Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/varia/7713/nobel-dla-philipa-rotha-konkurs

Nobel dla Philipa Rotha? [KONKURS]

3 wartościowy tekst

Kiedy trzy lata temu zaproponowaliśmy Wam udział w konkursie na gratulacje dla Alice Munro za literackiego Nobla, nie spodziewaliśmy się, że Akademia Szwedzka weźmie nasz konkurs pod uwagę i nagrodzi właśnie kanadyjską pisarkę. W tym roku ponownie zaklinamy rzeczywistość – tym razem sugerując, że powinien wygrać Philip Roth.

Jak co roku na przełomie września i października spora część czytelników zastanawia się kto tym razem otrzyma literacką Nagrodę Nobla. Od lat w zakładach bukmacherów pojawiają się te same nazwiska. Według strony landbroks największe szanse ma Haruki Murakami, zaraz za nim syryjski poeta Adonis, na trzecim Philip Roth. Na kolejnych miejscach znaleźć możemy pisarzy bardzo popularnych w Polsce - jak Javier Marias, Joyce Carol Oates (jej książka Ofiara właśnie ma premierę w Polsce) czy Amos Oz oraz takich, którzy w naszym kraju wciąż uznawani są za pisarzy niszowych: Ngugi Wa Thiong'o, Jon Fosse czy Peter Handke. Oczywiście na liście są też Olga Tokarczuk i Adam Zagajewski.

Nazwisko laureata bądź laureatki poznamy najprawdopodobniej w czwartek 6 października. Póki co zapraszamy Was do zabawy.

Wspólnie z Wydawnictwem Literackim typujemy, że w tym roku Nagroda trafi w ręce Amerykanina Philipa Rotha, któremu chyba tylko Nobla brakuje do kompletu. W 1997 roku otrzymał bowiem nagrodę Pulitzera za powieść Amerykańska sielanka. W 1998 został w Białym Domu uhonorowany odznaczeniem National Medal of Arts, a w 2002 najwyższym wyróżnieniem Amerykańskiej Akademii Sztuk Pięknych i Literatury – Gold Medal in Fiction, wcześniej przyznanego takim pisarzom jak m.in. John Dos Passos, William Faulkner i Saul Bellow. Roth dwukrotnie otrzymał National Book Award, w 1960 za swą pierwszą książkę, Goodbye, Columbus, i w 1996 za Teatr Sabata. Również dwukrotnie przyznano mu National Book Critics Circle Award i aż trzy razy PEN/Faulkner Award. W 2005 roku książka Spisek przeciwko Ameryce została wyróżniona nagrodą Amerykańskiego Stowarzyszenia Historyków jako „wybitna powieść historyczna o tematyce amerykańskiej wydana w sezonie 2003–2004” a także nagrodą imienia W.H. Smitha jako Najlepsza Książka Roku, już po raz drugi, jako pierwszemu pisarzowi w czterdziestosześcioletniej historii tej nagrody.

Wasze zadanie jest proste – napiszcie uzasadnienie przyznania literackiego Nobla Philipowi Rothowi.

Autorzy trzech najciekawszych tekstów otrzymają od Wydawnictwa Literackiego zestaw trzech wybranych przez siebie książek pisarza!

Na wasze propozycje – wpisujcie je w komentarzach poniżej – czekamy do 4 października włącznie. Ogłoszenie laureata konkursu nastąpi w czwartek 6 października.  

Regulamin:

  • Konkurs trwa od 28 września do 4 października włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Literackie.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

Nagrody ufundowało Wydawnictwo Literacke


Pokaż wszystkie varia
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 30  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 29
karolinac
03-10-2016 21:51
Franz Kafka odsłonił przed czytelnikami ciemne zakamarki ludzkiej duszy, Albert Camus uczył, jak je okiełznać, a Roth - jak się z nich śmiać. Bo przecież każdy z nas staje się od czasu do czasu Alexem Portnoy'em, rozdartym między żądzą a powinnością. Obserwując tragikomiczne miotanie się bohatera, jego próby wpasowania się do otoczenia, nabieramy dystansu do własnych problemów. Każdy z nas... Franz Kafka odsłonił przed czytelnikami ciemne zakamarki ludzkiej duszy, Albert Camus uczył, jak je okiełznać, a Roth - jak się z nich śmiać. Bo przecież każdy z nas staje się od czasu do czasu Alexem Portnoy'em, rozdartym między żądzą a powinnością. Obserwując tragikomiczne miotanie się bohatera, jego próby wpasowania się do otoczenia, nabieramy dystansu do własnych problemów. Każdy z nas jest żydowskim nastolatkiem. Od czasu do czasu.
pokaż więcej
książek: 40724
Muminka
04-10-2016 20:28
Bez Philipa Rotha uhonorowanego prestiżową Nagrodą Nobla czuję się jak Konające Zwierzę. Choć świat przedstawiony w jego utworach to nie Amerykańska sielanka, lecz krwawa Nemezis, jego specyficzne wyrafinowane poczucie humoru pozwala zaakceptować bezsensy i szaleństwa rzeczywistości. Wzburzenie budzi analizowany przez niego Kompleks Portnoya, bo z czasem wszystko staje się Spiskiem przeciw... Bez Philipa Rotha uhonorowanego prestiżową Nagrodą Nobla czuję się jak Konające Zwierzę. Choć świat przedstawiony w jego utworach to nie Amerykańska sielanka, lecz krwawa Nemezis, jego specyficzne wyrafinowane poczucie humoru pozwala zaakceptować bezsensy i szaleństwa rzeczywistości. Wzburzenie budzi analizowany przez niego Kompleks Portnoya, bo z czasem wszystko staje się Spiskiem przeciw Ameryce gdy pozbawia nas złudzeń co do kondycji amerykańskiej rodziny, moralności polityków czy życia intelektualistów.

Cenię Rotha za wnikliwy zmysł obserwatorski, konstrukcje i dekonstrukcje żydowskości, postulowanie Wyzwolenia Zuckermana, archetypicznego bohatera, z Upokorzenia, że Wyszłam za Komunistę. Niech nam żyje jak najdłużej.
pokaż więcej
książek: 0
konto_usuniete
04-10-2016 21:41
Za, przysługującą tylko wielkim twórcom, zdolność do opowiadania o świecie i o człowieku w sposób, który doskonale łączy niebanalne poczucie humoru i artystyczną wrażliwość na ludzki dramat. Za odmalowanie portretu współczesnego społeczeństwa z rzadko spotykaną precyzją i spostrzegawczością.
książek: 358
Paweł
05-10-2016 14:25
Za bohaterów naznaczonych pochodzeniem, rzuconych w wir burzliwej historii Ameryki Północnej XX wieku, za wkład w rewolucję seksualną.
książek: 2102
LubimyCzytać
06-10-2016 10:33
Musimy przyznać, że mieliśmy z wyłonieniem laureatów twardy orzech do zgryzienia. Ale ostatecznie, po długich kłótniach zdecydowaliśmy się przyznać nagrody:
Maciejowi
Tomaszowi
Karolinie

Laureatom naszego konkursu gratulujemy - skontaktujemy się z Wami przez wiadomość w serwisie.

A na tegorocznego laureata literackiego Nobla chyba przyjdzie nam jeszcze tydzień poczekać.
Musimy przyznać, że mieliśmy z wyłonieniem laureatów twardy orzech do zgryzienia. Ale ostatecznie, po długich kłótniach zdecydowaliśmy się przyznać nagrody:
Maciejowi
Tomaszowi
Karolinie

Laureatom naszego konkursu gratulujemy - skontaktujemy się z Wami przez wiadomość w serwisie.

A na tegorocznego laureata literackiego Nobla chyba przyjdzie nam jeszcze tydzień poczekać.
pokaż więcej
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Walcząc z ciszą

"Kochałem ją, od kiedy pierwszy raz ją zobaczyłem.Ledwo mogłem uchodzić wtedy za nastolatka, lecz gdy się do mnie uśmiechnęła, wiedziałem, że nie...

zgłoś błąd zgłoś błąd