5 książek na weekend w Warszawie

LubimyCzytać LubimyCzytać
27.08.2016

Byliśmy już w weekend w Pradze, Rzymie, Lizbonie i na Sycylii. Tym razem pakujemy walizki i wyruszamy do… Warszawy. W końcu kto powiedział, że nie można zrobić sobie krótkiego wypadu do stolicy po tych egzotycznych podróżach, zwłaszcza, że pogoda nad Wisłą ma dopisywać? Przed Wami kilka pozycji polskich autorów. I chociaż Warszawa nie pełni w tych książkach roli pierwszoplanowej (z jednym wyjątkiem), to trudno wyobrazić sobie, że akcja mogłaby być osadzona w innym miejscu.

5 książek na weekend w Warszawie

Berek (2007), Marcin Szczygielski

Spór sąsiedzki we współczesnym wydaniu. Marcin Szczygielski napisał książkę pełną humoru, wykorzystując zakorzenione w świadomości ludzi stereotypy. Bohaterowie to przedstawiciele dwóch grup społecznych, którzy nijak nie mogą zaakceptować stylu życia, prowadzonego przez tę drugą stronę. Anna jest moherowym beretem, a Paweł – wielkomiejskim gejem, pracującym w korporacji. Zmienna narracja, prowadzona z dwóch perspektyw, nie pozwala czytelnikowi na stronniczość. Chociaż równie dobrze fabuła mogłaby rozgrywać się w innym większym mieście, to właśnie Warszawa jest idealnym kosmopolitycznym miastem, uwypuklającym różnice pokoleniowe. Dla tych, którym będzie mało warszawskich widoków – dobra wiadomość. „Berek” to pierwsza książka cyklu „Kronik Nierówności”, a miejscem akcji pozostałych części serii również jest Warszawa.

ości (2013), Ignacy Karpowicz

Laureat Paszportu Polityki w „ościach” łączy wątki wielu postaci, pozornie ze sobą niepowiązanych. W tej plątaninie relacji, wypełnionych sądami i grami, znajdują się kobiety oszukiwane przez mężów, mężczyzna, oszukujący żonę i spotykający się z innym mężczyzną, mężczyźni, którzy żywią platoniczne uczucie do wymarzonego kochanka, kobieta wyzwolona do tego stopnia, że zaprzyjaźnia się z kochanką męża. Gdzie indziej można by umieścić fabułę z takim przekrojem współczesnych relacji i definicji miłości, jeżeli nie w Warszawie? W tej książce nie mogło zabraknąć, typowych dla stylu Karpowicza, elementów fantastycznych, wplecionych prawie niezauważalnie w codzienność bohaterów.

Kieszonkowy atlas kobiet (2014), Sylwia Chutnik

Kamienica na warszawskiej Ochocie. Cztery Marie. Cztery rozdziały zagłębiające się w historię każdej z nich. Mylący może być tytuł, bowiem autorka nie zabrała się za psychologiczny portret połowy polskiej populacji; stworzyła natomiast charakterystyczne bohaterki w różnym wieku, w odmiennych życiowych sytuacjach. W jednym budynku na Opaczewskiej mieszka starsza kobieta, która nie potrafi się dostosować do powojennej rzeczywistości, panipan Marian – zadbany mężczyzna, ze słabością do pieczenia i haftowania, Maria alkoholiczka oraz nastoletnia Marysia, wpychana w stereotypowy wzorzec dorastającej dziewczynki, przyozdobionej różem i koronkami. Wspólne dla wszystkich Marii jest poczucie niedopasowania – do współczesnego świata i oczekiwań społecznych.

Zły (1955), Leopold Tyrmand

Kryminał osadzony w PRL-owskiej Warszawie, który (jak zauważyła w swojej opinii jedna z użytkowniczek) warto czytać z planem tego miasta pod ręką, by podążać ścieżkami bohaterów. Książka wyjątkowa w tym zestawieniu, ponieważ ciężko wyłonić ludzkiego bohatera, pełniącego pierwszoplanową rolę. Co prawda fabuła dotyczy tajemniczego mężczyzny, który nadał sobie tytuł Zorro i angażuje się w obronę pokrzywdzonych osób, wyręczając przy tym milicję, ale to plastyczne opisy miasta najbardziej pobudzają wyobraźnię. Czytelnicy są zgodni, co do tego, że Tyrmand równie dobrze mógłby pominąć historię kryminalną, na rzecz samego penetrowania ulic stolicy z lat 50.

Warszawski Niebotyk (2015), Maria Paszyńska

Nostalgiczny powrót do przedwojennej Warszawy z eleganckimi kawiarniami, a pośród opisów miasta, historia pięciu młodych mężczyzn na progu dorosłości w niespokojnych latach 30. Prawa, którymi rządzi się młodość, zostają brutalnie skonfrontowane z rzeczywistością. Kolejne miesiące weryfikują ich podejście do życia oraz trafność obranych ścieżek. Maria Paszyńska przypomina Warszawę znaną z opowieści pradziadków jako Paryż Wschodu.


komentarze [10]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Kolorowa 29.08.2016 16:43
Czytelniczka

Pisząc o książkach z Warszawą, jako miejscem wydarzeń, nie można zapominać o Ślepnąc od świateł, która cała poświęcona jest temu miastu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Ślepnąc od świateł
LadyOfDarkness 27.08.2016 21:16
Czytelniczka

Może za dużo Warszawy nie ma, ale ta książka mi pierwsza przyszła na myśl kiedy pomyślałam o Warszawie:
Morfina

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Morfina
Aksamitt 27.08.2016 18:41
Czytelniczka

To może jeszcze wakacyjnym śladem Spacerownik warszawski
oraz Pożegnania Warszawskie kawiarnie literackie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Spacerownik warszawski  Pożegnania  Warszawskie kawiarnie literackie
cień_fprefecta 27.08.2016 18:22
Bibliotekarz

A nie lepiej byłoby przejechać się panie panowie "Dryndą przez Warszawę". Czy może choć "Boso, ale w ostrogach" poszukać, gdzie jest ta "Złota kaczka".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Babaryba 27.08.2016 18:01
Bibliotekarka

Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona, Sonata marymoncka i opowiadania z tomu Pierwszy krok w chmurach

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Rzeź Woli. Zbrodnia nierozliczona  Sonata marymoncka  Pierwszy krok w chmurach
Piotr 27.08.2016 15:49
Czytelnik

ja na pewno dodałbym Kamienie na szaniec Bohaterowie Kamieni na szaniec w świetle dokumentów, ponadto co prawda akcja tej powieści nie tylko dzieje się w Warszawie ale ma ona istotny wpływ na dalsze losy bohatera Księgi Jakubowe

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Kamienie na szaniec  Bohaterowie Kamieni na szaniec w świetle dokumentów  Księgi Jakubowe  Dni powszednie Warszawy w latach 1880-1900  Tajemnice Warszawy  Piętnaście lat Warszawy (1800 - 1815)  Kolumbowie. Rocznik 20
Piotr Samul 27.08.2016 15:21
Czytelnik

Berek - już zakupione, wkrótce zacznę :))

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
mihalina 27.08.2016 11:29
Czytelniczka

Granatowa krew

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Granatowa krew
Ytr0001 27.08.2016 11:04
Czytelnik

Ja dodałabym jeszcze na pewno Lalka , a poza nią w Warszawie toczy się jeszcze akcja Jolanta

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Lalka  Jolanta
LubimyCzytać 26.08.2016 13:26
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post