociaż raz jeszcze, że ten niepozorny tekst jeśli nie szturchnie Was kilka razy, to na pewno zapewni Wam kilka przyjemnych chwil. I zaznaczę również, że osobiście, gdybym tylko miała taką możliwość, przeczytałabym książkę w jeden dzień. Za każdym razem odrywałam się od niej z niechęcią. I z niecierpliwością czekałam aż ponownie ją otworzę.

01-12-2016
Historia pewnej wrogości Autor: LubimyCzytać

Ojciec Jan Kronsztadzki prosił Boga, żeby zabił Lwa Tołstoja. W kazaniach nazywał go szatanem i fałszywym lisem. O ojcu Janie Tołstoj mówił „poczciwy staruszek”. Oto historia nienawiści między uwielbianym pisarzem i kapłanem ukochanym przez lud. 

W labiryncie tekstu i grozy
29-11-2016
W labiryncie tekstu i grozy Autor: corbeau

Sam autor uważa, że „Dom z liści” to w dużej mierze opowieść o miłości. Za kolejny poziom można uznać zawarte w tekście analizy i opracowania „Relacji Navidsona” – filmu nagranego w mrocznych korytarzach domu. Zarówno sam dom, nagrany w nim film, jak i notatki na jego temat wywierają wpływ na każdego, kto miał z nimi kontakt – czy wpłyną również na czytelników książki?

29-11-2016
Dziwne książki – Jasper Fforde Autor: AMisz

Są takie książki, które da się opisać jednym zdaniem: to książka o grupie przyjaciół, która wyrusza w podróż, aby zniszczyć pierścień, albo to książka o wojnie między zwaśnionymi rodami i są tam smoki i wszyscy giną. A są takie książki, które są po prostu... dziwne. I na pytanie „o czym to jest” nijak nie da się prosto odpowiedzieć, a im dłużej odpowiadamy tym bardziej wszystko się gmatwa.

Opinie czytelników


O książce:
Toń

Polecam. Pisarka ma niesamowitą lekkość i poczucie humoru, potrafi jednak zbudować niezłą atmosferę grozy...

Znajdź nas na Facebooku

zgłoś błąd zgłoś błąd