31-10-2014
Czym będziecie straszyć się w ten weekend? Autor: LubimyCzytać

Weekend, który można już uznać za rozpoczęty, warto poświęcić na czytanie książek strasznych, przerażających, napawających nas lękiem. Książek o duchach, wampirach, potworach i istotach tak niesamowitych, że jeszcze nikt nie wymyślił na nie nazwy...

31-10-2014
Dobre duchy literatury, czyli pisarskie gusła Autor: Michał Cetnarowski

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie? Przynajmniej jeśli chodzi o książki odpowiedź wydaje się prosta: Halloween, Wszystkich Świętych bądź Dzień Zaduszny to niezły moment, żeby w przytulnym domowym zaciszu poobcować z dobrymi literackimi duchami. 

Gra o serce księcia – faza druga
31-10-2014
Gra o serce księcia – faza druga Autor: TalaZ

Niestety mój pierwszy zachwyt i nadzieja, że będzie tak samo jak w przypadku „Rywalek”, gdzie nawet niedociągnięcia nie pozwalały się oderwać od czytania, szybko legły w gruzach. Wszystko za sprawą… a jakżeby inaczej, samej protagonistki. O ile w poprzednim tomie nawet ją polubiłam, o tyle w tym miałam ochotę ją, kolokwialnie mówiąc, zatłuc - obojętnie czym (nadawałaby się nawet patelnia).

31-10-2014
„Gottland” zekranizowany Autor: LubimyCzytać

„Uważa, że rzeczywistości nie można ulegać, należy ją zawsze umiejętnie wykorzystać do swoich celów”. Takim przekonaniem, zapożyczonym z książki Mariusza Szczygła, najwidoczniej kierowali się również twórcy filmu „Gottland” zrealizowanego na podstawie jego słynnego reportażu o tym samym tytule.

Zgniłe życia owoce w przemijania mgle
31-10-2014
Zgniłe życia owoce w przemijania mgle Autor: Molly

Cisza, człowiek, natura i zło. Tysiące niewypowiedzianych emocji. Taką książkę mogła napisać tylko osoba pełna empatii, gotowa analizować najdrobniejszy gest czy prześwietlać pod słońcem swojej wrażliwości wszystkie możliwe (i te niemożliwe też) konotacje wypowiedzianych przez swych bohaterów słów. Humanistka, w której centrum zainteresowań znajduje się jedynie i niepodzielnie Człowiek.

31-10-2014
Halloween – ciekawostki literackie Autor: Paulina Surniak

W literaturze znajdziemy odzwierciedlenie obu twarzy Halloween – zarówno obfitość, jak i śmierć fascynowały pisarzy. Spiżarnia może i była pełna, ale też i noce coraz dłuższe, mrok gęstszy, a domostwa zimne. Ludzie gromadzili się wieczorami przy kominku, za oknami zaś gromadziły się pobudzające wyobraźnię ciemności. 

Życiowa wywrotka
30-10-2014
Życiowa wywrotka Autor: Tajemnica

Tavia, główna bohaterka, dziwnym trafem jest jedyną ocalałą pasażerką w katastrofie lotniczej. Wszyscy giną, łącznie z jej rodzicami. Osieroconą młodą dziewczynę adoptuje wujostwo. Codzienność Tavii zmienia się z dnia na dzień. Musi sobie poradzić zarówno z traumą po utracie rodziców, jak i z nowymi warunkami mieszkaniowymi.

30-10-2014
„Odnalezione w tłumaczeniu” - nabór na warsztaty dla tłumaczy Autor: LubimyCzytać

Instytut Kultury Miejskiej w ramach Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” organizuje warsztaty dla tłumaczy i tłumaczek literatury anglojęzycznej na język polski. Rekrutacja osób zainteresowanych trwa do 25 listopada. Zajęcia poprowadzi zajmująca się tłumaczeniami w teorii i praktyce Agnieszka Pokojska.

Wielowątkowa historia Polski
30-10-2014
Wielowątkowa historia Polski Autor: Adrian Jaworek

Kompletne wydawnictwo składa się z sześciu tomów. Ostatni z nich pojawi się w 2019 roku. Wszystkie zostaną napisane przez profesora Andrzeja Nowaka, historyka wybitnego i mającego własną wizję przeszłości. Nie znaczy to, że fabrykuje on jakiekolwiek dowody lub teksty – profesor Andrzej Nowak pokazuje i uczy, w jaki sposób można interpretować historię Polski. I robi to w sposób niezwykle interesujący.

30-10-2014
Don Kichot, czyli wszystko Autor: Tomasz Pindel

O niezwykłych perypetiach skromnego żołnierza, który napisał arcydzieło; o urokach, niespodziankach i atrakcjach kryjących się w dwóch tomach Don Kichota, wreszcie o nowym przekładzie tego dzieła ogłoszonym właśnie przez wydawnictwo Rebis, z Wojciechem Charchalisem, autorem tegoż tłumaczenia, oraz Emiliem Pascualem Martínem, wybitnym znawcą problematyki cervatyjskiej, wydawcą, pisarzem i badaczem, rozmawia Tomasz Pindel.

Opinie czytelników


O książce:
Toń

Polecam. Pisarka ma niesamowitą lekkość i poczucie humoru, potrafi jednak zbudować niezłą atmosferę grozy...

Znajdź nas na Facebooku

zgłoś błąd zgłoś błąd