Kolejne skarby znalezione w bibliotece

LubimyCzytać LubimyCzytać
29.08.2017

Od dłuższego czasu w bibliotece University of Toronto odkładano inwentaryzację. Gdy w końcu zaczęto ją przeprowadzać, odkryto niezwykle rzadki egzemplarz mszału pochodzący z 1716 roku. To jeden z niewielu przykładów książek z haftowanymi oprawami, które przetrwały do naszych czasów.

Kolejne skarby znalezione w bibliotece

Mszał ukryty był w zwyczajnej brązowej teczce w Thomas Fisher Rare Book Library mieszczącej się w University of Toronto. Książka posiada rzadkie srebrne i złote zdobienia w postaci haftu. Ta liturgiczna książka została zaprojektowana w 1716 roku na potrzeby zamożnej wenecjańskiej rodziny jako wyposażenie jej prywatnej kapliczki. To prawdziwy biały kruk, zaginiony przez wieki teraz został szczęśliwie odkryty przez pracowników biblioteki.

Książkę odnaleziono w poniedziałek, w pierwszy dzień przeprowadzanej w bibliotece inwentaryzacji – pierwszej od 40 lat. Jej celem jest przegląd wszystkich bibliotecznych zasobów – bagatela 800 tysięcy woluminów. Pracownicy biblioteki planują ją zrealizować w ciągu dwóch tygodni. Thomas Fisher Rare Book Library jest miejscem, do którego trafiają najcenniejsze książki w Kanadzie, stanowi najbardziej wszechstronny księgozbiór tego kraju. W trakcie przeglądu bibliotekarze przejrzą, jakie książki stoją na półkach, jakich brakuje – jakie zaginęły lub zostały skradzione.

Jak długo tę pracę wykonują ludzie, zdarzają się pomyłki, i to nawet wtedy, jeśli wszyscy dokładają starań, by się nie mylić – mówi Pearce Carefoote, dyrektor zarządzający działem rzadkich książek i kolekcji w bibliotece. - Wspaniałe jest jednak to, że gdy przegląda się książki na półkach, okazuje się, że prawie wszystkie stoją na swoich miejscach. Chodzi więc przede wszystkim o ustalenie, jakie się zawieruszyły i o to, by je odnaleźć i uratować.

W bibliotece, oprócz starych manuskryptów, znaleźć można m.in. rękopisy „Opowieści podręcznej” Margaret Atwood czy poezji Leonarda Cohena. Wśród najcenniejszych zasobów z kolei mieści się m.in. zapisana pismem klinowym babilońska tablica z Ur pochodząca z 1789 r. p.n.e. czy „Pierwsze Folio” Szekspira z 1623 roku. Takich książek próżno szukać w innych częściach świata – znajdziemy je wyłącznie w bibliotece w Toronto.

Ciekawe, jakich jeszcze odkryć dokonają bibliotekarze w czasie inwentaryzacji.

Źródło: beta.theglobeandmail.com


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Gryzek 29.08.2017 20:26
Czytelnik

Hehe, ja kiedyś robiąc generalne porządki w domu znalazłem zaginionego „Hobbita”. A myślałem, że komuś pożyczyłem na wieczne oddanie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
29.08.2017 16:44
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

czomicz 30.08.2017 23:22
Bibliotekarz

Trzysta, Szanowna Pani. Trzysta... ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
31.08.2017 11:22
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

LubimyCzytać 29.08.2017 14:32
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post