Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/9176/czytamy-w-weekend

Czytamy w weekend

6 wartościowy tekst

Połowa miesiąc i sezon urlopowy w pełni. Niektórzy z redakcji wrócili z mroźnej północy, inni właśnie zwiedzają Gruzję lub Sopot. Ale bez względu na to, gdzie się znajdujemy zawsze towarzyszy nam jakaś lektura. A Wy? Ile książek zabieracie ze sobą na wakacje?

Stosik książek, które planowałam przeczytać latem, urósł do pokaźnych rozmiarów. Leży obok łóżka i staje się siedliskiem roztoczy. Wydaje mi się, że już wspominałam, że lato robi ze mnie bardzo rozproszonego czytelnika. Takiego, któremu ciężko skupić się na jednej książce. A może to nie pora roku, tylko środowisko pracy? W każdym razie w ten weekend uda mi się dokończyć jedną z rozpoczętych książek i wiem to na pewno, bo pech chciał, że zamiast uczestniczyć w wydarzeniach związanych z Literackim Sopotem, leżę w łóżku z gorączką i bolącym gardłem. Zamierzałam na sopockiej plaży brać udział w spotkaniach autorskich, słuchać opowieści o książkach, dyskutować o literaturze, a nie chorować. Nauczyłam się jednak nie martwić rzeczami, na które nie mam wpływu i potraktuję te kilka dni choroby, jako dobry czas na czytanie. W pierwszej kolejności dokończę Statek śmierci. Bardzo sprawnie napisany, trzymający w napięciu thriller. Lubię morskie opowieści i na pewno chciałabym kiedyś popłynąć w długi rejs, niekoniecznie takim upiornym jachtem, jak z książki i na pewno w zdecydowanie mniej krwawą podróż. I bez martwych małych dziewczynek na pokładzie... Biorę się za czytanie. Miłego weekendu. 

Zwierzałem się kiedyś w tej rubryce, że nie przepadam za opowiadaniami i wyżej sobie cenię dłuższe fabuły. To się nie zmieniło, ale już drugi raz w tym roku robię wyjątek od tej reguły (czy można jeszcze mówić o regule?). Jednak ta książka krążyła w orbicie moich zainteresowań od pewnego czasu. Po kolei. Z przyjemnością „obserwuję” na portalach społecznościowych pewną grupkę dziennikarzy. Bywa, że ich uroczo zabawne dyskusje sprawiają mi dużą radość. Bywa również, że w morzu wrzucanych codziennie postów (nie próbuję nadążyć za wszystkimi – jak oni w ogóle łączą życie wirtualne z pracą zawodową?) znajduję warte uwagi rekomendacje czytelnicze. Tak było w przypadku Ruin i zgliszcz Towera Wellsa, książki którą mam zamiar dokończyć w najbliższy weekend. Ten tytuł wymieniła także w swoim artykule dla „Polityki” Justyna Sobolewska opisując zauważalne przypominanie sobie przez polskich czytelników o istnieniu opowiadań. Później pojawiał się spontanicznie tu i ówdzie, w rekomendacjach znajomych, których gustowi mogę zaufać. W końcu sam się przemogłem, kilka dni temu chwyciłem za „Ruiny...” i… jestem zachwycony. To wspaniałe miniatury o ludziach przegranych (nieważne, czy pogodzonych z tym faktem, czy nie) z ubocza Stanów Zjednoczonych. Napisane wspaniale ciętym i pełnym nieoczywistych metafor językiem, kojarzą mi się z literackim ekwiwalentem obrazów Hoppera. Od teraz pozostaje mi jedynie żyć nadzieją, że Wells niedługo opublikuje jakąś opasłą powieść.

A jak wyglądają wasze weekendowe wybory?


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 194  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 267
MIXER
21-08-2017 10:50
w sobotę skończyłem Król Król

oraz rozpocząłem Wojsko II Rzeczypospolitej Wojsko II Rzeczypospolitej
książek: 1212
Nesihonsu
21-08-2017 11:56
Teraz już nie muszę zabierać książek na wakacje - wystarczy mi Kindle i telefon z Wi-Fi albo sam Kindle jeśli mam Wi-Fi w hotelu.
książek: 1484
eduko7
25-08-2017 06:15
Wybieram Łąki kwitnące purpurą Łąki kwitnące purpurą oraz Pożyczanie jest srebrem, a rabowanie złotem Pożyczanie jest srebrem, a rabowanie złotem
książek: 662
Aneta
31-08-2017 18:01
Miłość do trzech Zuckerbrinów Miłość do trzech Zuckerbrinów
książek: 267
Agnieszka
01-09-2017 22:01
Ja kończę Nie mów nikomui mam nadzieję, że zacznę Trauma
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Międzynarodowy Dzień Mafii

„Lex retro non agit, panie inspektorze. Przecież nie jesteśmy politykami, tylko porządnym gangsterami!” Dostałam ogromne wyróżnienie, gdyż książka, k...

zgłoś błąd zgłoś błąd