Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/9642/czterdziesci-lat-minelo

Czterdzieści lat minęło

8 wartościowy tekst

Jak się przyjrzeć twarzy Thorgala, to się to niby wie. A jednak jest w tej wiadomości coś zaskakującego. Thorgal kończy w tym roku 40 lat! Z tej okazji ukaże się album z rysunkami Grzegorza Rosińskiego Thorgal, 40 lat – Artbook. Premiera – 7 grudnia.

Czytelnicy poznali Thorgala w dość niefortunnym dla niego momencie. Król Wikingów Północy Gandalf Szalony właśnie przykuwa go do skały, z nieba pada śnieg, bohaterowie brodzą w lodowatej wodzie. Gandalf karze przybłędę za miłość do Aaricii, swojej córki. Thorgala z opresji ratuje czerwonowłosa czarodziejka. Oczywiście – nie za darmo. To fragment historii zatytułowanej „Syn burzy”, która ukazała się w 1977 roku w belgijskim magazynie „Tintin”, a rok później w polskim czasopiśmie „Relax”.

Pomysł na serię o Thorgalu narodził się, kiedy polski rysownik Grzegorz Rosiński poznał belgijskiego scenarzystę Jeana Van Hamme’a. Pierwsze wydanie książkowe z przygodami Gwiezdnego Dziecka pojawiło się na rynku w 1980 roku pod tytułem Zdradzona czarodziejka – do historii znanej z czasopism dodano w nim opowiadanie „Rajska grota”. Do Polski album trafił osiem lat później za sprawą Krajowej Agencji Wydawniczej. Szybko zdobył uznanie fanów. Saga liczy dziś kilkadziesiąt tomów i została przetłumaczona na ponad 40 języków. Jest najpopularniejszą komiksową serią fantasy w Polsce i jedną z najsłynniejszych w Europie.

Wydawnictwo Egmont postanowiło sprawić swojemu bohaterowi (i przy okazji nam!) urodzinowy prezent. Artbook wydany z okazji czterdziestolecia powstania serii pozwala ponownie zanurzyć się w wikiński świat. Na album składają się niepublikowane dotąd rysunki, obrazy, liczne szkice postaci, projekty okładek i plakaty. Wszystkie powstały w pracowni Grzegorza Rosińskiego. Mamy szansę prześledzić, jak z czasem zmieniało się wyobrażenie rysownika o świecie Thorgala i poszczególnych postaciach.

Nie jest to zwykły artbook. Przeglądając go, czujemy się trochę tak, jak podczas przeszukiwania skrzyni pełnej skarbów. Szperając, burzymy pierwotny układ znajdujących się tam rzeczy – robimy to intuicyjnie, przeskakując od obrazu do obrazu. Raz cofamy się o kilka stron, to znów mkniemy do przodu, aby nacieszyć oczy – pisze we wstępie do albumu Patrick Gaumer. Francuski dziennikarz zna zawartość tej skrzyni bardzo dobrze – ma na koncie wywiad rzekę na temat życia i twórczości rysownika (Grzegorz Rosiński. Monografia).

Album do księgarń trafi 7 grudnia.


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 16  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 272
LEGOMANIAK
05-12-2017 22:44
Ostatnio miałem przyjemność przeczytać pierwsze dwa tomy. Gorąco polecam. Chyba cała kolekcja wyląduje u mnie na półce :)
książek: 460
czomicz
05-12-2017 23:26
Artbook zdążył się już wyprzedać, niemal na pniu, na Bonito, Arosie i Gildii. Co prawda obecnie figuruje on w tych księgarniach jako zapowiedź z datą premiery 7 grudnia a.d., więc jest nadzieja, iż to była jedynie partia próbna, ewentualnie Egmont dodruki na gwałt robi...
Ja tam wolę jednak już dłużej nie czekać i zamówiłem sobie w czytaj.pl.

Jeżeli zaś chodzi o Thorgala, to zacząłem...
Artbook zdążył się już wyprzedać, niemal na pniu, na Bonito, Arosie i Gildii. Co prawda obecnie figuruje on w tych księgarniach jako zapowiedź z datą premiery 7 grudnia a.d., więc jest nadzieja, iż to była jedynie partia próbna, ewentualnie Egmont dodruki na gwałt robi...
Ja tam wolę jednak już dłużej nie czekać i zamówiłem sobie w czytaj.pl.

Jeżeli zaś chodzi o Thorgala, to zacząłem oczywiście od "Zdradzonej Czarodziejki" z KAW. Egzemplarz ów do chwili obecnej posiadam (w kilku częściach) i z wielkim sentymentem przeglądam od czasu do czasu. Zresztą Thorgala odkryłem mniej więcej równolegle z Conanem w czasach szkoły podstawowej i od tamtej pory jestem zagorzałym fanem ich obu, jak również fantasy i komiksu.
I przede wszystkim za to jestem wdzięczny Panu Grzegorzowi.

PS.
Przed chwilą ponownie na Gildii się pojawił ;)
pokaż więcej
książek: 815
Vayar
06-12-2017 07:18
7 grudnia, powiadają, ale ja powiadam wam że mój przedpremierowo kupiony z gildii już do mnie jedzie. Nie mogę się doczekać aż położę na nim łapki. <3
Zaczęłam od podkradzionych ciotce starych, wyświechtanych "Łuczników" i dopiero po kilku latach wzięłam się za serię jak należy.
Moja przygoda z Thorgalem trwa ledwo z 5 lat, ciężko mi wyobrazić sobie te 40...
książek: 503
Kuba
06-12-2017 10:40
Pierwszy album jaki czytałem to "Trzech starców z Krainy Aran". Znalazłem to w bibliotece jak miałem jakieś 8-9 lat. Świat później nie był już taki sam:).
Okazało się że starszy kuzyn ma całą serię, zniosłem to od niego i czytałem cały dzień na podłodze.
Dziś mam własną kolekcję, chętnie wracam. Komiks niesie ze sobą wspaniale wartości.
książek: 818
Piotr
06-12-2017 15:30
Za dzieciaka kupowałem z kieszonkowego każdy komiks Thorgala. W swojej kolekcji miałem wszystkie egzemplarze do Korony Ogotaia. Przeczytałem wszystkie tomy, włącznie z cyklami o Jolanie, o Kriss. Każdy egzemplarz czytałem z wypiekami na twarzy. Mam nadzieję że Rosiński będzie żyć przynajmniej jeszcze ze sto lat i narysuje jeszcze co najmniej tysiąc odcinków Thorgala.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Larista

Książki Melissy Darwood mają w sobie coś takiego, że z każdą wiadomością o premierze kolejnej na mej twarzy pojawia się duży uśmiech. Pokochałam Prync...

zgłoś błąd zgłoś błąd