Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/9729/archiwum-marqueza-dostepne-w-internecie

Archiwum Márqueza dostępne w internecie

6 wartościowy tekst

Ponad 27 tys. dokumentów – w tym maszynopisy najsłynniejszych powieści, fotografie, listy i nagranie audio z przemowy podczas odbierania Literackiego Nobla w 1982 roku – zawiera cyfrowe archiwum Gabriela Garcíi Márqueza.

27 tys. to blisko połowa kolekcji, jaką dwa lata temu Uniwersytet w Teksasie kupił od rodziny pisarza za – bagatela – ponad dwa miliony dolarów. Teraz działające w ramach uniwersytetu Centrum Harry'ego Ransoma zdigitalizowało i upubliczniło w internecie część posiadanych przez siebie dokumentów.

Udostępnione w języku angielskim i hiszpańskim archiwum zawiera m.in. skany maszynopisów (z odręcznymi notatkami) najsłynniejszych powieści Márqueza, jak Sto lat samotności (w 2017 roku minęło pół wieku od pierwszego wydania), O miłości i innych demonach czy Miłości w czasach zarazy. Poza tym w archiwum znajdziemy skany albumów z prasowymi wycinkami recenzji i wywiadów, a także bogaty zbiór fotografii – m.in. z Luisem Buñuelem, Fidelem Castro czy Pablo Nerudą. Na kolekcję składa się także ponad 2 tys. listów, w tym m.in. do Billa Clintona czy Susan Sontag, ale także korespondencja z czytelnikami.

Archiwum zawiera też liczne pamiątki po pisarzu jak paszporty czy bilety samolotowe, a także materiały związane z Nagrodą Nobla, m.in. szkice, maszynopis i nagranie audio przemówienia z okazji przyjęcia nagrody. W serwisie natrafić też można na... odręczną notatkę o Shakirze, w której pisarz zachwala wielki talent piosenkarki. To nie powinno dziwić, tych dwoje zaprzyjaźniło się na długo przed śmiercią Márqueza w 2014 roku. W końcu oboje byli najbardziej znanymi na świecie Kolumbijczykami.

Materiały kolekcji fizycznie mieszczą się w 40 kartonach, żeby zobaczyć część z nich, trzeba udać się do Teksasu. Internetowe archiwum nie zawiera żadnego z 10 szkiców ostatniej, nieukończonej powieści „En agosto nos vemos” („Zobaczymy się w sierpniu”). Na żywo można też obejrzeć pięć komputerów i dwie maszyny do pisania, na których powstały jedne z najsłynniejszych powieści XX wieku.

Wiele instytucji digitalizuje swoje zasoby. Ale stworzenie tak dużej kolekcji pisarza, którego utwory nadal objęte są prawami autorskimi, jest rzadkie. To, że w przypadku Márqueza się udało, to zasługa spadkobierców pisarza. – Jesteśmy wdzięczni rodzinie „Gabo” za odblokowanie możliwości udostępnienia archiwum i uznanie tej pracy za inną formę służenia jego czytelnikom – powiedział Steve Enniss, dyrektor Centrum Harry’ego Ransoma.

Oprócz archiwum Márqueza instytucja posiada też kolekcję dokumentów związanych z innymi wielkimi pisarzami XX wieku – Jamesem Joycem, Williamem Faulknerem i Jorge Luisem Borgesem. W swoich zbiorach Centrum ma też jedną z nielicznych, kompletnie zachowanych Biblii Gutenberga.

Kolekcja Márqueza dostępna jest pod linkiem.

Dajcie znać, co ciekawego udało Wam się znaleźć w archiwum!


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 3  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2031
LubimyCzytać
18-12-2017 16:21
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 828
dymitrop
18-12-2017 19:08
mogliby coś takiego zrobić z Gombrowiczem
książek: 157
Piratka
12-09-2018 18:20
bogaty zbiór fotografii – m.in. z Fidelem Castro czy Pablo Nerudą
jest się czym chwalić...
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Żółty deszcz

Poezja pisana prozą. Piękna. I ta forma - co jakiś czas odstęp w tekście - dla oddechu - jakby strofy wiersza. Do tego jakby odwrócone akapity - zam...

zgłoś błąd zgłoś błąd