Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/7718/dobrze-wyjsc-z-pisarzem-vladimir-nabokov

Dobrze wyjść z pisarzem: Vladimir Nabokov

14 wartościowy tekst

Pisałam już o różnych autorach, różne mnie z nimi związki emocjonalne wiązały i wiążą. Ale jeszcze nie było tekstu nabożnego, pełnego atencji, szacunku i niemal czci. Jeszcze nie było tekstu o prawdziwie niedościgłym (jak motyle) mistrzu. Jeszcze nie pisałam o Vladimirze Nabokovie. Pssst, przechodzimy na szept.

Z pewną taką nieśmiałością podejmuję temat Nabokova. W moich oczach to maestro tej klasy, że niemal nie wypada o nim dyskutować. Nie wymawiaj imienia boga nadaremno, pozostałości katolickiego wychowania.

Zaczęło się od Lolity, ale to było tak dawno temu, że prawie nic nie pamiętam. To musiał być zachwyt zmieszany z niedowierzeniem, że tak w ogóle można pisać, kto tak śmie i to aż tak? Zdaje się, że czytając tę książkę po raz pierwszy, sama byłam niewiele starsza od Lolity, światłości życia i ognia lędźwi Humberta Humberta.

Później była przerwa. A później już poszło.

Wyobraź mnie sobie; nie zaistnieję, jeśli mnie sobie nie wyobrazisz.

Vladimir Nabokov – Lolita

To w tej drugiej fali zainteresowania, już bardziej, powiedzmy, ukonstytuowanego czytałam wiele znakomitych książek Nabokova i zaczęłam się interesować nim jako pisarzem. Przeczytałam wtedy Maszeńkę i Pnina, biografię Nikołaja Gogola i Obronę Łużyna, Adę albo żar i Oryginał Laury. Dowiedziałam się o Nabokovie, że pisał i po rosyjsku, i po angielsku. Dowiedziałam się o jego małżeńskiej współpracy z żoną Verą, która wspierała go w pisaniu przez całe życie. O jego fascynacji szachami i motylami. O systemie pisania na bibliotecznych fiszkach i tasowaniu/układaniu/komponowaniu z nich historii (bardzo inspirujące i pożyteczne, nie tylko wtedy gdy pisze się wielką powieść).

Podoba mi się ten portret, jaki powstaje z tych elementów, z tej wiedzy, jaką o nim możemy posiąść jako czytelnicy. Widzę w nim pisarza z ogromnym talentem, wyśmienicie rozwiniętym rzemiosłem, ale też człowieka obdarzonego wielkim poczuciem humoru i człowieka wielu pasji. Zresztą, humor i ta mnogość zainteresowań perfekcyjnie łączą się u niego z językowo-stylistycznymi zabawami, w jakie wciąga czytelników w swoich książkach. Przepadam za tymi zabawami, za tym żonglowaniem skojarzeniami, graniem na rytmie i brzmieniu. Tej wirtuozerii nie osiągnął jak dotąd żaden inny pisarz, i pewnie tak już zostanie, bo by osiągnąć ten stopień mistrzostwa, trzeba po prostu mieć genialny umysł Nabokova.

Niektórzy ludzie - a ja do nich należę - nie znoszą szczęśliwych zakończeń.

Vladimir Nabokov – Pnin

Nie wszystkie książki Nabokova czytałam (na szczęście). Wśród tych, które od dawna czekają na swój dzień, są Wykłady o literaturze. Jak wielki pisarz mówił o wielkiej literaturze? To ten rodzaj ciekawości, którą od czasu do czasu pilnie muszę zaspokoić.

A jak wygląda Wasza relacja z Nabokovem?

Powiązane treści:
Dobrze wyjść z pisarzem: Javier Marías

Nie, nie powinienem niczego opowiadać ani słuchać, bo nigdy nie zdołam sprawić, by nie zostało to powtórzone lub użyte przeciwko mnie, na moją zgubę, albo co gorsza, żeby nie zostało powtórzone i użyte przeciwko tym, których kocham, aby ich zgubić. Dziś o autorze niekończących się zdań i psychologicznych wiwisekcji, Javierze Maríasie. 20 września obchodził 65. urodziny.więcej
Dobrze wyjść z pisarzem: Oriana Fallaci

15 września przypada 10. rocznica śmierci włoskiej dziennikarki i pisarki, Oriany Fallaci. Z tej okazji próbuję przypomnieć sobie, co mnie w tej pisarce kiedyś fascynowało i czy ślady tej fascynacji jeszcze we mnie pozostały, czy może już się wyczerpały. więcej
Dobrze wyjść z pisarzem: Doris Lessing

Niemożliwe jest opisanie życia pisarza, bo jego prawdziwej części nie da się zapisać. Doris Lessing próbowała je jednak zapisać zarówno w swoich powieściach, jak i w autobiografii. Obok Etgara Kereta, Henry’ego Millera, Orhana Pamuka i Michaiła Bułhakowa jest jedną z najbardziej lubianych i intrygujących mnie autorek.więcej

Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  Joanna |  wypowiedzi: 5  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 1034
Joanna
28-09-2016 12:28
Zapraszam do dyskusji.
książek: 859
dymitrop
28-09-2016 22:32
Pytanie: skąd informacja o pisarskich zwyczajach Nabokova? Uwielbiam takie ciekawostki :D
książek: 1034
Joanna
29-09-2016 10:14
O tych zwyczajach czytałam w jakichś opracowaniach, których tytułów teraz sobie nie przypominam. Ale doskonałym przykładem tego, jak to wyglądało w rzeczywistości, jest książka "Oryginał Laury" - niedokończony rękopis Nabokova. Polskie wydanie zawiera zdjęcia fiszek z odręcznymi notatkami (i skreśleniami, i strzałkami, i czym tam jeszcze;) pisarza. Sama książka jest, no cóż, niedokończona, ale... O tych zwyczajach czytałam w jakichś opracowaniach, których tytułów teraz sobie nie przypominam. Ale doskonałym przykładem tego, jak to wyglądało w rzeczywistości, jest książka "Oryginał Laury" - niedokończony rękopis Nabokova. Polskie wydanie zawiera zdjęcia fiszek z odręcznymi notatkami (i skreśleniami, i strzałkami, i czym tam jeszcze;) pisarza. Sama książka jest, no cóż, niedokończona, ale warto ją przejrzeć dla tych zdjęć i by podejrzeć warsztat VN.
pokaż więcej
Użytkownicy oznaczyli ten post jako spam
książek: 859
książek: 839
Ambrose
30-09-2016 10:15
Vlado to był gość. Ja każdą lekturę jego autorstwa traktuję jako swoistą rozgrywkę - spodziewam się, że narrator będzie wodził mnie za nos, podsuwał fałszywe tropy, zabawiał mnie różnorakimi aluzjami. Obcowanie z jego prozą to naprawdę spora przyjemność i także cieszę się, że jeszcze tyle książek tego jegomościa przede mną.

Przy okazji polecam Blady ogień Blady...
Vlado to był gość. Ja każdą lekturę jego autorstwa traktuję jako swoistą rozgrywkę - spodziewam się, że narrator będzie wodził mnie za nos, podsuwał fałszywe tropy, zabawiał mnie różnorakimi aluzjami. Obcowanie z jego prozą to naprawdę spora przyjemność i także cieszę się, że jeszcze tyle książek tego jegomościa przede mną.

Przy okazji polecam Blady ogień Blady ogień - mistrzowski misz-masz.
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Jedyna historia

„Każdy ma swoją historię miłości. Każdy. Taka historia mogła zakończyć się fiaskiem, uczucie mogło wygasnąć, mogło nawet nigdy do niczego nie dojść, w...

zgłoś błąd zgłoś błąd