Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/8371/dzien-powolnosci-idealny-na-powolna-lekture

Dzień Powolności idealny na powolną lekturę

11 wartościowy tekst

25 lutego przypada Dzień Powolności. To dzień proklamowany kilka temu we Włoszech przez zwolenników życia bez pośpiechu i stresu. Obecnie obchodzony jest już nie tylko we Włoszech, ale na całym świecie. Z tej okazji przedstawiamy zestawienie książek o powolnym życiu i takie, które idealnie wpisują się w ideę powolnego czytania. Pamiętajcie: spieszcie się powoli.

Ideę Dnia Powolności sformułował szef włoskiego stowarzyszenia Sztuka Powolnego Życia, Bruno Contigiani, który powiedział: Naszym celem jest krzewienie idei, że unikając pośpiechu i stresu można poprawić jakość życia poszczególnych osób, pracowników i wszystkich obywateli. To, co składa się na dobre, powolne życie, to chwila przyjemnej rozmowy, spokojne zjedzenie śniadania, poczytanie gazety czy książki przy lampce wina.

Tych, którzy lubią czytać książki, nie trzeba chyba przekonywać do tej koncepcji. Przecież wcielają ją w życie za każdym razem, kiedy wygodnie się rozsiadają i sięgają po książkę. Może w ramach obchodów Dnia Powolności chcielibyście zacząć nowy zwyczaj – i na przykład przyjąć postawę slow readingu – powolnego czytania, rozsmakowywania się w lekturze i przeciągania czasu jej trwania?

Polecamy Wam książki, którym może uda się Was zainspirować do życia w wolniejszym, spokojniejszym tempie.

Walden, czyli życie w lesie, Henry David Thoreau

Walden opisuje dwa lata, dwa miesiące i dwa dni, jakie Thoreau spędził w lesie porastającym brzegi Walden Pond, na ziemi należącej do Ralpha Waldo Emersona w pobliżu Concord w stanie Massachusetts. W tym okresie autor przeprowadził eksperyment "prostego życia", z dala od cywilizacji i postępu, które wydawały mu się być źródłem zła. Poprzez izolację chciał lepiej zrozumieć otaczający go świat.

Książka ta nie jest ani powieścią ani faktycznie autobiografią, ale społeczną krytyką współczesnego świata zachodniego, wraz z jego konsumeryzmem oraz obojętnością na niszczenie natury.

Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak, Anna Kamińska

Mówili o niej „Czarownica” — bo gadała ze zwierzętami oraz miała kruka terrorystę, który kradł złoto i atakował rowerzystów. Ponad trzydzieści lat żyła w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. Spała w łóżku z rysiem i mieszkała pod jednym dachem z oswojonym dzikiem. Była naukowcem, ekologiem, autorką nagradzanych filmów i słuchowisk radiowych. Aktywnie działała na rzecz najstarszego lasu w Europie. Uważała, że należy żyć prosto i blisko przyrody. Wśród zwierząt znalazła to, czego nigdy nie doświadczyła od ludzi. Opowieść o bezkompromisowym szukaniu swojego miejsca w świecie i o zrzucaniu ciężaru wielkiego nazwiska.

Powolność, Milan Kundera

Wiek XVIII nazywany był wiekiem przyjemności. Przyjemności, której źródło, jak dowodzi Kundera, stanowiła powolność.

Czy w XX wieku, epoce pośpiechu, wszechobecnych kamer i nieustannej walki o własny wizerunek, subtelna sztuka przeżywania rozkoszy wciąż jest możliwa? Co różni miłosną noc XVIII-wiecznego kawalera od tej przeżywanej w tych samych warunkach przez młodego intelektualistę, Vincenta, dwieście lat później? I, co ważniejsze, gdzie tkwi przyczyna tak istotnej zmiany?

Pochwała powolności. Jak zwolnić tempo i cieszyć się życiem, Carl Honoré

Dzisiaj niemal wszyscy chorujemy na brak czasu. Śpieszy nam się tak bardzo, że każda osoba i każda rzecz, która nas spowalnia, staje się naszym wrogiem. Takie są właśnie konsekwencje naszej obsesji szybkości i oszczędzania czasu - wściekłość na drodze, wściekłość w samolocie, wściekłość na zakupach, wściekłość w związku, wściekłość w biurze, wściekłość na wakacjach, wściekłość na siłowni. Szybkość sprawia, że żyjemy we wściekłych czasach - pisze w Pochwale powolności Carl Honoré i poszukuje lekarstwa na tę przypadłość, wędrując od warsztatów seksu tantrycznego w Londynie, przez nowojorskie studio ćwiczeń metodą SuperSlow, po Włochy, ojczyznę Slow Food oraz ruchu Powolnych Miast.

Zabawnie i zajmująco pokazuje, jak dzięki filozofii Powolności możemy wieść życie pełniejsze i bogatsze, ani w tempie geparda, ani w tempie żółwia, lecz w swoim własnym.

Hygge. Klucz do szczęścia, Meik Wiking

Bądź hygge! – bądź szczęśliwy!
Wyobraź sobie, że jest deszczowy dzień, a ty siedzisz w fotelu pod kocem i czytasz książkę. Wyobraź sobie, że jesz kolację przy świecach z przyjaciółmi i świetnie się bawisz. Wyobraź sobie, że siedzisz przed kominkiem z ukochaną osobą, a na zewnątrz szaleje zamieć. To, co właśnie odczuwasz, to hygge.
Hygge jest pojęciem, którego nie da się dosłownie przetłumaczyć na język polski, a które jest jednym z najpiękniejszych duńskich słów. To określenie na uczucie szczęścia, ciepła, komfortu i bezpieczeństwa.
Duńczycy są najszczęśliwszym narodem na świecie. Meik Wiking, autor książki i dyrektor Instytutu Szczęścia w Kopenhadze, przybliża nam duński przepis na szczęście, którym jest właśnie filozofia hygge. Duńczycy cieszą się z drobnostek, żyją wolniej i spędzają dużo czasu z bliskimi. Bo w końcu szczęście to radość z małych rzeczy! 


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 21  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 331
Karma
25-02-2017 21:27
O Jezu tyle książek! Muszę je wszystkie szybciutko przeczytać, już lecę do biblioteki!!! :)
książek: 1346
Monika
25-02-2017 22:32
Szybciutko :D
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1346
Monika
25-02-2017 22:31

(..) dzień proklamowany kilka temu (...)


Kilka czego temu? Może kilka lat?

(...) przedstawiamy zestawienie książek o powolnym życiu i takie, które idealnie wpisują się w ideę (...)


A nie powinno być: zestawienie książek o powolnym życiu i takich, które...?

"Spieszcie się powoli" - świetne hasło, szkoda, że nawet podczas pisania na jego temat tak trudno się do niego stosować :(


Wiem, że...

(..) dzień proklamowany kilka temu (...)


Kilka czego temu? Może kilka lat?

(...) przedstawiamy zestawienie książek o powolnym życiu i takie, które idealnie wpisują się w ideę (...)


A nie powinno być: zestawienie książek o powolnym życiu i takich, które...?

"Spieszcie się powoli" - świetne hasło, szkoda, że nawet podczas pisania na jego temat tak trudno się do niego stosować :(


Wiem, że opisy tych książek nie były pisane teraz, że zostały przekopiowane ze stron tych książek, więc pretensje niby nie do autora artykułu, ale... Czy w jednym z tych opisów ktoś nie pomylił konsumeryzmu z konsumpcjonizmem?
pokaż więcej
książek: 1656
Renax
26-02-2017 07:08
Powolność kojarzy mi się z koleżanką ze studiów, która - a było to podczas semestru z literatury romantyzmu - postanowiła delektować się czytaniem i spośród całego spisu lektur romantycznych (samych lektur ponad 50 plus opracowania) cały semestr delektowała się 'Katedrą Marii Panny' Hugo. Oczywiście miała poprawkę, ale twierdziła, że nie żałuje, bo dobrą lekturą należy się delektować.
książek: 331
Karma
26-02-2017 17:13
Ale przecież akcja 52 (albo 100) książek sama się nie zrobi! :)
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 1884
Moni
26-02-2017 08:49
Powolność i ja to dwie przeciwności, które skaczą sobie do oczu ;) Za dużo do zrobienia to raz, dwa natura narwańca i choleryka. Książki nakłaniające do odkrywania piękna chwil nie są dla mnie, bo ja te chwile dostrzegam i bez tego. Jednak nikt za mnie nie pożyje moim życiem, a takie mam- wymagające, zachłanne. Zamiast duńskich książek wolę planować wyjazd w góry i to mi daje takiego kopa, że... Powolność i ja to dwie przeciwności, które skaczą sobie do oczu ;) Za dużo do zrobienia to raz, dwa natura narwańca i choleryka. Książki nakłaniające do odkrywania piękna chwil nie są dla mnie, bo ja te chwile dostrzegam i bez tego. Jednak nikt za mnie nie pożyje moim życiem, a takie mam- wymagające, zachłanne. Zamiast duńskich książek wolę planować wyjazd w góry i to mi daje takiego kopa, że zniosę milion problemów bez mrugnięcia okiem. :)
pokaż więcej
książek: 1535
Michał
27-02-2017 01:00
W końcu ktoś wymyślił dobre święto :D
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Kryształy czasu

Uff... Niełatwa lektura. I to z kilku powodów. Przede wszystkim - nie do końca wiadomo, o czym jest powieść. Główny zrąb fabuły mówi o powrocie do Avi...

zgłoś błąd zgłoś błąd