Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/9640/pisarki-i-pisarze-polecaja-na-gwiazdke

Pisarki i pisarze polecają na Gwiazdkę

16 wartościowy tekst

Noah Yuval Harari Sapiens. Od zwierząt do bogów

Tysiące lat historii i rozwoju gatunku ludzkiego podane w emocjonującej formie, opowieść popularno-naukowa trzymająca w ogromnym napięciu, aż do zaskakującego zakończenia. Izraelski historyk, na którego wykłady on-line zapisują się tysiące osób, stworzył coś na kształt biografii homo sapiens. Pokazał, jak doszliśmy do teraźniejszości, skąd wzięły się języki, religie, rynki giełdowe. Nie oszczędza nas, wskazując rolę ludzi w usuwaniu innych mieszkańców planety, wreszcie – rysuje fascynujący ciąg dalszy, o którym mało kto myśli. A co, jeśli homo sapiens przekształci się w inny, nowy gatunek? Czy to możliwe, żebyśmy stali się ludźmi na nowo, inaczej? Błyskotliwy, zwarty język i dynamiczna narracja zmieniają czytanie „Sapiens” w serię doznań i odkryć. Zazdroszczę każdemu, kto jeszcze nie zna tej książki.

Susan Sontag, Jonathan Cott Myśl to forma odczuwania

Najkrótsza, a chyba najbardziej olśniewająca książka prowadząca do istoty rozmyślań i sądów Susan Sontag. O wszystkim, co znalazło się w rozmowie z Jonathanem Cottem, dziennikarzem „Rolling Stone’a”, amerykańska autorka pisała również w esejach i dziennikach. Ale tu jej geniusz, przenikliwość widzenia świata, oraz filozofia życia jako myślenia i czucia, są bardziej dostępne. O faszyzmie, feminizmie, seksie, macierzyństwie i ubiorze mówi w elektryzującym dialogu, który - zamiast być wywiadem rzeką – jest ekstraktdm mądrości. Jeśli mielibyście spędzić w życiu jeden tylko wieczór z Susan Sontag, weźcie do ręki ten tytuł.

Jurgen Thorwald Pacjenci

Niemiecki autor i badacz dziejów medycyny w swej legendarnej książce, wznowionej w Polsce w starannym wydaniu, opisuje nadludzki wysiłek ratowania życia. Od odkrycia tzw. blue babies, przez pierwsze próby tworzenia sztucznych zastawek serca, ogromnych maszyn do dializy nerek, aż po pierwsze udane transplantacje. Thorwald składa tą porywającą książką hołd nie tylko medykom, którzy wykazywali determinację, szukali rozwiązań na przekór licznym porażkom i załamaniom. Najważniejsi są tytułowi pacjenci, którzy zawierali z lekarzami pakt zaufania, pragnęli żyć. Wykazali wytrwałość i waleczność, dzięki którym po latach profesor Religa z zespołem mógł dopisać szczęśliwe zakończenie kluczowego etapu w dziejach przeszczepiania ludzkich organów. Mocna lektura, która zmieni prawie wszystko, co myślicie o medycynie.

Remigiusz Mróz Oskarżenie

Na ogół seriale – telewizyjne czy literackie – dramatycznie słabną po piątej serii. Mróz utrzymał fason i w szóstej części cyklu o adwokat Joanne Chyłce i (niedoszłym wciąż) aplikancie Kordianie Oryńskim nie rozczarowuje. Chyłka jest jeszcze bardziej pyskata i opryskliwa, niż zanim zaszła w ciążę. Drapieżna prawniczka musiała odstawić alkohol i papierosy, więc cały swój temperament upłynnia w słownych wymianach z sojusznikami i adwersarzami sprawy kryminalnej, w centrum której stoi dawny działacz „Solidarności”. Fabuła jest kilkuwątkowa i niekoniecznie przekonująca, ale liczą się przede wszystkim dialogi głównych bohaterów. Ta i poprzednie książki cyklu są porcjami nieotępiającego relaksu. Potoczysty styl Mroza obmywa ze zmartwień codzienności i uwalnia od stresu. W tych książkach nigdy nie robi się naprawdę groźnie. Odprężenie gwarantowane.

Cixin Liu  Ciemny las
Science fiction w wymagającym i wciągającym wydaniu. Chiński gwiazdor tego gatunku, nagradzany także w USA, kontynuuje futurystyczną trylogię „Wspomnienie o przeszłości ziemi”. W drugiej części stawia globalną społeczność przed widmem ataku obcej cywilizacji. Czasu jest niewiele, w każdym razie – nie dość, by zbudować skuteczną obronę militarną. Tu i ówdzie grupy rebeliantów szukają nowych sposobów. Pisana z kilku perspektyw narracyjnych (także obcej cywilizacji) powieść jest doskonałym ćwiczeniem z wyobraźni. A także testem moralnym, przed jakim autor stawia ludzi. Jeśli ratunkiem byłaby ucieczka na inną planetę, komu dalibyśmy pierwszeństwo? Czy w kolejce do ocalenia wybuchłyby tragiczne konflikty wpływowych i marginalizowanych? Liu jest świetnym „realistą większej rzeczywistości”, rozpisał fascynujący i złowrogi świat jutra, by pobudzić nasze umysły. Póki czas.

Czyje propozycje najbardziej Wam się spodobały?


Pokaż wszystkie varia


Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 9  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 96
Magda
06-12-2017 16:31
Bardzo ciekawe książki! Kilka z nich dobrze znam :) Cenię sobie polskich autorów, warto wspierać to co nasze! Guzowska, Bonda, Miłoszewski a ostatnio po przeczytaniu "Komisarza" zachwycam się też Pauliną Świst :)
książek: 233
beewoman
09-12-2017 14:14
Też czytałam Paulinę naprawdę warto! Ja z kolei polecam nowego, polskiego debiutanta, który zaskoczył mnie pozycją "Eksplozje króla Kaszub". Ta barwa satyra zaskakuje od pierwszej strony. Miłego dnia!
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 840
Weronika
06-12-2017 20:46
Myślę, że mogę o sobie powiedzieć, że jestem molem książkowym ok 60 książek rocznie i wszędzie mi towarzyszą ;), i niestety, ale oprócz- 'jak zawsze'; 'zakładnik' czy 'oskarżenie' książki trafiłyby na allegro po świętach. Nie zamyka się w thrillerach czy kryminałach. Lubię też czasy drugiej wojny światowej czy sagi jak "Zemsta i przebaczenie" czy " Kroniki Deverillów". Rozumiem, ze to... Myślę, że mogę o sobie powiedzieć, że jestem molem książkowym ok 60 książek rocznie i wszędzie mi towarzyszą ;), i niestety, ale oprócz- 'jak zawsze'; 'zakładnik' czy 'oskarżenie' książki trafiłyby na allegro po świętach. Nie zamyka się w thrillerach czy kryminałach. Lubię też czasy drugiej wojny światowej czy sagi jak "Zemsta i przebaczenie" czy " Kroniki Deverillów". Rozumiem, ze to subiektywny wybór autorów, ale wydaje mi się, że jako znawcy literatury- w końcu sami piszą i na kimś się wzorują/ czy uważają za godnego naśladowania, powinni wiedzieć co dobre. A podali tytuły przeciętnych książek a dużo dużo lepszych nawet nie ma wzmianki. I dlatego kilka zdań od innego autora na książce, którą mam zamiar kupić nie robi wrażenia.
Dużo propozycji ma ocenę poniżej 7/10 co moim zdaniem przy setkach głosów nie jest tylko zależne od gustu, ale i od faktycznego stanu wnętrza powieści. No i również nie popieram polecania któregoś z tomów, bo po pierwsze na co nam jeden z wielu skoro resztę musimy kupić sami a często już mamy przeczytane i w sumie sensu to nie ma, albo dostaniemy 2tom i liczymy, że pierwszy nie jest nam potrzebny/ kupujemy sami pierwszy skoro mamy czytać drugi/ rezerwujemy w bibliotece, a prezent odkładamy na półkę.... Polecam serwis lubimyczytać.pl podczas wyboru książki dla mola książkowego, ponieważ jest tu dużo cennych opinii i ocen pomocnych przy wyborze lektury :).
pokaż więcej
książek: 1763
Annalynne
11-12-2017 01:11
Zdecydowanie się nie zgadzam. Ocena w żadnym stopniu nie determinuje tego, w jaki sposób powieść zostanie odebrana przez czytelnika i o ile owszem, dużo (ale nie wszystkie) niskich ocen (przez niskie rozumiem średnią ocen oscylującą koło pięciu gwiazdek i niżej), o tyle średnie wynoszące sześć czy siedem nie świadczą o tym, że dana książka jest słaba, a o tym, że czytelnik ma za sobą kilka... Zdecydowanie się nie zgadzam. Ocena w żadnym stopniu nie determinuje tego, w jaki sposób powieść zostanie odebrana przez czytelnika i o ile owszem, dużo (ale nie wszystkie) niskich ocen (przez niskie rozumiem średnią ocen oscylującą koło pięciu gwiazdek i niżej), o tyle średnie wynoszące sześć czy siedem nie świadczą o tym, że dana książka jest słaba, a o tym, że czytelnik ma za sobą kilka książek z danego gatunku, które bardziej mu się podobały albo, jeszcze inaczej, w sumie nie czyta danego typu literatury, nie sięga po motywy występujące w powieści, a tę przeczytał i się mu nie spodobała.
Warto spojrzeć na wiele klasyków albo ważnych dzieł światowych, które przez współczesnego czytelnika są odbierane w zupełnie inny sposób i często potem oceniane negatywnie. Tak samo dzieje się z kryminałami albo powieściami młodzieżowymi - wystarczy, że zmieni się typ odbiorcy, a ocena może się różnić nawet kilkoma gwiazdkami.
Polecanie wyłącznie takich powieści, które mają na LC osiem gwiazdek i więcej to dla mnie coś niepojętego. Mam mnóstwo książek, które uwielbiam, a których średnia ocen według ciebie jest tak niska, że nie powinnam nawet o nich wspominać, a ja mimo wszystko, gdyby poproszono mnie o wybór książek na święta, poleciłabym je bez wahania.
Powyżsi autorzy nie zostali poproszeni o stworzenie listy najlepszych książek na święta, a o polecenie książek, które im się podobały. I jeżeli czytają tylko jeden gatunek, to co złego jest w tym, że wybrali spośród nich? Twoim zdaniem powinni spojrzeć na bestsellery i rzucić pięć losowych tytułów?
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 476
bro_the_greatest
07-12-2017 12:13
Bardzo fajnie jest przeczytać, co znani pisarze (w wieksozści przez mnie znani albo czytani) sami polecają książki.
Pomijając dość oczywiste wybory, typu kolejna część serii prawniczej Mroza, Paul Auster, czy Ostatnio coraz popularniejsza "Istota zła", bardzo polecam francuskiego pisarza - Pierre Lemaitre, o którym wpsomina Katarzyna Bonda. Myślę, że jest trochę mniej komercyjny, ale jego...
Bardzo fajnie jest przeczytać, co znani pisarze (w wieksozści przez mnie znani albo czytani) sami polecają książki.
Pomijając dość oczywiste wybory, typu kolejna część serii prawniczej Mroza, Paul Auster, czy Ostatnio coraz popularniejsza "Istota zła", bardzo polecam francuskiego pisarza - Pierre Lemaitre, o którym wpsomina Katarzyna Bonda. Myślę, że jest trochę mniej komercyjny, ale jego powieśći (seria kryminalna z komisarzem Camilem) na długo pozostają w głowie.
pokaż więcej
książek: 2828
Vemona
07-12-2017 15:05
Bardzo ciekawe polecanki, prawie od każdego można coś wybrać. Przede wszystkim poszukam polecanego przez Paulinę Wilk "Sapiens. Od zwierząt do bogów", poza tym zainteresowało mnie rozrywkowe "Lustereczko powiedz przecie" i kryminalna "Reguła nr 1".
książek: 1880
Moni
07-12-2017 20:09
Tak na szybko to wszystkie książki polecane przez Annę Kamińską już zapisane. Jedną czytałam. Książka Szostaka też musi być ważna.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Scarlet

Lepsza niż Cinder, chociaż bohaterka czasami mnie denerwowała (w kolejnych tomach się poprawi:). Książkę połyka się bez gryzienia ha, ha. Akcją pędzi,...

zgłoś błąd zgłoś błąd