Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/9409/irlandzcy-wiezniowie-stworzyli-ksiazki-dla-niewidomych-dzieci

Irlandzcy więźniowie stworzyli książki dla niewidomych dzieci

12 wartościowy tekst

Skazańcy z więzienia w Maghaberry na północy Irlandii pomogli stworzyć ponad sześćdziesiąt książek dla niewidomych dzieci z południowo-wschodniej Afryki. Pośród tytułów znalazło się sporo klasyków literatury dziecięcej.

Kilkunastu osadzonych, głównie skazanych na dożywocie, przez sześć miesięcy pracowało nad przygotowaniem książek dla dzieci alfabetem Braille’a. Więzienna pracownia jest jedynym takim zakładem w północnej Irlandii. Książki zostały przekazane kościelnym organizacjom charytatywnym do dystrybucji w szkołach takich krajów jak Kenia, Republika Malawi i Tanzania. Pośród sześćdziesięciu tytułów dla niewidomych dzieci znalazły się Piotruś Pan, Księga dżungli, Bambi i Żyrafa, Peli oraz ja autorstwa Roalda Dahla.

Alfabet Braille’a jest pismem dotykowym. Stworzył go w 1821 roku niewidomy od trzeciego roku życia Luis Braille. Każda litera tego alfabetu składa się z maksymalnie sześciu wypukłych punktów ustawionych w dwóch kolumnach. Sposób czytania polega na przejeżdżaniu palcami po każdej grupie znaków symbolizującej literę lub znak interpunkcyjny.

Dyrektor służb więziennych w północnej Irlandii, Ronnie Armour, podkreślił, że działalność zakładu karnego w Maghaberry jest idealnym przykładem tego, jak aktywność więźniów w ramach resocjalizacji może zmienić czyjeś życie:

Te kraje należą do jednych z najbiedniejszych na świecie, ubóstwo to dla większości mieszkańców codzienność. Jestem przekonany, że wysiłek więźniów przy tworzeniu tych książek będzie doceniony przez dzieci i nauczycieli, którzy będą z nich korzystać.

Źródło: BBC


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 4  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2389
LubimyCzytać
13-10-2017 11:20
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 345
Ewelina
14-10-2017 20:49
I takie więziennictwo jest dla społeczeństwa pożyteczne. Po co panowie/panie mają spędzać życie na koszt podatników zbijając bąki? Świetny przykład jak przez prace charytatywne mogą odkupić trochę win.
książek: 284
MIXER
16-10-2017 10:17
Mieszkam w Irlandii Północnej od ponad 10 lat i wiezienie w Maghaberry to jedno z najgorszych, jak nie najgorsze wiezienie. Nie zmienia to faktu ze więźniowie wykonali świetną robotę.
książek: 214
Cynik
16-10-2017 22:04
Pomysł fajny. Wiem, ile pracy wymaga adaptacja jednej książki na pismo brajlowskie, bo wymaga tego kwalifikacja mojego kierunku w technikum. Btw. uważa się, że zwrot "alfabet Braille'a" jest mało poprawny i powinno się stosować zwrot "pismo Braille'a".
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Exitus Letalis #1

Komiks ma ciekawą kreskę, więc miło ogląda się obrazki. Pod tym względem lubię autorkę tych historii rysunkowych. Jednak charakter fabuły mnie nie ocz...

zgłoś błąd zgłoś błąd