Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/9640/pisarki-i-pisarze-polecaja-na-gwiazdke

Pisarki i pisarze polecają na Gwiazdkę

16 wartościowy tekst

ks. Józefa Tischner Krótki przewodnik po życiu

Wspaniałe rozważania m.in. o wolności, miłości czy śmierci, bogato ilustrowane zdjęciami gór i przyrody. Tekstów ks. Tischnera nigdy dość i rzeczywiście jest tak, jak pisze wydawca, że autor: Skłania do refleksji nad tym, co jest naprawdę ważne, co jest istotą człowieczeństwa". Nie ma chyba nic lepszego na świąteczny czas.

Adam Robiński Hajstry. Krajobraz bocznych dróg

Książkę czyta się jednym tchem, pochłaniając przy okazji krajobrazy od podwarszawskich, przez polsko-białoruskie pogranicze po Góry Izerskie. Mnóstwo inspiracji literackich i wspaniałych opisów przyrody. Miłośnicy Lechosława Herza też znajdą tu coś dla siebie.

Antoni Kroh Za tamtą górą

Autor świetnego "Sklepu potrzeb kulturalnych", z charakterystyczną dla siebie pasją etnografa, humorem i swadą dokumentalisty, dążącego do zachowania pamięci historii tym razem Łemków, snuje o nich długą, ale wciągającą opowieść. Książka jest wspaniała, napisana z szacunkiem i czułością do bohaterów opowiadanych historii. W sam raz na kilka świątecznych wieczorów.

Dariusz Zaborek Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską

Kto kilka lat temu przegapił, absolutnie do nadrobienia, idealna opowieść na czas świąt. Historia kobiety, która przeszła przez Ravensbruck, opowieść dziewiędziesięciolatki o życiu. Jedna z najlepszych rozmów, jakie czytałam. Piękna opowieść o harcie ducha, optymizmie i sile ludzkiej natury.

Antonina Żabińska Ludzie i zwierzęta

Wznowione na początku tego roku wspomnienia żony dyrektora warszawskiego zoo. Wielka historia, miłość do zwierząt i niezwykła, silna kobieta, która w czasie okupacji ratowała w częściowo pustym zoo Żydów, a po wojnie przywróciła Warszawie ogród zoologiczny. Wzruszająca prawdziwa historia o miejscu i przede wszystkim napisana przez wielkiego formatu człowieka.

John Fowles Mag

Nie wiem, czy kiedykolwiek wcześniej (albo później) czułem emocje bohatera tak silnie jak podczas tej 800-stronicowej przygody. Wciągająca, fascynująca, przesycona prawdziwą, niebanalną namiętnością. Żałuję, że to niesamowite doświadczenie już za mną.

Nathan Hill Niksy

Grubaśna powieść o relacjach rodzinnych, która trzyma za gardło jak najlepszy kryminał. Wiem, że co najmniej dwie sceny z tej książki zapamiętam na zawsze. Prawdopodobnie jednak więcej niż dwie.

Alessandro Baricco City

Bo nigdy nie czytaliście czegoś takiego. Tak inteligentnego, przemyślanego, szalonego, wariackiego i poruszającego zarazem. Gdyby ta książka była filmem, mówilibyśmy o niej, że składa się z samych kultowych scen.

Wit Szostak Oberki do końca świata

Piękna, nastrojowa opowieść o tym, co w życiu najważniejsze, napisana z wyczuciem, z pasją, niezwykle oryginalnie. Naprawdę warto.

Cormac McCarthy Sunset limited

Ta książka rozkrawa człowieka od środka i dotyka wszędzie tam, gdzie dotykać potrafi tylko największa literatura. Krótka, kameralna opowieść, od której długo nie zdołacie się uwolnić.

Zbiór opowiadań Trupów hurtowo trzech

Bo jeśli Gwiazdka, to musi być dużo. Dużo różnych prezentów. Dużo do czytania. A to zbiór opowiadań kryminalnych. Idealne pod choinkę również dlatego, że kupując tę książkę wspierają Państwo budowę Domu Autysty w Poznaniu.

Fiona Barton Wdowa

Bo po sielankowych i rodzinnych nasiadówka warto dla równowagi zaserwować sobie dobry thriller psychologiczny o okłamywaniu nie tylko siebie nawzajem, ale i siebie samych.

Przemysław Semczuk Kryptonim „Frankenstein"

idealne dla tych, którzy lubią podglądać cudze życie. Semczuk pokazuje jak wyglądało życie Joachima Knychały, seryjnego zabójcy kobiet ze Śląska.

Alek Rogoziński Lustereczko powiedz przecie

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy w święta potrzebują relaksu. To kryminał, przy którym częściej będziecie się uśmiechać (lub głośno śmiać) niż zastanawiać kto zabił.

Filip Czekała Miasto nie do poznania

Bo Gwiazdka to dobry czas, żeby poznać Poznań. Intrygujące historie nie tylko dla tych, którym się wydaje, że Poznań znają tak dobrze, jak własną kieszeń.

Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 9  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 96
Magda
06-12-2017 16:31
Bardzo ciekawe książki! Kilka z nich dobrze znam :) Cenię sobie polskich autorów, warto wspierać to co nasze! Guzowska, Bonda, Miłoszewski a ostatnio po przeczytaniu "Komisarza" zachwycam się też Pauliną Świst :)
książek: 233
beewoman
09-12-2017 14:14
Też czytałam Paulinę naprawdę warto! Ja z kolei polecam nowego, polskiego debiutanta, który zaskoczył mnie pozycją "Eksplozje króla Kaszub". Ta barwa satyra zaskakuje od pierwszej strony. Miłego dnia!
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 840
Weronika
06-12-2017 20:46
Myślę, że mogę o sobie powiedzieć, że jestem molem książkowym ok 60 książek rocznie i wszędzie mi towarzyszą ;), i niestety, ale oprócz- 'jak zawsze'; 'zakładnik' czy 'oskarżenie' książki trafiłyby na allegro po świętach. Nie zamyka się w thrillerach czy kryminałach. Lubię też czasy drugiej wojny światowej czy sagi jak "Zemsta i przebaczenie" czy " Kroniki Deverillów". Rozumiem, ze to... Myślę, że mogę o sobie powiedzieć, że jestem molem książkowym ok 60 książek rocznie i wszędzie mi towarzyszą ;), i niestety, ale oprócz- 'jak zawsze'; 'zakładnik' czy 'oskarżenie' książki trafiłyby na allegro po świętach. Nie zamyka się w thrillerach czy kryminałach. Lubię też czasy drugiej wojny światowej czy sagi jak "Zemsta i przebaczenie" czy " Kroniki Deverillów". Rozumiem, ze to subiektywny wybór autorów, ale wydaje mi się, że jako znawcy literatury- w końcu sami piszą i na kimś się wzorują/ czy uważają za godnego naśladowania, powinni wiedzieć co dobre. A podali tytuły przeciętnych książek a dużo dużo lepszych nawet nie ma wzmianki. I dlatego kilka zdań od innego autora na książce, którą mam zamiar kupić nie robi wrażenia.
Dużo propozycji ma ocenę poniżej 7/10 co moim zdaniem przy setkach głosów nie jest tylko zależne od gustu, ale i od faktycznego stanu wnętrza powieści. No i również nie popieram polecania któregoś z tomów, bo po pierwsze na co nam jeden z wielu skoro resztę musimy kupić sami a często już mamy przeczytane i w sumie sensu to nie ma, albo dostaniemy 2tom i liczymy, że pierwszy nie jest nam potrzebny/ kupujemy sami pierwszy skoro mamy czytać drugi/ rezerwujemy w bibliotece, a prezent odkładamy na półkę.... Polecam serwis lubimyczytać.pl podczas wyboru książki dla mola książkowego, ponieważ jest tu dużo cennych opinii i ocen pomocnych przy wyborze lektury :).
pokaż więcej
książek: 1763
Annalynne
11-12-2017 01:11
Zdecydowanie się nie zgadzam. Ocena w żadnym stopniu nie determinuje tego, w jaki sposób powieść zostanie odebrana przez czytelnika i o ile owszem, dużo (ale nie wszystkie) niskich ocen (przez niskie rozumiem średnią ocen oscylującą koło pięciu gwiazdek i niżej), o tyle średnie wynoszące sześć czy siedem nie świadczą o tym, że dana książka jest słaba, a o tym, że czytelnik ma za sobą kilka... Zdecydowanie się nie zgadzam. Ocena w żadnym stopniu nie determinuje tego, w jaki sposób powieść zostanie odebrana przez czytelnika i o ile owszem, dużo (ale nie wszystkie) niskich ocen (przez niskie rozumiem średnią ocen oscylującą koło pięciu gwiazdek i niżej), o tyle średnie wynoszące sześć czy siedem nie świadczą o tym, że dana książka jest słaba, a o tym, że czytelnik ma za sobą kilka książek z danego gatunku, które bardziej mu się podobały albo, jeszcze inaczej, w sumie nie czyta danego typu literatury, nie sięga po motywy występujące w powieści, a tę przeczytał i się mu nie spodobała.
Warto spojrzeć na wiele klasyków albo ważnych dzieł światowych, które przez współczesnego czytelnika są odbierane w zupełnie inny sposób i często potem oceniane negatywnie. Tak samo dzieje się z kryminałami albo powieściami młodzieżowymi - wystarczy, że zmieni się typ odbiorcy, a ocena może się różnić nawet kilkoma gwiazdkami.
Polecanie wyłącznie takich powieści, które mają na LC osiem gwiazdek i więcej to dla mnie coś niepojętego. Mam mnóstwo książek, które uwielbiam, a których średnia ocen według ciebie jest tak niska, że nie powinnam nawet o nich wspominać, a ja mimo wszystko, gdyby poproszono mnie o wybór książek na święta, poleciłabym je bez wahania.
Powyżsi autorzy nie zostali poproszeni o stworzenie listy najlepszych książek na święta, a o polecenie książek, które im się podobały. I jeżeli czytają tylko jeden gatunek, to co złego jest w tym, że wybrali spośród nich? Twoim zdaniem powinni spojrzeć na bestsellery i rzucić pięć losowych tytułów?
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 489
bro_the_greatest
07-12-2017 12:13
Bardzo fajnie jest przeczytać, co znani pisarze (w wieksozści przez mnie znani albo czytani) sami polecają książki.
Pomijając dość oczywiste wybory, typu kolejna część serii prawniczej Mroza, Paul Auster, czy Ostatnio coraz popularniejsza "Istota zła", bardzo polecam francuskiego pisarza - Pierre Lemaitre, o którym wpsomina Katarzyna Bonda. Myślę, że jest trochę mniej komercyjny, ale jego...
Bardzo fajnie jest przeczytać, co znani pisarze (w wieksozści przez mnie znani albo czytani) sami polecają książki.
Pomijając dość oczywiste wybory, typu kolejna część serii prawniczej Mroza, Paul Auster, czy Ostatnio coraz popularniejsza "Istota zła", bardzo polecam francuskiego pisarza - Pierre Lemaitre, o którym wpsomina Katarzyna Bonda. Myślę, że jest trochę mniej komercyjny, ale jego powieśći (seria kryminalna z komisarzem Camilem) na długo pozostają w głowie.
pokaż więcej
książek: 2849
Vemona
07-12-2017 15:05
Bardzo ciekawe polecanki, prawie od każdego można coś wybrać. Przede wszystkim poszukam polecanego przez Paulinę Wilk "Sapiens. Od zwierząt do bogów", poza tym zainteresowało mnie rozrywkowe "Lustereczko powiedz przecie" i kryminalna "Reguła nr 1".
książek: 1880
Moni
07-12-2017 20:09
Tak na szybko to wszystkie książki polecane przez Annę Kamińską już zapisane. Jedną czytałam. Książka Szostaka też musi być ważna.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Tatuażysta z Auschwitz

Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki. To mocna literatura faktu ale dla mnie przede wszystkim historia wielkiej pięknej miłości.

zgłoś błąd zgłoś błąd