Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/8855/retro-zdjecia-bibliotek-na-kolkach

Retro zdjęcia bibliotek na kółkach

12 wartościowy tekst

Obwoźne biblioteki, bibliotekarze domokrążcy, bibliowozy – pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku w Anglii i w Stanach bardzo popularne były mobilne wypożyczalnie książek. Gdy pojawiały się w miasteczku, ściągały tłumy czytelników, którzy chcieli pożyczyć nową lekturę i oddać przeczytaną. Jak dziś możemy się przekonać, były nie tylko lubiane, ale również niezwykle fotogeniczne. Obejrzyjcie retro galerię zdjęć bibliotek na kółkach.

Za jedną z pierwszych mobilnych wypożyczalni uznaje się londyńską Warrington Mechanics’ Institution Perambulating Library – obwoźne stoisko pojawiające się w pobliżu fabryk i oferujące książki zatrudnionym w nich robotnikom. W styczniu 1860 roku w Illustrated London News pojawiła się wzmianka o tym, że trudno skłonić robotników do umycia twarzy i pojawienia się przy ladzie w bibliotece z prośbą o książkę. Pomimo tego w pierwszych latach działalności biblioteki wypożyczono w niej ponad 12 tysięcy woluminów.

Bibliotekarce Mary Titcomb przypisuje się zasługę wprowadzenia wozów z książkami zaprzężonych w konie w Stanach Zjednoczonych – dokładnie w wiejskim stanie Maryland w początkowych latach XX wieku. Książka przychodzi do człowieka, a nie człowiek po książkę – powtarzała Titcomb jak mantrę, jeżdżąc z miasta do miasta, od wsi do wsi. Pojawienie się pierwszych automobili w 1912 roku ułatwiło transport książek i wtedy narodziła się prawdziwa idea mobilnych wypożyczalni książek.

Biblioteki na kółkach były również popularne w innych częściach świata. W 1931 roku pojawiła się pierwsza mobilna wypożyczalnia w Południowej Azji – dokładnie była to dwukółka obłożona książkami w Indiach.

Przekonajcie się, jak wyglądały takie bibliomobile, i obejrzyjcie zdjęcia.

Źródło: http://www.atlasobscura.com


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 9  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1832
LubimyCzytać
14-06-2017 14:01
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 482
Meszuge
15-06-2017 16:30
O czym tu dyskutować? :-) Zdjęcia ciekawe. Na żadnym nie widać tłumów, a nieco liczniej gromadzą się jedynie dzieci i czarnuchy.
książek: 1081
malena
16-06-2017 06:20
Czarnuchy? Hmmm... A gdzie Ty te chrząszcze widzisz?
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 3389
natanna
15-06-2017 21:57
Świetne zdjęcia.......
książek: 1390
Tina
16-06-2017 09:45
Piękne zdjęcia, do dziś jest wiele takich obwoźnych bibliotek, to dobry temat na artykuł :-) Natomiast w dyskusji mogłby się obejść bez rasitowskich komentarzy, które nie są tutaj na miejscu. Ale niektórzy nie moga się powstarzymać, bo przecież TYLKO BIALI umieją czytać...tak........Co do braku tłumów, nietrudno to zrozumieć. Czytanie było, jest i będzie dla nielicznych priorytetem i... Piękne zdjęcia, do dziś jest wiele takich obwoźnych bibliotek, to dobry temat na artykuł :-) Natomiast w dyskusji mogłby się obejść bez rasitowskich komentarzy, które nie są tutaj na miejscu. Ale niektórzy nie moga się powstarzymać, bo przecież TYLKO BIALI umieją czytać...tak........Co do braku tłumów, nietrudno to zrozumieć. Czytanie było, jest i będzie dla nielicznych priorytetem i nieodłącznym elementem życia, dla szerszych mas jednak przykrą koniecznością ( patrz: obowiązkowe lektury w szkole podstawowej i na tym koniec).
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Nie czas na zapomnienie

Druga część sagi bałkańskiej uwiodła mnie dużo bardziej niż pierwsza. Nie wiem, może to tempo zdarzeń, może skupienie na Jasminie. Każda wojna jest s...

zgłoś błąd zgłoś błąd