Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/9950/czytamy-w-weekend

Czytamy w weekend

6 wartościowy tekst

Najpierw Tłusty Czwartek, a dzisiaj Światowy Dzień Pizzy! Nie jesteśmy w stanie powiedzieć ile kalorii przyjęliśmy w ciągu ostatnich dwóch dni! Zgodnie z naszym wpisem na facebooku, aby spalić 300 kcal trzeba czytać przez 15 godzin - mamy więc w planach intensywne weekendowe spalanie.

Od kilku tygodni wyobrażam sobie, że na straganach już można kupić polskie truskawki, morele i czereśnie. W chwilach wyjątkowej słabości, gdy za oknem naprawdę nie można dojrzeć ani jednego promyka słońca, dzielę się z Natalią moimi planami obiadowymi na czerwiec. Moja tęsknota za ciepłem zawiodła mnie na seans Tamtych dni, tamtych nocy, których akcja ma miejsce w latach 80. w północnych Włoszech. Po wyjściu z kina opatuliłam się ciaśniej ogromnym szalem i wróciłam do domu, przeżywając rozterki bohaterów, a gdzieś w tle ciągle jeszcze słysząc soundtrack ekranizacji. Historia miłości siedemnastoletniego chłopaka i młodego studenta jego ojca jest uniwersalną opowieścią, w której każdy, kto kochał i przeżywał uczuciowe zawody może siebie odnaleźć. Czułam, że muszę ponownie wrócić na włoskie przedmieścia, dlatego pierwszy weekend wolny od nauki i pisania esejów znowu spędzę z powieścią André Acimana. Nawet za cenę ponownie złamanego serca. 

Na niektóre książki warto czekać. W wiecznie płynącym potoku nowości wydawniczych, gdzie każdy tytuł jest na wyciągnięcie kursora, łatwo zapomnieć czym jest polowanie na książkę. Kilka lat temu miałem przyjemność odwiedzić moich przyjaciół w Brukseli. Wybraliśmy się wtedy na wystawę Kandinskiego zorganizowaną w Muzeum René Magritte’a, przy okazji zwiedzając jego stałą ekspozycję. Jako pamiątkę z podróży kupiłem wtedy niewielką reprodukcję „Zdradliwości obrazów”. Przedstawia ona realistycznie namalowaną fajkę z dopisanymi poniżej słowami: „Ceci n’est pas une pipe”. Po powrocie do domu przypomniałem sobie, że przecież Michel Foucault napisał esej o tym dziele, pod tym właśnie tytułem: To nie jest fajka. Od tego momentu nie tylko chciałem przeczytać ten tekst. Chciałem go mieć. Jakby sama reprodukcja obrazu bez książki była dla mnie niekompletna.

Problem polegał na tym, że nakład, wydany w 1996 foku przez Słowo/obraz terytoria wyczerpał się dwie dekady temu, a teraz zdobycie jakiegokolwiek egzemplarza graniczy z cudem. Biblioteki nie wchodziły w grę. Szukałem więc w antykwariatach, na pchlich targach itp. Bez skutku. Czasem wprawdzie można ją było zdobyć na aukcjach internetowych, ale ceny szybko wykraczały poza mój zasięg. Aż stał się cud. Wydawnictwo na jednym z portali społecznościowych założyło grupę, w której sprzedaje perły znalezione we własnych archiwach. I pewnego dnia jest – moja książka. Liczył się refleks, w grupie panuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Od opublikowania oferty sprzedaży do mojej reakcji nie minęły nawet trzy minuty. Udało się. Byłem pierwszy, zapewne o ułamki sekund przed innymi. Ale „To nie jest fajka” jest już bezpieczna w moich zbiorach i tę książkę zamierzam czytać w najbliższy weekend.

A z jakimi książkami wy będziecie spalać w weekend kalorie?


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 221  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 988
Backy
11-02-2018 20:55
Mnie także uwiodła historia filmowej adaptacji "Tamtych dni, tamtych nocy". Teraz czytam książkę.
Wspaniała książka, wspaniały film, wspaniała muzyka. Wspaniała historia.
książek: 1626
Puma
11-02-2018 21:14
Skończyłam Małe życie i w nadziei na poprawę humoru rozpoczęłam Nie mów nic, kocham cię - full romantic z okazji zbliżających się walentynek ;)
książek: 1259
Klaudia
18-02-2018 21:04
Nie mów nic, kocham Cię to jedna z moich ulubionych książek na poprawę nastroju jak znalazł! :) a jak "Małe zycie"? Nie miałam jeszcze okazji sięgnąć po nie
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 465
JOANNA721
12-02-2018 09:54
W trakcie Dwór skrzydeł i zguby Dwór skrzydeł i zguby
książek: 194
Cierpka_Wiśnia
12-02-2018 11:43
Rozkoszuje się Warszawa literacka w okresie międzywojennym
książek: 40105
Muminka
16-02-2018 19:57
i znowu obsuwa z działem czytamy w weekend
Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach Córki Wawelu. Opowieść o jagiellońskich królewnach
Misia Sert. Kobieta, która odkryła Coco Chanel Misia Sert. Kobieta, która odkryła Coco Chanel
książek: 1135
Trzcionka
16-02-2018 20:01
co tydzień planuje pani podbijać zeszłotygodniowy wątek? to już chyba 4 raz.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Decyzja

Dobra! Trzyma w napięciu, trzeba przyznać. Czytana przed snem sprawiła, że część nocy uciekałam przed złoczyńcami :)Ciężki temat. Link nie zawiodła po...

zgłoś błąd zgłoś błąd