Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/7805/dziesiec-ksiazek-o-nauczycielach

Dziesięć książek o nauczycielach

12 wartościowy tekst

W zależności od obranej drogi obowiązkowej edukacji - w szkole spędzamy prawie dwanaście lat. Nic dziwnego, że nauczyciele stanowią ważną część życia każdego człowieka. Potrafią dodać skrzydeł, zachęcić do nauki wykładanego przedmiotu, ale osobiste historie znają też przypadki mniej inspirujących pedagogów. Wspominamy ich na zjazdach klasowych, opowiadamy o nich rodzicom, młodszym uczniom. W literaturze, jak i w życiu, pojawiają się postaci wspierające młodych bohaterów, a także przerysowane, złe charaktery.

Stowarzyszenie Umarłych Poetów (1989), John Keating

Co prawda książka powstała na podstawie nagrodzonego Oscarem scenariusza, ale nie przeszkadza nam to zupełnie, ponieważ historia o nauczycielu-pasjonacie, który w wyobraźni wielu widzów ma twarz Robina Williamsa, jest znakomita w wersji papierowej i filmowej. Do kadry pedagogicznej elitarnej szkoły o surowej dyscyplinie dołącza John Keating. Zderza tradycje Akademii Weltona z nowym sposobem kształtowania młodych ludzi, którym daje prawo do młodzieńczego buntu i marzeń. Po tej lekturze będziecie chcieli wejść na stół, żeby zakrzyknąć razem z bohaterami: „Kapitanie mój, kapitanie!”.

Buszujący w zbożu (1951) Profesor Spencer

W tej książce nauczyciel jest postacią drugoplanową, ale dosyć istotną, jeżeli chodzi o sytuację, w której poznajemy głównego bohatera i narratora. Holden Caulfield nie zaliczył większości przedmiotów, w wyniku czego został wyrzucony ze szkoły. Jeden z nauczycieli prosi go o wizytę zanim na dobre opuści mury Pencey. Spotkanie z profesorem Spencerem wywołuje w młodym chłopaku irytację, ponieważ historyk uświadamia mu, że po raz kolejny zawiódł rodziców - nie jest to jego pierwsze wydalenie ze szkoły. Nauczyciel pełen dobrych chęci, odczytuje wypracowanie Spencera i wyjaśnia, z jakich powodów wystawił ocenę niedostateczną.

Matylda (1988) Pani Nowelka, Panna Honey, Pani Trunchbull

Zanim Matylda zaczęła oficjalną edukację, bibliotekarka, Pani Nowelka, dostrzegła w Matyldzie zamiłowanie do czytelnictwa i nauki. Co na to rodzice Matyldy? Cóż, oni nie przejawiali zbyt dużego zainteresowania swoimi dziećmi, a kiedy już zauważyli swoją córkę, krzyczeli, że czytanie książek to strata czasu. Posyłają Matyldę do szkoły, której dyrektorką jest straszna Pani Trunchbull, nienawidząca dzieci. Na szczęście nauczycielką dziewczynki zostaje Panna Honey. Matylda i inne dzieci rozważają, jak odpłacić zastraszającej ich dyrektorce za ich krzywdy. W całą historię Roald Dahl jak zwykle wplótł fantastyczny wątek, zarysował postaci przerysowaną kreską i właściwym dla siebie humorem.

Harry Potter (1997-2007) Albus Dumbledore, Minerva McGonnagal, Severus Snape i inni

Dwóch pierwszych nauczycieli ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie poznajemy już na pierwszych stronach „Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego”. Rozmowa dyrektora Hogwartu z młodym czarodziejem, podsumowująca minione wydarzenia, wieńczy kolejne tomy serii jego przygód. Opiekunka Gryffindoru i nauczycielka transmutacji jest postacią niezwykle wyrazistą, surową, ale troskliwą. Z początku negatywnego bohatera Severusa Snape’a zaczyna się darzyć sympatią, gdy na jaw wychodzą osobiste powiązania nauczyciela eliksirów z Harrym. Można by jeszcze długo wymieniać kolejne nazwiska. Grono pedagogiczne nie raz ratowało swoich niesfornych uczniów z opresji. I choć Chłopiec, Który Przeżył jest tytułowym bohaterem, wiele historii i intryg opiera się powiązaniach między postaciami nauczycieli.

Ferdydurke (1937), Profesor Pimko, dyrektor Piórkowski, Pan Bladaczka

Chyba nikt z nas nie chciałby przeżyć na własnej skórze lekcji w gomborowiczowskiej szkole. Profesor Pimko po zauważeniu braków w edukacji Józia, a konkretnie w deklinacji łacińskiej, zabiera go do szkoły, w celu uzupełnienia oburzających braków, gdzie upupia się uczniów. Nauczyciele infantylizują chłopców, próbują narzucić im konformistyczne postawy, powtarzając te same frazy. W końcu stwierdzenie Bladaczki, że „Słowacki wielkim poetą był!” nie wymaga ze strony ciała pedagogicznego racjonalnych argumentów.

Szatan z siódmej klasy (1937) Profesor Gąsowski

Akcję książki rozpoczynają zdarzenia jeszcze w roku szkolnym. Profesor Gąsowski, nauczyciel historii, egzaminuje uczniów według swojego tajnego systemu. Wręcz przepada za siódmą klasą, której uczniowie zawsze byli przygotowani do zajęć. Pewnego razu żaden z trzech wywołanych do odpowiedzi chłopców nie potrafi udzielić mu odpowiedzi na zadane pytanie. Kiedy Adam Cisowski wyjawia nauczycielowi, że już dawno rozszyfrował jego system, nauczyciel jest niezwykle zaskoczony. Dalsza fabuła książki dotyczy głównie tych dwóch postaci – profesor prosi bystrego chłopca o pomoc w rozwiązaniu pewnej zagadki.

Sposób na Alcybiadesa (1964) Alcybiades (Misiak)

Kluczową sprawą tej powieści jest poszukiwanie przez grupę uczniów z ósmej klasy techniki wyprowadzenia z równowagi jednego z nauczycieli – tytułowego Alcybiadesa. W ten sposób chcą zachować równowagę między gogami (jak nazywali nauczycieli) a uczniami, którą zachwiały pedagogiczne zapędy nauczycieli. Cała historia opiera się na ścieraniu młodych ludzi z profesorami, którzy usiłują ich wyedukować.

Mikołajek (1960-2009) Pani Nauczycielka

„Mikołajki”, czyli cykl książek Gościnnego i Sempe, na którym wychowało się niejedno pokolenie, o chłopcu, mieszkającym z rodzicami we Francji. Każda książka to zbiór opowiadań o życiu Mikołajka, zarówno tym domowym, jak i szkolnym. Wychowawczynią chłopca i jego przyjaciół jest Pani Nauczycielka. Chociaż klasa przysparza jej niemałych problemów, zawsze ciepło odnosi się do chłopców i wkłada wielki wysiłek w próbę przekazania im niezbędnej wiedzy.

Mała księżniczka (1905) Panna Minchin

Panna Minchin, właścicielka pensji dla dziewcząt determinuje życie głównej bohaterki Sary. Dopóki czerpie pieniądze z nauki i wychowywania dziewczynki, Sara traktowana jest niczym księżniczka. Gdy przychodzi wiadomość o śmierci ojca Sary, co jest równoznaczne z końcem hojnych datków na utrzymywanie córki, Panna Minchin nie wykazuje odrobiny współczucia. Narzuca Sarze rolę służącej w swojej pensji i zabrania kontaktu z dotychczasowymi koleżankami.

Piknik pod Wiszącą Skałą (1967) Nauczycielki Pensji

To historia pozornie zwykłego pikniku pensjonarek, spopularyzowana dzięki ekranizacji Petera Weira. Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami odtwarza historię dziewcząt, które wraz z nauczycielkami pensji udały się na piknik w pobliżu Wiszącej Skały. Po skończonym posiłku od wycieczki oddziela się grupa dziewczyn, które udają się na spacer. Do miejsca pikniku powraca tylko jedna z nich. Okazuje się też, że jedna z opiekunek zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach.

 

Wszystkim nauczycielom, z okazji ich święta życzymy cierpliwości, inspiracji oraz ciekawych lektur!


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 23  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2261
Librarianka
15-10-2016 15:51
Emancypantki Emancypantki
Konopielka Konopielka
Marcin Kozera i inne opowiadania Marcin Kozera i inne opowiadania
Siłaczka Siłaczka
Emancypantki Emancypantki
Konopielka Konopielka
Marcin Kozera i inne opowiadania Marcin Kozera i inne opowiadania
Siłaczka Siłaczka
Szatan z siódmej klasy Szatan z siódmej klasy
pokaż więcej
książek: 3589
jusola
15-10-2016 17:39
Madame

Świat PRL-u, młodzieńcze zadurzenie w nauczycielce, która pokazuje inny niż zastany świat. Bardzo ładna powieść.
książek: 6350
Róża_Bzowa
15-10-2016 23:13
Profesor Stoner Profesor Stoner

Dzieci z Bullerbyn Dzieci z Bullerbyn

Pippi Pończoszanka Pippi Pończoszanka

Wspaniały prof. Dmuchawiec
Szósta klepka
Profesor Stoner Profesor Stoner

Dzieci z Bullerbyn Dzieci z Bullerbyn

Pippi Pończoszanka Pippi Pończoszanka

Wspaniały prof. Dmuchawiec
Szósta klepka Szósta klepkaKłamczucha Kłamczucha i inne tomy
oraz niesmaczny Pieróg i prof. Jedwabińska, dla której nauczycielski zawód to zdecydowanie zawód
Brulion Bebe B. Brulion Bebe B.

Panna Stacy w Ania z Zielonego Wzgórza Ania z Zielonego Wzgórza a w kolejnych tomach sama Ania.
pokaż więcej
książek: 917
Bukiet_stokrotek
16-10-2016 13:06
Polecam do przeczytania o smutnym losie nauczycielek i panien klasowych w "Emancypantkach" Prusa. Droga kobiet do wolności i samostanowienia o sobie była długa, żmudna i wymagająca wyrzeczeń.
książek: 962
motyl43
17-10-2016 18:32
Lady M. Lady M. Czterdziestu uczniów w klasie, dyrektor, który nie prowadzi lekcji, i woźna ze spuchniętymi nogami sprzątająca całą szkołę- "typowa" warszawska szkoła ;).
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Większość bezwzględna

Zaczyna się od trzęsienia Ziemi później akcja się rozkręca. Sprawnie napisany politykal fiction. Drugi tom zawsze budzi we mnie lęk czy się nie zawiod...

zgłoś błąd zgłoś błąd