Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/9460/playboy-i-literatura

Playboy i literatura

7 wartościowy tekst

Pod koniec września zmarł w Los Angeles Hugh Hefner – założyciel i wieloletni redaktor naczelny magazynu „Playboy”. Zarówno on sam, jak i jego magazyn budziły kontrowersje już od pierwszego wydania w 1953 roku. Nie przeszkadzało mu to jednak w publikowaniu opowiadań i krótkich form literackich najgłośniejszych pisarzy ostatnich sześćdziesięciu lat.

Poniżej prezentujemy listę dziesięciu z nich:

Ray Bradbury

Mało mówi się o tym, że Ray Bradbury był silnie związany z Playboyem od samego początku jego istnienia. Na łamach magazynu ukazały się fragmenty powieści „451° Fahrenheita”, wywiady z autorem, jak również opowiadanie pod tytułem „The First Night of Lent”.

Gabriel Garcia Marquez

Gabriel Garcia Márquez w 1971 roku napisał opowiadanie „The Handsomest Drowned Man in the World” specjalnie dla Playboya. Tekst opisuje losy nadmorskiej wioski, w której fale wyrzuciły na brzeg martwe ciało „najprzystojniejszego mężczyzny na świecie”. Krótka forma mocno nawiązuje do poematu „Pani z Shalott” Alfreda Tennysona, ale kolumbijski pisarz wzbogacił ją o fabularny twist, który idealnie pasował do erotycznego magazynu Hugh Hefnera. Całe opowiadanie jest dostępne w języku angielskim, pod tym linkiem.

Roald Dahl

Roald Dahl przeszedł do historii jako pisarz takich kultowych książek jak „Charlie i fabryka czekolady”, „Fantastyczny pan lis” oraz „BFG”. Rzadko się jednak wspomina o tym, że w przerwach od literatury dziecięcej, brytyjski autor pisał mocno rozerotyzowane książki dla dorosłych. „The Visitor” z 1965 roku przedstawia historię kobieciarza, niejakiego „wujka Oswalda”, który podczas podróży do Kairu zatrzymał się w domu mężczyzny, w którym mieszka także jego piękna żonę i równie atrakcyjna córka. Nocą dochodzi do łóżkowych igraszek, w które zamieszane są obie kobiety i jak się później okazuje - kolejna córka, której właściciel domu nie przedstawił przybyszowi.

Joyce Carol Oates

Joyce Carol Oates opublikowała tekst „Saul Bird Says: Relate! Communicate! Liberate!” w październikowym wydaniu Playboya z 1971 roku. Jej krótka forma jest mroczną satyrą wobec radykalizujących się kampusów uniwersyteckich w Stanach Zjednoczonych. Opowiadanie zostało później ponownie wydane, ale pod tytułem „Pilgrim’s Progress”. Oates spotkała się z falą krytyki ze strony organizacji feministycznych za współpracowanie z Playboyem. Narodowa organizacja na rzecz kobiet (The National Organization for Women) zwróciła się do pisarki ze stanowczym sprzeciwem wobec wyboru wydawcy i starała się ją namówić na zmianę decyzji oraz bojkot magazynu. Oates natomiast odpowiedziała, że ludzie o różnych poglądach powinni komunikować się ze sobą, inaczej nigdy nie dojdzie do społecznego dialogu, który jest podstawą demokracji.

Haruki Murakami

Dzisiejszy klasyk i mistrz słowa pisanego Haruki Murakami, w 1985 roku napisał dla Playboya opowiadanie „The Second Bakery Attack”. Krótki tekst przedstawia historię pary nowożeńców, którzy nie mogą zaspokoić głodu. Ów głód oraz zbyt duża ilość wypitego alkoholu sprawiły, że mąż postanowił wyjawić swojej żonie sekret. Dawno temu, z przyjacielem z młodości napadli na piekarnię. Od tamtego czasu mężczyzna ma wrażenie, że jest pod wpływem klątwy. Wraz z żoną dochodzą do wniosku, że odczarować go może wyłącznie napad na kolejną piekarnię, dlatego młode małżeństwo udało się do lokalnego McDonald'sa. Całe opowiadanie w języku angielskim znajduje się w archiwach strony internetowej Playboya pod tym linkiem.

Jack Kerouac

Dwa lata po premierze „W drodze”, czyli najgłośniejszej powieści amerykańskich beatników, na łamach Playboya ukazała się krótka forma Jacka Kerouaca pod tytułem „Before the Road”. Opowiadanie pełni funkcję literackiego prequela i przedstawia Deana Moriarty’ego, bezcelowo przemierzającego Stany, zanim jego życiowe ścieżki skrzyżowały się z Salem Paradise. Papierowe wydanie jest niezwykle trudne do znalezienia.

David Foster Wallace

„Late Night” jest pierwszą publikacją Wallace’a dla poważnego magazynu. Gazetowy debiut przyszłego autora „Krótkich wywiadów z paskudnymi ludźmi” przedstawia kobietę, która z niewiadomych jej względów znajduje się w studiu Davida Lettermana i jest głównym gościem jego programu. Z okazji piątej rocznicy śmierci pisarza, tekst został ponownie opublikowany w Internecie i jest dostępny w języku angielskim w archiwach Playboya pod tym linkiem.

Ursula K. Le Guin

„Nine Lives” ukazało się w 1968 roku i było pierwszym opublikowanym opowiadaniem fantastycznonaukowym na łamach magazynu napisanym przez kobietę. Przedstawia losy statku kosmicznego i jego załogi, której wszyscy członkowie są klonami jednego mężczyzny. „Nine Lives” spotkało się z szerokim uznaniem, między innymi ze strony ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Lyndona B. Johnsona. Rok później Le Guin otrzymała nominację do nagrody Nebuli za najlepsze opowiadanie. Tekst jest dostępny w oryginale tutaj.

Chuck Palahniuk

W latach 2010-2013 ukazały się cztery opowiadania Chucka Palahniuka na łamach Playboya, z czego dostępne publicznie jest jedno, pod tytułem „Zombie”. Autor „Podziemnego kręgu” oraz „Udław się” jest znany ze swojej publicystycznej aktywności na łamach różnych periodyków oraz mediów elektronicznych. Link do oryginalnego opowiadania „Zombie” dostępny jest tu.

źródło: electricliterature.com

zdjęcie: Les Anderson dla Unsplash


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 4  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2031
LubimyCzytać
20-10-2017 16:39
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 821
Ambrose
22-10-2017 12:26
Jeśli już mowa o tych koneksjach, to grzechem byłoby nie wspomnieć o współpracy Stanisława Lema z polskim wydaniem Playboya.
książek: 692
Bosy_Antek
22-10-2017 18:00
Jeśli już mowa o PLAYBOYU, to wrzuciłbym w niebyt te wszystkie teksty, które się tam ukazały, jeżeliby to wyrównało straty moralne.
książek: 1068
Allie
22-10-2017 22:50
Opowiadanie Murakamiego "Ponowny napad na piekarnię" jest dostępne od dawna w języku polskim; znalazło się w wydanym u nas zbiorze "Zniknięcie słonia".
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Historie miłosne

Czytało mi się lekko. Opowiadania zaciekawiały mnie, ale za każdym razem rozczarowywały. Momentami są urokliwe ale w sumie jakieś takie niedop...

zgłoś błąd zgłoś błąd