Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/9051/najwieksza-ksiegarnia-na-swiecie-jest-w-teheranie

Największa księgarnia na świecie jest w Teheranie

10 wartościowy tekst

Wakacje sprzyjają podróżom - szczególnie tym dalekim i egzotycznym. Dla wielu osób takim krajem, wartym odwiedzenia jest Iran. Jeśli już uda wam się pokonać wszelkie przeszkody formalne, to będąc w Teheranie warto odwiedzić Book Garden - czyli największą księgarnię na świecie!

Book Garden to kompleks budynków o przeznaczeniu naukowym i kulturalnym. Jego powierzchnia to 70 tys. metrów kwadratowych - czyli prawie tyle, co 10 boisk do piłki nożnej. Największa księgarnia na świecie liczy zaś 25 tys. metrów kwadratowych! Na jej terenie znajdują się sekcje dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych - łącznie około 400 tys. książek. Jednak nie wszystkie książki mogą się tam znaleźć.

W Iranie cenzura jest bardzo rozbudowana. Nie można wydawać książek, które promują nadmiernie kulturę zachodu, bo ta może być zagrożeniem dla kultury islamskiej, książek, które podważają fundamenty wiary, promują korupcję, nawołują do powstania przeciwko władzy, podsycają nienawiść między grupami etnicznymi i religijnymi, naśmiewają się lub osłabiają narodowego ducha i dumę narodową. Na liście książek zakazanych są np. Szatańskie wersety Salmana Rushdiego, Bóg urojony Richarda Dawkinsa, Kod Leonarda da Vinci Dana Browna, Zahir Paolo Coehlo, Ostatnie kuszenie Chrystusa Nikosa Kazantzakisa, Umowa społeczna Jeana Jacqua Rousseau czy Piekło Dantego.

Druga co do wielkości księgarnia na świecie znajduje się w Nowym Jorku i należy do Barnes & Nobles (14,3 tys. m kwadratowych), na trzecim miejscu jest Powell's Book w Portland (6,3 tys. m kwadratowych), a na czwartym antykwariat Strand w Nowym Jorku (5 tys. m kwadratowych). 


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 25  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 422
MaciekWroc
25-07-2017 12:13
Odnośnie "kultury" Iranu polecam wszystkim film pt. "Operacja Argo".
Wybaczcie,ale dla mnie tego rodzaju inicjatywy to zasłona dymna dla ocieplenia wizerunku dyktatury, w związku z czym nie jestem zainteresowany.
Poznałem kiedyś Irańczyka (inżyniera), który został zmuszony do emigracji. Powiedział: w tym kraju nie da się żyć normalnie. To państwo represyjne."
Chyba,że to dla kogoś nie ma...
Odnośnie "kultury" Iranu polecam wszystkim film pt. "Operacja Argo".
Wybaczcie,ale dla mnie tego rodzaju inicjatywy to zasłona dymna dla ocieplenia wizerunku dyktatury, w związku z czym nie jestem zainteresowany.
Poznałem kiedyś Irańczyka (inżyniera), który został zmuszony do emigracji. Powiedział: w tym kraju nie da się żyć normalnie. To państwo represyjne."
Chyba,że to dla kogoś nie ma znaczenia, że ludzi w Iranie traktuje się jak bydło. Dla mnie to jest ważne.
pokaż więcej
książek: 453
Eponine
25-07-2017 13:13
Dokładnie, reżim jest okrutny, ale nie głupi. Taki na przykład użytkownik lubimyczytac.pl zobaczy informację, że w Teheranie jest największa księgarnia na świecie i od razu myśli "to nie może być zły kraj, skoro tak dba o rozwój kultury". Tymczasem to tylko sprytny kamuflaż...
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1439
Mavericus
25-07-2017 14:44
Smutne, że największa księgarnia powstaje w miejscu, w którym najpopularniejsza księga jest Koran, A TA większość książek i powieści puscilaby z dymem. Ktoś mądry kiedy powiedzial, że najpierw pali się książki, a potem ludzi. Miejsce, ktorym m mowia co masz myśleć co czytać i jakie mieć poglądy to cywilizacja śmierci, bo dlla tych ludzi o tak ciasnym umysłem nie ma miejsca na wolną wolę.... Smutne, że największa księgarnia powstaje w miejscu, w którym najpopularniejsza księga jest Koran, A TA większość książek i powieści puscilaby z dymem. Ktoś mądry kiedy powiedzial, że najpierw pali się książki, a potem ludzi. Miejsce, ktorym m mowia co masz myśleć co czytać i jakie mieć poglądy to cywilizacja śmierci, bo dlla tych ludzi o tak ciasnym umysłem nie ma miejsca na wolną wolę. Pozdrawiam i nie Amierzam odwiedzić tego przybytku, który dla mnie nie jest księgarnia, a miejscem zapomnianych i odrzuconych książek.
pokaż więcej
książek: 281
Andrzej
26-07-2017 06:23
Częściowo zgoda. Cywylizacją śmierci jest liberalna demokracja z nienawiścią do własnej kultury, religii i tradycji.
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 63
Darku
26-07-2017 10:01
Tam gdzie plona ksiazki na koncu palą też ludzi - w wolnym tlumaczeniu z Heinricha Heine.
"Dort wo man Bücher verbrennt, verbrennt man am Ende auch Menschen"
książek: 27
Eliaszsz
26-07-2017 21:16
Andrzeju. Jaki cel ma liberalna demokracja w tym, zeby nienawidzieć własnej kultury, tradycji i religii?
książek: 1349
Monika
28-07-2017 03:53
Artykuł wisi już trzeci dzień i nadal można w nim przeczytać o księgarniach, których powierzchnie mierzy się w tysiącach kilometrów kwadratowych... Przy tych trzech z ostatniego akapitu ta w Teheranie to jakiś karzełek :)
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Kroniki Czarnej Kompanii

Za pisanie tej książki zabrał się ktoś, kto ewidentnie nie potrafi tego robić. Stworzył powierzchowny, zbyt luźny i zupełnie nienakreślony świat, nie...

zgłoś błąd zgłoś błąd