Przemilczane
31-03-2015
Przemilczane Autor: dorsz

Michała Olszewskiego zawsze interesowało to, co zepchnięte na margines uwagi, to co inni woleli omijać. Zamknięte społeczności, których funkcjonowanie opiera się na przemilczeniu, przeczekiwaniu, wreszcie – zapominaniu. Gdzie nie ma miejsca na mówienie we własnym imieniu, bo taki sposób mówienia jednoznaczny jest z izolacją i wykluczeniem.

31-03-2015
Salon du livre oczami użytkowniczki lubimyczytac.pl Autor: gorzka

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z paryskich Targów Książki, które miały miejsce w dniach 19-23 marca. Salon du livre de Paris to najstarsze i największe wydarzenie ekspozycyjne świata frankofońskiego. W tym roku gośćmi honorowymi były polskie miasta: Kraków i Wrocław.

Niesamowite światy Terryego Pratchetta
31-03-2015
Niesamowite światy Terry'ego Pratchetta Autor: locus

Tym razem, dostajemy rzecz dla Pratchetta mniej typową, gdyż nakładem Wydawnictwa Rebis, ukazał się tom „Smoki na zamku Ukruszon”. Jest to zbiór najwcześniejszych opowiadań brytyjskiego pisarza, który powstał jeszcze przed Światem Dysku. Jako sympatyk twórczości pisarza, zamówiłem zatem „Smoki…” niemal w ciemno. Jakież moje zdziwienie było, gdy dostałem zbiór baśni, którym bliżej do klasycznych opowieści braci Grimm czy Andersena, aniżeli Świata Dysku!

31-03-2015
Tolerancja głównym przesłaniem Festiwalu Literatury dla Dzieci Autor: LubimyCzytać

Już 10 maja rusza druga edycja festiwalu. Przez trzy tygodnie dzieci i ich rodzice będą mogli wziąć udział w kilkuset wydarzeniach organizowanych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Ideą festiwalowych spotkań jest rozwój młodych czytelników poprzez aktywny kontakt z wartościową literaturą dziecięcą.

Johna Lutza wywoływanie dreszczy
30-03-2015
Johna Lutza wywoływanie dreszczy Autor: Adrian Jaworek

Na pierwszy plan wychodzą problemy psychologiczne postaci stworzonych przez Johna Lutza. W „Rzeźniku” nikt nie jest do końca normalny lub przeciętny. Każdy bohater nosi w sobie jakąś tajemnicę, obarczony jest ciężarem, z którym musi sobie poradzić. Problem polega na znalezieniu odpowiedniej formy uwalniania złej energii.

30-03-2015
Garth Nix odpowie na Wasze pytania! Autor: LubimyCzytać

Od dziś do 5 kwietnia będziemy zbierać propozycje pytań do Gartha Nixa. Najciekawsze wybierzemy i prześlemy do pisarza, a jego odpowiedzi opublikujemy w serwisie. Autorom trzech najciekawszych pytań przekażemy książki "Clariel" ufundowane przez Wydawnictwo Literackie.

Baśń naszych czasów
30-03-2015
Baśń naszych czasów Autor: Malwina

„Królowa śniegu” to dość krótka lektura (niespełna 300 stron), jednak skłaniająca do długich przemyśleń. Choć bohaterów jest tu niewielu, ich skomplikowane relacje i indywidualne wybory dają pretekst do rozległej analizy i interpretacji. Podobnie jak w „Godzinach”, większa część książki dzieje się w głowach jej bohaterów, śmiało można nazwać ją więc powieścią psychologiczną.

30-03-2015
„Zabójcy bażantów” – duński hit wszech czasów w kinach od 24 kwietnia Autor: LubimyCzytać

Entuzjastycznie przyjęta przez krytykę i czytelników powieść sprzedała się w całej Europie w ponad milionowym nakładzie. Zaś film na jej podstawie stał się najbardziej kasowych duńskim filmem wszech czasów, detronizując na lokalnym rynku największe hity Hollywood!

Zmieniając świat zabawą
30-03-2015
Zmieniając świat zabawą Autor: Róża_Bzowa

Pija Lindenbaum, pisarka i ilustratorka m. in. świetnych książek o Nusi (także wydanych przez Zakamarki), ma niezwykły dar obserwacji spontanicznych (niekierowanych przez dorosłych) zabaw dzieci. Swoje obserwacje przekształca w interesujące książki, nie tylko dla najmłodszych. Bohaterów przedstawia obiektywnie i nie moralizuje. 

29-03-2015
Czy książka potrzebuje „nowego wymiaru”? Autor: Bogdan

Przy tych wszystkich wizualizacjach książka pozostaje ostoją przekazu nieobrazkowego, gdzie czytelnik nie jest tylko biernym odbiorcą, ale przy pomocy swojej wyobraźni de facto  współtworzy przekaz, nadając mu w swojej głowie ostateczny kształt. To „współtworzenie” wymaga, oczywiście, większego wysiłku niż bierny odbiór treści wizualnych. Dlatego łatwiej jest oglądać niż czytać (tu statystyki z pewnością nie kłamią).

Opinie czytelników


O książce:
Sekta powraca

My tkwimy w sekcie a sekta w nas. Czy tego chcesz czy nie. Bywa, że nie można jej z siebie wyrwać. Pobyt w niej wywiera w człowieku zmiany , których n...

Znajdź nas na Facebooku

zgłoś błąd zgłoś błąd