Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/9849/fahrenheit-451-zwiastun-juz-w-sieci

„Fahrenheit 451” – zwiastun już w sieci

9 wartościowy tekst

Już jest! Do internetu trafił właśnie pierwszy krótki zwiastun filmu Fahrenheit 451 – nowej ekranizacji najsłynniejszej powieści Raya Bradbury’ego, którą pokaże stacja HBO.

Świat wyzbyty „wysokiej kultury”, zdominowany przez opery mydlane, historyjki obrazkowe, tanią rozrywkę dla mas. Nie ma w nim miejsca na rozmowę, miłość, szczęście. Zastępują ją dragi, ogłupiająca telewizja, przemoc, samotność w tłumie. To opis świata wykreowanego ponad 60 lat temu przez Raya Bradbury’ego w powieści „451° Fahrenheita”. Coś wam przypomina? Wizja Bradbury’ego, szokująca wtedy, dzisiaj sprawia, że ciarki przebiegają nam po plecach – na własne oczy widzimy, jak staje się rzeczywistością.

Guy Montag, strażak, zagorzały przeciwnik literatury, zajmuje się paleniem zakazanych książek. Ma to utrzymać społeczeństwo w niewiedzy i umożliwić jego łatwiejsze kontrolowanie. Książki ukazują pory na twarzy życia. Wygodni ludzie chcą tylko woskowych księżycowych twarzy, bez porów, bez włosów, bez wyrazu – pisał w powieści Bradbury. Tytułowe 451 stopni Fahrenheita to temperatura, w której zaczyna palić się papier.

Ponad 60 lat po wydaniu powieści HBO realizuje jej nową filmową adaptację. Ekranizacja ma być wierna książce, ale niektóre postacie i wątki zostaną uwspółcześnione. – Trudno było pracować nad tekstem Bradbury'ego, ponieważ to geniusz i legenda. Wielu ludzi, w tym ja, kocha jego pracę. Kiedy przygotowuje się adaptację, zmienia się niektóre rzeczy. Wiedziałem, że kogoś tym zdenerwuję, ale starałem się pozostać wierny głównym tematom, nawet jeśli zmieniłem pewne postacie i wątki. Uwspółcześnienie ich nie było łatwe – na konferencji prasowej powiedział Ramin Bahrani („99 Homes”, „Bez względu na cenę”), reżyser i współscenarzysta.

W rolę Guya Montaga wcieli się Michael B. Jordan („Fantastyczna czwórka”, „Creed: Narodziny legendy”), a w postać jego szefa, kapitana Beatty’ego, Michael Shannon („The Iceman: Historia mordercy”, „Człowiek ze stali”, „Boardwalk Empire”). Clarissę McClellan zagra Sofia Boutella („Mumia”, „Atomic Blonde”).

Książka „451° Fahrenheita” była już wielokrotnie przenoszona na ekrany i sceny teatralne. Najbardziej znaną adaptację filmową nakręcił François Truffaut w roku 1966. Nowa ekranizacja HBO będzie miała premierę tej wiosny, dokładna data jeszcze nie jest znana.

Powiązane treści:
Ognisty eksperyment

Powieść „451° Fahrenheita” jest doskonale znana czytelnikom. Opowiada o świecie, w którym książki są zakazane, a strażacy zajmują się ich paleniem. Pewne studio graficzne przygotowało nową edycję powieści Bradbury'ego... Aby móc ją przeczytać, trzeba ją potraktować ogniem!więcej
Powstanie adaptacja „451° Fahrenheita”

Książki są po to, by nam przypominać, jacy z nas durnie. To prawdopodobnie najbardziej znany cytat z najsłynniejszej powieści Raya Bradbury’ego „451° Fahrenheita”. W ponad 60 lat po jej wydaniu HBO zrealizuje jej filmową adaptację.więcej

Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 8  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2250
LubimyCzytać
15-01-2018 10:21
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 0
konto_usuniete
15-01-2018 18:46
Poszukuje książki od dawna.
Czy ktoś może pomóc gdzie nabyć?
książek: 1484
Rudzielec
15-01-2018 18:56
Skoro powstaje film to pewnie za chwilę zostanie wydana książka z filmową okładką :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 687
Stefson
15-01-2018 21:26
Oooo, przynajmniej wznowią!
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Listy zza grobu

Typowy Mróz. Wciąga w czasie czytania ale po zakończeniu historii nic nie zostaje w głowie. Autor ma okropną tendencję do niesamowitych plot twistów,...

zgłoś błąd zgłoś błąd